Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
05. júl 2017

Na púti v Nitre zasvätili Slovensko Božskému Srdcu Ježišovmu a Srdcu Panny Márie

Slávnostnej omši predsedal biskup Reykjavíku Dávid Tencer. Modlitbu zasvätenia predniesol bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.
Na púti v Nitre zasvätili Slovensko Božskému Srdcu Ježišovmu a Srdcu Panny Márie

Biskup Dávid Tencer káže počas omše na slávnosť sv. Cyrila a Metoda v Nitre. Foto - TASR/Henrich Mišovič

Do Nitry dnes zavítali tisícky pútnikov z celého Slovenska, ktorí sa zúčastnili na národnej púti pri príležitosti slávnosti svätých slovanských vierozvestov Cyrila a Metoda. Slávnostnú omšu celebroval biskup islandského Reykjavíku Dávid Bartimej Tencer, kapucín pochádzajúci zo Slovenska.

Hlavným bodom bohoslužby bolo zasvätenie Slovenska Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu a Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Rovnaké zasvätenie vykonal pred 70 rokmi, 6. júla 1947, na Starých Horách vtedajší nitriansky arcibiskup Karol Kmeťko. Iniciátorom opätovného zasvätenia bol súčasný nitriansky biskup Viliam Judák.

„Nádherné zasvätenie z roku 1947 ideme aktualizovať. Ideme ho urobiť novým, ideme ho urobiť účinným na našu dobu,“ povedal v homílii biskup Tencer. Aktualizácia podľa neho znamená „náš nový osobný postoj, že my chceme dnes s tým zasvätením prisľúbiť Pánu Bohu, že budeme žiť kresťanstvo v súčasnom svete a súčasným spôsobom, (…) že naše kresťanstvo zachutí aj tým ľuďom, ktorí s vierou až tak veľa nemajú“.

Modlitbu zasvätenia predniesol v závere omše pred vyloženou Oltárnou sviatosťou bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský, predseda Konferencie biskupov Slovenska. „V tejto modlitbe sa chceme obrátiť na Kristovu lásku, zosobnenú v jeho Božskom Srdci. V storočnici fatimského zjavenia, na príhovor Panny Márie, mu chceme zveriť celý náš národ, všetkých obyvateľov našej vlasti v tejto vážnej chvíli našich národných i osobných dejín,“ píše sa v modlitbe, ktorá obsahuje dvanásť prosieb.


Foto – TASR/Henrich Mišovič

Opätovné zasvätenie Slovenska avizovali slovenskí biskupi v pastierskom liste, ktorý kňazi čítali v kostoloch počas poslednej júnovej nedele. „Dnes síce žijeme v spoločnosti, ktorá nám navonok zaručuje vyznávať a praktizovať našu vieru, avšak nachádzame sa v situácii, keď sme ohrození z viacerých strán,“ uviedli v liste biskupi. 

Cyrilometodské púte v Nitre v novodobej histórii Slovenska sa začali v roku 1990. Pôvodne sa konali na nitrianskej Kalvárii a viedol ich kardinál Ján Chryzostom Korec. Od roku 2006 sa z iniciatívy diecézneho biskupa Viliama Judáka presunuli na Nitriansky hrad. V posledných rokoch sa kvôli veľkému počtu pútnikov presunuli na Svätoplukovo námestie.

Domáci biskup každý rok pozýva iného biskupa zo Slovenska alebo zo zahraničia, aby predsedal svätej omši. Pamätná je národná púť z roku 2013, keď si Slovensko pripomenulo 1150. výročie príchodu svätých Cyrila a Metoda na naše územie. 

Inzercia

Odporúčame