Kardinál Pell nikdy netrpel nedostatkom nepriateľov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kardinál Pell nikdy netrpel nedostatkom nepriateľov

Kardinál George Pell na tlačovej konferencii vo Vatikáne 29. júna 2017. Foto: TASR/AP/Gregorio Borgia

Napriek mediálnej kampani mnoho Austrálčanov považuje obvinenia za absurdné.

Tretí muž Vatikánu austrálsky kardinál George Pell bol informovaný, že ho obvinia z „minulých sexuálnych útokov“, ku ktorým došlo pravdepodobne v 60. rokoch 20. storočia. Keďže je Pell prefektom Ekonomického sekretariátu vo Vatikáne, a teda človekom, ktorý je zodpovedný za čistenie zamotaných vatikánskych financií, ide o správu svetového významu.

Kardinál Pell obvinenia dôrazne odmieta. Neplánuje sa skrývať za svoje povinnosti vo Vatikáne a vráti sa do Austrálie, aby čelil týmto hrám. Vo svojom vyhlásení povedal:

Tieto veci sa vyšetrujú už takmer dva roky. Došlo k úniku do médií, neúprosnému atentátu na charakter a viac ako mesačným tvrdeniam, že rozhodnutie o vznesení obvinení je „hrozivé“. Teším sa, že sa konečne budem môcť postaviť pred súd. Opakujem, že som sa týchto skutkov nedopustil. Obvinenia sú falošné. Už len samotná myšlienka na sexuálne obťažovanie je mi odporná.

Je pochopiteľné, že správa o obvineniach šokovala ľudí na celom svete, najmä tých, ktorí nevedeli o policajnom vyšetrovaní v austrálskom štáte Viktória. Pellova sťažnosť o „neúprosnom atentáte na charakter“ však nie je prehnaná.

Jednou z prvých vecí, ktoré Pell urobil ako arcibiskup Melbourne, bolo vytvorenie postupov na riešenie sexuálneho zneužívania. Boli prvé na svete. Ako veľmi je pravdepodobné, že on sám zneužíval deti? Zdieľať

Národná televízia ABC a vlajkové noviny spoločnosti Fairfax press Sydney Morning HeraldThe Age zvýrazňujú každú klebetu bez ohľadu na to, ako veľmi je nepravdepodobná, a nikdy nevynechali príležitosť na očiernenie Pellovho mena.

Každý, kto o Pellovi niečo vie, považuje obvinenia za vysoko pochybné. Jednou z prvých vecí, ktoré Pell urobil ako arcibiskup Melbourne, bolo vytvorenie postupov na riešenie sexuálneho zneužívania. Boli prvé na svete. Ako veľmi je pravdepodobné, že on sám zneužíval deti? V roku 2001 bol Pell ako arcibiskup presunutý do Sydney. Po niekoľkých mesiacoch ho obvinili zo zneužívania. Odstúpil a za ten čas sa jeho postupy aplikovali na neho. Prípad sa nepreukázal.

Pápež František opísal Pella ako čestného a energického človeka. Arcibiskup v Sydney Anthony Fisher dôrazne trvá na tom, že je „pri zaobchádzaní s ostatnými ľuďmi človekom integrity, mužom viery a vysokých ideálov, skrz naskrz slušným človekom“. Napriek mediálnej kampani mnoho Austrálčanov považuje obvinenia za absurdné. Medzi jeho podporovateľmi nikto so zahanbenou tvárou nemumle, že „by mohol zájsť príliš ďaleko a že sa mu to po tom všetkom teraz vrátilo“.

Problém Georga Pella je v sile jeho charakteru. Narodil sa dve generácie pred Markom Zuckerbergom, ale facebookové motto „hýbte sa a meňte veci“ vystihuje niečo z jeho štýlu. Aj z fyzického pohľadu je so svojimi 190 cm impozantnou postavou. Je drsným rečníkom, tvrdým a praktickým manažérom, teologickým konzervatívcom, podporovateľom pápeža a otvoreným kritikom súčasných spoločenských trendov. Bol inštalatérom austrálskej cirkvi, mužom, ktorý sa neohrozene brodil v kanáloch jej sexuálnych škandálov a čistil zablokované odtoky.

Pell teda určite netrpí nedostatkom nepriateľov. Keď sa v Austrálii konalo referendum, aby hlavou štátu už nebola anglická kráľovná, Pell bol popredným podporovateľom toho, aby sa Austrália stala republikou. Bolo to rozdeľujúce. Oponuje homosexuálnemu aktivizmu a to rozdeľuje. Zásadne oponoval manželstvám osôb rovnakého pohlavia, to takisto kruto rozdeľuje.

Podporoval Jána Pavla II., tak ako len mohol, a to rozdeľovalo jeho kňazov. Vytvoril vlastný protokol na riešenie sexuálneho zneužívania a austrálskych biskupov to rozdeľovalo. Zreorganizoval melbournský seminár a bolo to rozdeľujúce. Vo svojej funkcii vo Vatikáne tvrdo pracuje na správnom nastavení financií a vykorenení korupcie a to rozdeľuje.

Pozícia Georga Pella je niečo na spôsob románu Agathy Christie, v ktorom Hercule Poirot zistí, že mŕtvola v bazéne plnom krvi žila v hoteli, kde každý jeho obyvateľ mal k vražde dôvod.

Austrálsky štát Viktória je okrem toho už mnoho desaťročí bojovým poľom medzi Katolíckou cirkvou a radikálnou ľavicou. Je to tak trochu ako španielska občianska vojna, ktorá sa stále vedie na školách a v médiách. Viktoriánska ľavica ani cirkev nikdy nevyhlásili prímerie.

Útoky na Pella v konečnom dôsledku pochádzajú z averzie voči cirkvi a jej morálnemu učeniu, ktorú prechováva ľavicový politický establišment vo Viktórii. Ten v súčasnosti vládne a vedie hlučnú kampaň na zavedenie eutanázie a transgenderových práv. Potichu sa takisto teší z možnosti zničenia najznámejšieho austrálskeho katolíka.

Je Pellovým nešťastím, že je dobrým človekom, efektívnym manažérom a lojálnym kňazom. V dnešnom svete je to nebezpečná kombinácia. To, či sa podarí zabezpečiť mu férový súdny proces, bude pre austrálske súdy najvyššou skúškou spravodlivosti.

Michael Cook
Autor je šéfredaktor austrálskeho magazínu MercatorNet.com.

Pôvodný text: Australia’s Cardinal Pell charged with sex offences, uverejnené so súhlasom MercatorNet, preložil L. Obšitník.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo