Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
31. august 2017

Pápežský vyslanec: Vatikán zrejme uzná zjavenia v Medžugorí

Ešte donedávna sa zdalo, že Vatikán o zjaveniach Panny Márie v Medžugorí tak skoro nerozhodne. Napokon môže byť všetko ináč.
Pápežský vyslanec: Vatikán zrejme uzná zjavenia v Medžugorí

Ilustračné foto – TASR/AP

Pápež František začiatkom roka poslal na miesto údajných mariánskych zjavení v Medžugorí svojho vyslanca – varšavského arcibiskupa Henryka Hosera. Jeho úlohou bolo preskúmať tamojšiu pastoračnú situáciu a potreby pútnikov, ktorí do malého mestečka v Bosne a Hercegovine prichádzajú už viac ako tridsať rokov.

Hoci sa nemal zaoberať skúmaním pravosti zjavení, pre poľské médiá nedávno naznačil, že prinajmenšom tie, ktoré sa odohrali začiatkom 80. rokov, Vatikán čoskoro uzná za pravdivé. „Všetko nasvedčuje tomu, že zjavenia budú uznané, dokonca možno ešte tento rok,“ povedal arcibiskup Hoser.

„Myslím si, že autenticitu prvých zjavení je možné uznať, tak ako to navrhla Ruiniho komisia,“ uviedol arcibiskup Hoser na adresu komisie, ktorú počas svojho pontifikátu zriadil pápež Benedikt XVI. Z jej zistení vyplynulo, že kým v prípade pôvodných zjavení, ktoré sa začali v roku 1981, je možné pripustiť ich autentickosť, o ďalších to už nemožno povedať.

„Je ťažké uveriť tomu, že by šiesti vizionári klamali tridsaťšesť rokov. To, čo hovoria, je konzistentné. Nie sú mentálne nespôsobilí. Silným argumentom pre autenticitu zjavení je ich viera v učenie cirkvi,“ zdôraznil pápežský vyslanec.

Prečítajte si aj
Pápež František má k zjaveniam v Medžugorí skeptický postoj Zdieľať

Vyjadrenia arcibiskupa Hosera sú v kontraste s názormi súčasného pápeža, ktorý má k medžugorským zjaveniam skeptický postoj. „Preferujem Madonu ako matku, našu Matku, a nie Madonu ako vedúcu telegrafického oddelenia, ktorá denne rozosiela posolstvo v určitej hodine... toto nie je Ježišova mama. Tieto údajné zjavenia nemajú takú hodnotu. Hovorím to ako osobný názor,“ povedal František počas spiatočného letu z Fatimy v máji 2017, kde svätorečil deti, ktorým sa v roku 1917 zjavovala Panna Mária.

Podobné prirovnanie použil aj v roku 2015 pri návrate zo Sarajeva, hlavného mesta Bosny a Hercegoviny. „Mária je Matka, nie je vedúca pošty, aby nám každý deň posielala nejaké posolstvá,“ uviedol František s tým, že nesprávny prístup k zjaveniam môže vyvolať zmätok a vzdialiť človeka od Boha. „Kde sú tí vizionári, ktorí nám dnes povedia o liste, čo Panna Mária pošle o štvrtej popoludní?‘ Napríklad, nie? A týmto žijú. Toto nie je kresťanská identita,“ dodal pápež pred dvoma rokmi.

Pápežský vyslanec v Medžugorí Hoser je však presvedčený, že proces skúmania zjavení by mal pokračovať. „Nemal by byť zastavený, pretože prináša dobré ovocie. Je to jedno z najživších miest modlitby a konverzie v Európe a má zdravú spiritualitu,“ myslí si poľský arcibiskup.

Inzercia

Odporúčame

Skutky lásky

Skutky lásky

Nič nie je tak strašne poľutovaniahodné ako zatvrdnuté, stvrdnuté, ľahostajné, iba do seba zahľadené ľudské srdce. Píše Milan Bubák v pokračovaní svojho cyklu o láske.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.