Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
11. september 2012

Poľský kňaz: Bezák sa vzoprel učeniu cirkvi o homosexualite (aktualizované)

Dariusz Oko z Pápežskej univerzity Jána Pavla II. v Krakove tvrdí, že bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák sa vzoprel katolíckej náuke o homosexualite. Povedal to v rozhovore pre portál religia.onet.pl. Kňaz Krakovskej arcidiecézy Dariusz Oko (na obr.) sám seba považuje za bojovníka proti homose...

Dariusz Oko z Pápežskej univerzity Jána Pavla II. v Krakove tvrdí, že bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák sa vzoprel katolíckej náuke o homosexualite. Povedal to v rozhovore pre portál religia.onet.pl.

Kňaz Krakovskej arcidiecézy Dariusz Oko (na obr.) sám seba považuje za bojovníka proti homosexuálnej loby v Katolíckej cirkvi. Nedávno sa zviditeľnil rozsiahlou štúdiou S pápežom proti homoheréze, ktorú publikoval v revue Fronda. Zaujímavosťou je, že celý text na pokračovanie odvysielal Vatikánsky rozhlas. V preklade ju publikovala aj stránka českej redakcie Vatikánskeho rozhlasu. „Pred časom sa ku mne dostala informácia z najvyšších miest vo Vatikáne, že môj text je vnímaný veľmi kladne,“ povedal Oko.

V rozhovore s názvom Homo-loby má svojich ľudí na kľúčových postoch v rámci cirkvi, ktorý v júli zverejnil portál religia.onet.pl a tento pondelok jeho preklad priniesla stránka českého tradicionalistického Institutu svatého Josefa, sa Oko vracia aj ku kauze Bezák. „Samozrejme, aj v Katolíckej cirkvi sú duchovní, ktorí sa v tejto záležitosti (učenie o homosexualite, pozn.) vzpierajú pápežovi. V posledných dňoch boli práve z tohto dôvodu zo svojich funkcií odvolaní dvaja pomerne mladí biskupi: Róbert Bezák z Trnavy na Slovensku a dominikán Wilhelms Lapelis z Lipawy na Litve,“ uviedol Oko. Biskup Lapelis rezignoval 20. júna, niekoľko dní pred odvolaním Bezáka.

Homosexuálna loby je v Katolíckej cirkvi podľa Oka taká silná, že ohrozuje jej jednotu. „Keď budú homosexualisti dobre pracovať a navzájom sa podporovať, môžu veľmi rýchlo dosiahnuť dominanciu v hierarchii cirkvi a stať sa skupinou, ktorá ,drží moc´, takže budú mať zásadný vplyv na procesy nominovania ďalších a takto budú môcť ovládnuť život cirkvi,“ varuje Oko. „Ako som napísal v texte s Pápežom proti homoheréze, potom napríklad môžu do seminárov prichádzať noví adepti kňazstva, ktorí už budú mladšími partnermi homosexuálnych kňazov.“

Pod homoherézou pritom Oko rozumie „odmietnutie záväznej náuky Katolíckej cirkvi o homosexualite. Vyznávači homoherézy nesúhlasia s tvrdením, že homosexuálne sklony sú narušením osobnosti. Napádajú presvedčenie, že homosexuálny akt je v rozpore s prirodzenosťou. Obrancovia homoherézy rovnako súhlasia s tým, aby homosexuáli boli svätení za kňazov“. Poľský kňaz zároveň zdôraznil, že Benedikt XVI. urobil z boja s homoherézou jednu z priorít svojho pontifikátu.

(aktualizované)
O homosexuáloch vo vysokých cirkevných pozíciách píše vo svojej aktuálnej knihe Chodzi mi tylko o prawdę aj ďalší známy poľský kňaz Tadeusz Isakowicz Zaleski. Preslávil sa nielen svojou angažovanosťou v hnutí Solidarita, ale aj zverejnením mien kňazov, ktorí spolupracovali s komunistickou tajnou políciou. Tentokrát sa akýmkoľvek menám vyhýba. Prezradiť ich chce len v prípade zriadenia cirkevnej komisie, ktorá by obvinenia prešetrila. Podľa Isakowicza Zaleskeho je čitateľom jeho knihy aj tak jasné, o kom píše.

Inzercia

Na knihu kriticky reagoval na Slovensku známy jezuita Józef Augustyn. Homosexuáli medzi klérom sú podľa neho skutočným problémom, ale vyjadrenia Isakowicz Zaleského sú „nejasné a povrchné“. Čím ťažšie sú obvinenia, tým silnejšie by mali byť dôkazy. Isakowicz Zaleski však žiadne neponúka, myslí si Augustyn.

Imrich Gazda

Súvisiaci článok: Taliansky sociológ: Za útokmi na pápeža je homosexuálna loby

Foto: swietajadwiga.diecezja.pl, xlm.pl

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.