Nová kniha Pápež diktátor: Podpásovka, ktorá nikomu nepomôže

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Nová kniha Pápež diktátor: Podpásovka, ktorá nikomu nepomôže

Pápež František sa modlí pred sochou Panny Márie neďaleko Španielskych schodov v Ríme 8. decembra 2017. (Foto: TASR/AP)

Keď politické intrigy zakrývajú evanjelium.

Začiatkom decembra sa zjavila elektronická kniha s názvom Pápež diktátor. V anglickej aj talianskej mutácii rýchlo vyletela v rebríčku Amazonu. 

Okrem kontroverzného titulu je zaujímavý aj autor, o ktorom vieme iba to, že študoval históriu na Oxforde a žije v Ríme. Inak zostáva v anonymite, pričom pseudonym si vybral celkom originálne. 

Marcantonio Colonna bol admirálom v bitke pri Lepante z roku 1571, keď kresťanské vojská porazili osmanské flotily. Colonna bol druhý muž Sicílie, ktorého pápež Pius IV. najskôr vyhnal z Ríma, aby ho jeho nástupca Pius V. napokon po úspechoch voči Svätej stolici na strane Španielska poveril vedením protitureckej misie.

Posolstvo knihy by sa dalo zhrnúť asi takto: Mediálny obraz pápeža Františka je o človeku milosrdenstva, láskavosti, otvorenosti, kým v súkromí ide o postavu, ktorá šíri strach, lži, intrigy, nedôveru. 

Za zmienku stoja recenzie autorov či portálov, ktoré bývajú kritické voči súčasnému pontifikovi, hoci vždy kultivovaným spôsobom. 

Napríklad britský Catholic Herald Tribune knihu označuje ako zmes klebiet a pohľadu zasväteného pozorovateľa. 

Najslabšie miesta knihy sú skutočne na hranici konšpirácií: Colonna sa venuje napríklad tzv. kardinálskej mafii, prezývanej aj „Skupina Sankt Gallen“. Malo ísť o opozíciu voči Jánovi Pavlovi II., ktorá sa podľa rôznych dohadov snažila zabrániť zvoleniu Josepha Ratzingera a údajne označila Bergoglia ako pápežského kandidáta. 

Alebo že štátny sekretár kardinál Parolin údajne presviedčal pápeža Františka, aby výťažok zo zbierky Halier svätého Petra išiel na kampaň Hilary Clintonovej.

Z takýchto pasáží knihy si uťahujú aj seriózni recenzenti, no zdá sa, že zvyšok knihy berú pomerne vážne. 

O reforme vatikánskych financií píše Colonna ako o nedokončenom projekte, ktorý mal pompézny začiatok, no išiel do stratena. Niektoré nominácie pápeža označuje ako nešťastné, ba až pohoršujúce. 

Synody o rodine z rokov 2014 a 2015 opisuje autor schovaný za renesančného admirála za sériu taktických manévrov na oslabenie učenia Cirkvi o sviatostiach pre rozvedených.

Šéfredaktor magazínu The Catholic Thing Robert Royal sa s týmto pohľadom na synodu stotožňuje. Royal tvrdí, že napriek niektorým autorovým lapsusom najdesnejšie prvky knihy platia. 

„Existujú bohaté dôkazy, potvrdené mnohými konkrétnymi prípadmi v priebehu posledných rokov, že pápež málo využíva zavedené postupy aj právne štruktúry v Cirkvi. Nejde pritom o triviálne pravidlá, farizejský legalizmus či odpor voči Duchu Svätému atď. Sú to prostriedky, ktorými sa Cirkev snaží byť jasná, spravodlivá a poriadna – a riešiť nespravodlivé činy alebo zneužívanie tých, ktorí sú pri moci,“ napísal Royal. 

Colonna rieši v knihe aj známu kauzu troch odvolaných odborníkov z Kongregácie pre náuku viery, za ktorými bolo ľúto aj vtedajšiemu prefektovi kardinálovi Müllerovi, ktorý sa verejne posťažoval, že pápež neposkytol žiadny dôvod, prečo ich odvolať. 

Podľa Colonnu kardinál Müller žiadal pápeža o stretnutie v tejto veci, ale termín stretnutia dostal až o dva či tri mesiace, čo už bolo neskoro. Colonna tvrdí, že ide o nové pravidlá, lebo šéfovia dikastérií sa v minulosti stretávali s pápežom pravidelne, aj dva razy za mesiac na tzv. audiencii za stolom (udienza di tabella).

„Toto bolo zrušené, predstavitelia musia žiadať o špeciálne stretnutie, no často im povedia, že pápež je príliš zaneprázdnený,“ píše. 

Spomína aj známu výhradu – presťahovanie pápeža do Domu sv. Marty, čo malo symbolizovať skromnosť, no podľa Collonu stálo Vatikán dva milióny eur. Ako k tejto sume dospel, nevedno. Colonna má pápeža naozaj „rád“. V knihe zverejnil štatistiky priemernej návštevnosti generálnych audiencií, z ktorých vyplýva, že od roku 2013 účasť klesá a klesá…

Ako z toho celého vyjsť? 

V prvom rade ide opäť o ďalšiu nepoctivú kritiku pápeža s masovým dosahom. List akademikov, ktorí Františka obvinili z heréz, sme tu už kritizovali. Tento raz sa pod odvážny materiál menej odvážny autor už ani nepodpísal. 

No i keď sa povznesieme nad spomínané nedostatky knihy, hlavný problém zostáva. Ak má byť totiž jej hlavným prínosom vyváženie mediálneho obrazu pápeža Františka, je to žalostne málo. 

Lebo aj keby to celé bola pravda, pre veriaceho katolíka to nič nemení na tom, že sa má za Svätého Otca modliť a rešpektovať ho. Pre zvyšok publika ide o politické intrigy, ktoré zakrývajú pohľad na to podstatné – evanjeliové posolstvá nedokonalého muža, nástupcu istého cholerického rybára.

(Foto: Catholic World Report)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo