Rehoľník pápežom? Najviac je saleziánov

Americký kapucín Sean Patrick O´Malley.

Do konkláve medzi 117 kardinálmi vstúpi aj 19 rehoľníkov. Najväčšie zastúpenie majú saleziáni. Naposledy bol rehoľník pápežom v polovici 19. storočia – benediktín Gregor XVI. (1831 – 1846).

Medzi kardinálmi – rehoľníkmi, ktorí budú tvoriť pätinu členov konkláve, je niekoľko mien s prívlastkom papabili. Sulpicián Marc Ouellet, dominikán Christoph Schönborn či salezián Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga.

Najväčšie zastúpenie majú práve členovia Spoločnosti don Bosca – saleziáni. Najťažšou váhou medzi nimi je štátny sekretár Benedikta XVI. Tarcisio Bertone (78). Dôležitým členom Rímskej kúrie je aj prefekt Kongregácie pre kauzy svätých Angelo Amato (74). Kvarteto saleziánov ešte tvorí bývalý šéf Vatikánskej knižnice a Vatikánskeho tajného archívu Raffaele Farina (79) a spomínaný arcibiskup honduraského Tegucigalpa Rodríguez Maradiaga (70).

Troch kardinálov – voliteľov má Rehoľa menších bratov Františkánov: bývalý prefekt Kongregácie pre klérus, Brazílčan Cláudio Hummes (78), emeritný arcibiskup Sevilly Carlos Amigo Vallejo (78) a arcibiskup juhoafrického Durbanu Wilfrid Fox Napier (72). Nasledovníkom františkánskej spirituality je aj americký kapucín Sean Patrick O´Malley (68), ktorý sa ako arcibiskup Bostonu stal známy pre svoj nekompromisný prístup k sexuálnym deliktom kléru.

Aj keď generálny predstavený Spoločnosti Ježišovej je niekedy prezývaný „čierny pápež“, jezuiti v najbližšom konkláve nebudú mať takú výraznú osobnosť, akou bol v roku 2005 vtedajší milánsky arcibiskup Carlo Maria Martini. Arcibiskup Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio (76) a arcibiskup Jakarty Julius Riyadi Darmaatmadja (78) sú menej nápadnými kardinálmi.

Juhoafrický františkán Wilfried Fox Napier.

Dvoch zástupcov má aj Rehoľa kazateľov – dominikáni. Obaja pochádzajú z nám blízkych metropol – Christoph Schönborn (68) z Viedne a Dominik Duka (69) z Prahy.

Ďalšie rehole majú len po jednom zástupcovi: redemptorista Julio Terrazas Sandoval (77) je arcibiskupom bolívijského Santa Cruz de la Sierra a slovinský lazarista Franc Rodé (78) viedol do roku 2011 Kongregáciu pre spoločnosti zasväteného života a inštitúty apoštolského života.

Na Slovensku neznámym je Kňazské spoločenstvo sv. Sulpicia, ktorého členom je často skloňovaný prefekt Kongregácie pre biskupov Marc Ouellet (68) z Kanady. Bývalý prefekt Prefektúry pre ekonomické záležitosti Svätej stolice Velasio De Paolis (77) je členom Misionárov sv. Karla (scalabriniáni), chicagský arcibiskup Francis Eugene George (76) Oblátov Nepoškvrneného počatia Panny Márie, arcibiskup Santiago de Chile Francisco Javier Errázuriz Ossa (79) patrí k mariánskemu Schoenstattskému hnutiu a antiochijský patriarcha Béchara Boutros Raï (73) k Maronitskému rádu Preblahoslavenej Panny Márie.

Trinásť spomenutých kardinálov – rehoľníkov menoval ešte Ján Pavol II., šesť Benedikt XVI. (Amato, Duka, De Paolis, Farina, O´Malley, Raï). Zaujímavým je prípad emeritného kyjevského arcibiskupa Lubomyra Husara, člena Ukrajinských studionských mníchov, ktorý dovŕši 80 rokov 26. februára a do konkláve tak už nemôže vstúpiť.

Imrich Gazda

Spracované podľa portálu catholic-hierarchy.org.

Súvisiace články: S pápežom tweetuje aj desať kardinálov

Foto: bostoncatholic.org, twitter.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo