Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
14. 04. 2017, 18:50

Kristus kráčal pomedzi chatrče a odpadky (fotogaléria)

V mnohých slovenských mestách a obciach sa na Veľký piatok konali krížové cesty. Jedna z nich prechádzala aj rómskou osadou v Trebišove.
Kristus kráčal pomedzi chatrče a odpadky (fotogaléria)

Krížovú cestu v rómskej osade viedol trebišovský dekan Jozef Gnip. Rómovia si s krížmi v rukách pripomenuli utrpenie a smrť Ježiša Krista. Krížová cesta na Veľký piatok sa tu konala už po šiesty raz. 

„Prichádzame do rómskej osady, v ktorej žijú väčšinou rímskokatolícki farníci. Našou úlohou je, aby sme im zvestovali radostnú zvesť, že Ježiš zomrel za všetkých ľudí. Aj Rómovia sú jeho milované deti. Prichádzame tu s krížom, aby sme im názorne ukázali, že Ježiš bol aj za nich ukrižovaný a chce ich spasiť,“ povedal dekan Gnip.

Pozrite si aj fotogalériu z kajúcich procesií v Španielsku Zdieľať

Farníci z osady sú podľa miestneho kňaza málo evanjelizovaní. Aj napriek tomu, že tu pravidelne prichádza katechétka, ktorá rómskych žiakov vyučuje náboženskú výchovu. Podľa farára deťom chýba duchovná opora v rodinách, nemajú vžité prežívanie viery. „Rodičia ich málo vedú k Bohu a blížnemu, málo sa s nimi modlia,“ uviedol Gnip.

Dekana potešila hojná účasť na krížovej ceste. Ako uviedol, každý rok prichádza čoraz viac Rómov. „Možno je to vyššou populáciou, ale azda aj naším pričinením. Chodievame medzi nich vždy na Veľký piatok okolo obeda, kedy bol Ježiš ukrižovaný,“ dodal duchovný.

Foto - TASR/Roman Hanc

Odporúčame