Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
03. október 2012

Bezákova ekonómka odmieta obvinenia talianskeho novinára zo zlého hospodárenia

Tvrdenie proti tvrdeniu. Takto sa dá opísať mediálna výmena názorov medzi rešpektovaným talianskym vatikanistom Sandrom Magisterom z týždenníka L´Espresso a bývalou ekonómkou Trnavskej arcidiecézy Annou Húščavovou. Pred dvoma týždňami Sandro Magister publikoval článok Prípad „biskupa s ľudskou tvá...

Tvrdenie proti tvrdeniu. Takto sa dá opísať mediálna výmena názorov medzi rešpektovaným talianskym vatikanistom Sandrom Magisterom z týždenníka L´Espresso a bývalou ekonómkou Trnavskej arcidiecézy Annou Húščavovou.

Pred dvoma týždňami Sandro Magister publikoval článok Prípad „biskupa s ľudskou tvárou“ odmietnutého pápežom, kde citoval zo záverečnej správy apoštolskej vizitácie, ktorá v januári preverovala pôsobenie arcibiskupa Bezáka. Práve zistenia vizitátora, litoměřického biskupa Jana Baxanta mali viesť k Bezákovmu odvolaniu. „Neviem, odkiaľ čerpal autor článku informácie, keď správa z apoštolskej vizitácie je tajná,“ reagovala pre Svet kresťanstva ekonómka Húščavová.

Článok sa podľa nej pokúša zdiskreditovať odvolaného arcibiskupa a jeho bývalých spolupracovníkov „v snahe ex post obhájiť pred verejnosťou, že na jeho odvolanie boli naozaj vážne dôvody“. O ospravedlnenie za uvedenie nepravdivých informácií Húščavová žiadala nielen autora, ale aj vedenie týždenníka L´Espresso. Časť jej reakcie zverejnil vatikanista Magister pred dvoma dňami v ďalšom článku. „Za zverejnené nepravdivé informácie sa neospravedlnil, naopak, uverejnil ďalšie nepravdivé informácie,“ kritizuje Húščavová.

Nenávratný dlh
Podľa správy z vizitácie mal Bezák po prepustení všetkých administratívnych pracovníkov z éry svojho predchodcu Jána Sokola zveriť „obrovský diecézny majetok“ súkromným spoločnostiam Ninett a Hanalex. Na obe spoločnosti, ako aj na samotnú ekonómku Húščavovú sa Bezáka v máji pýtala Kongregácia pre biskupov. Ninett a Hanalex mali podľa správy citovanej Magisterom založiť a viesť Bezákovi priatelia – Ondrej Studenec a Anna Húčšavová. „Predtým boli zodpovední za veľmi zlú správu majetkov susednej Banskobystrickej diecézy, v ktorej Bezák pôsobil ako farár pred povýšením za trnavského arcibiskupa,“ napísal Magister. V priebehu niekoľkých mesiacov mali obe spoločnosti vytvoriť dlh takmer 600 000 eur, ktorý Svätá stolica označila za nenávratný.

Všetky spomenuté tvrdenia Húščavová odmieta. „Majetok Trnavskej arcidiecézy sa počas pôsobenia arcibiskupa Bezáka zhodnotil... Ekonomická a personálna racionalizácia bola nevyhnutná a mala byť urobená už dávno pred nástupom Mons. Róberta Bezáka,“ uviedla pre Svet kresťanstva Anna Húščavová. O nevyhnutnosti prepúšťať hovoril Bezák už krátko po svojom nástupe v júni 2009. Po delení diecéz rok predtým ubudli Trnavskej arcidiecéze dve tretiny kňazov. „Počet administratívnych pracovníkov však ostal nezmenený. Tieto veci neboli doriešené skôr, pritom mohli a mali byť. Musel som to urobiť ja, čím som sa dostal do negatívnej polohy, že prepúšťam ľudí. Neprepustil som však dve tretiny zamestnancov arcibiskupského úradu, ale len polovicu,“ povedal Bezák portál webnoviny.sk.

Na spoločnosti Ninett a Hanalex nebol podľa Húščavovej prevedený žiadny majetok arcidiecézy. Stopercentným vlastníkom „eseročky“ Ninett má byť Trnavská arcidiecéza, ktorá ju nezaložila ako súkromnú, ale cirkevnú spoločnosť. Jej zmyslom nebola správa cirkevného majetku, ale postupne mala „prevziať úlohu poradcu v oblasti dosahovania čo najvyšších príjmov z majetku Trnavskej arcidiecézy“, ktorá sa tak chcela pripraviť na „prípadný iný model financovania vo vzťahu štát – cirkev“.

Nula navyše?

Spoločnosť Ninett stála aj za reštauráciou Galéria, ktorú Bezákov nástupca, apoštolský administrátor Ján Orosch nechal zavrieť hneď po nástupe do funkcie. „Na rozbehnutie činnosti reštaurácie poskytla Trnavská arcidiecéza svojej dcérskej spoločnosti pôžičku vo výške 60 000 eur, nie 600 000 eur ako bolo uvedené v článku,“ bráni sa Húščavová, podľa ktorej mala byť pôžička postupne splatená. Peniaze na reštauráciu mali byť pritom schválené až 14. februára tohto roku, teda po skončení vizitácie.

Inzercia

Druhá eseročka Hanalex fungovala podľa bývalej Bezákovej ekonómky ešte pred jeho nástupom a diecéze za výhodnú sumu poskytovala poradenské služby. „Trnavská arcidiecéza spoločnosti Hanalex nikdy neposkytla žiadnu pôžičku a ani na ňu nepreviedla žiadny majetok,“ zdôraznila Húščavová, ktorá podľa vlastných slov nikdy nepracovala pre Banskobystrickú diecézu. „Uvedené skutočnosti sa dajú jednoducho dokázať na základe riadne vedených účtovných záznamov.“

Ako sa Magister dopracoval k dlhu 600 000 eur v prvom, resp. 577 213,09 eur v druhom článku, Húčšavovej nie je zrejmé. Podľa talianskeho vatikanistu táto suma predstavuje štvrtinu ročných príjmov Trnavskej arcidiecézy. Fakty, ktoré bývalá diecézna ekonómka uviedla, sú podľa neho Vatikánu známe, ale na jeho rozhodnutie nemajú žiadny vplyv.

Trnavské peniaze vo vatikánskej banke
V oboch svojich článkoch Magister zdôraznil, že dôvody Bezákovho odvolania neboli len ekonomického, ale aj vieroučného a disciplinárneho charakteru.

Taliansky vatikanista sa však nevenoval len Bezákovej, ale aj Sokolovej ére. Bývalý trnavský arcibiskup mal rovnako ako iní biskupi z postkomunistických krajín vložiť časť diecéznych peňazí do tzv. vatikánskej banky. Viesť ich k tomu mala nedôvera k novým mocipánom. V rámci stabilizovanej spoločnosti však už Vatikán nepovažuje takýto postup za ospravedlniteľný, tvrdí Magister.

Imrich Gazda 

Foto: facebook.com, firmy.etrend.sk, papalepapale.com

Súvisiace články: 
Vatikanista John Allen o kauze Bezák
Bezák a homoloby

Odporúčame

Exkomorník Gabriele sa sťažoval na zlé zaobchádzanie

Exkomorník Gabriele sa sťažoval na zlé zaobchádzanie

V utorok vo Vatikáne prebehlo druhé súdne pojednávanie s Paolom Gabrielem. Bývalý pápežov komorník kritizoval údajný mentálny nátlak a nepohodlie počas prvých dní väzenia. Priznal sa tiež, že pri krádeži súkromnej pápežskej korešpondencie konal sám. „Nemohol som si ani vystrieť ruky,“ posťažova...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.