Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
15. máj 2017

Pápež František má k zjaveniam v Medžugorí skeptický postoj

Panna Mária nie je vedúca telegrafického úradu, povedal Svätý Otec na adresu údajných mariánskych zjavení v Medžugorí.
Pápež František má k zjaveniam v Medžugorí skeptický postoj

Ilustračné foto - TASR/AP

Počas spiatočného letu z Fatimy, kde pápež František svätorečil deti, ktorým sa v roku 1917 zjavovala Panna Mária, mu novinári položili otázku o zjaveniach v Medžugorí.

„Preferujem Madonu ako matku, našu Matku, a nie Madonu ako vedúcu telegrafického oddelenia, ktorá denne rozosiela posolstvo v určitej hodine... toto nie je Ježišova mama. Tieto údajné zjavenia nemajú takú hodnotu. Hovorím to ako osobný názor,“ odpovedal pápež s tým, že v prípade medžugorských zjavení je skôr za toho „zlého“.

Podobné porovnanie použil aj v roku 2015 po návrate zo Sarajeva, hlavného mesta Bosny a Hercegoviny, kde leží aj Medžugorie. „Mária je Matka, nie je vedúca pošty, aby nám každý deň posielala nejaké posolstvá,“ uviedol František s tým, že nesprávny prístup k zjaveniam môže vyvolať zmätok a vzdialiť človeka od Boha.

„,Kde sú tí vizionári, ktorí nám dnes povedia o liste, čo Panna Mária pošle o štvrtej popoludní?‘ Napríklad, nie? A týmto žijú. Toto nie je kresťanská identita,“ dodal pápež pred dvoma rokmi.

Svätý Otec pri návrate z Fatimy zverejnil aj niektoré detaily o zisteniach komisie pod vedením kardinála Camilla Ruiniho, ktorú zriadil Benedikt XVI., aby preskúmala dianie v Medžugorí. Výsledky kardinál odovzdal hlave cirkvi v roku 2014.   

Prečítajte si aj
Tajomstvá fatimského tajomstva Zdieľať

„O prvých zjaveniach, keď [vizionári] boli mladí, správa viac-menej hovorí, že je potrebné pokračovať vo vyšetrovaní. Vo veci údajných aktuálnych zjavení správa vyjadruje svoje pochybnosti,“ prezradil pápež. Potvrdil tak informácie, ktoré zverejnil portál Vatican Insider. Vyplynulo z nich, že kým v prípade prvých zjavení, ktoré sa začali v roku 1981, Ruiniho komisia pripúšťa ich autentickosť, ďalší vývoj už považuje za pochybný.

Inzercia

Napriek tomu, že správa Ruiniho komisie bola podľa Františka „veľmi, veľmi dobrá“, Kongregácia pre náuku viery mala isté pochybnosti, s ktorými sa chcela obrátiť na všetkých svojich členov a poradcov. Pápež však tento postup zastavil.

„Nezdalo sa mi to správne: bolo to ako dať na dražbu – prepáčte za výraz – Ruiniho správu, ktorá bola veľmi dobre vypracovaná,“ vysvetlil František s tým, že s predmetnými pochybnosťami sa osobne oboznámil. „Tieto názory boli preštudované, a všetky zdôrazňujú hutnosť Ruiniho správy,“ uviedol Svätý Otec.

„Pravým a ozajstným jadrom Ruiniho správy je duchovná skutočnosť, pastoračná skutočnosť, ľudia, ktorí tam prichádzajú a obrátia sa, ľudia, ktorí sa stretnú s Bohom, ktorí zmenia život... Na to neexistuje nejaká čarodejná palička a túto duchovno-pastoračnú skutočnosť nemožno poprieť,“ zdôraznil pápež.

Vo februári preto poslal do Medžugoria svojho vyslanca, varšavského arcibiskupa Henryka Hosera, ktorý má zmapovať pastoračnú situáciu a navrhnúť vhodné duchovné aktivity do budúcnosti. „A nakoniec príde nejaké vyjadrenie,“ uzavrel pápež František.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.