Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
20. 02. 2013, 18:10

Rehoľník pápežom? Najviac je saleziánov

Americký kapucín Sean Patrick O´Malley. Do konkláve medzi 117 kardinálmi vstúpi aj 19 rehoľníkov. Najväčšie zastúpenie majú saleziáni. Naposledy bol rehoľník pápežom v polovici 19. storočia – benediktín Gregor XVI. (1831 – 1846). Medzi kardinálmi – rehoľníkmi, ktorí budú tvoriť pätinu členov konkl...

Americký kapucín Sean Patrick O´Malley.

Do konkláve medzi 117 kardinálmi vstúpi aj 19 rehoľníkov. Najväčšie zastúpenie majú saleziáni. Naposledy bol rehoľník pápežom v polovici 19. storočia – benediktín Gregor XVI. (1831 – 1846).

Medzi kardinálmi – rehoľníkmi, ktorí budú tvoriť pätinu členov konkláve, je niekoľko mien s prívlastkom papabili. Sulpicián Marc Ouellet, dominikán Christoph Schönborn či salezián Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga.

Najväčšie zastúpenie majú práve členovia Spoločnosti don Bosca – saleziáni. Najťažšou váhou medzi nimi je štátny sekretár Benedikta XVI. Tarcisio Bertone (78). Dôležitým členom Rímskej kúrie je aj prefekt Kongregácie pre kauzy svätých Angelo Amato (74). Kvarteto saleziánov ešte tvorí bývalý šéf Vatikánskej knižnice a Vatikánskeho tajného archívu Raffaele Farina (79) a spomínaný arcibiskup honduraského Tegucigalpa Rodríguez Maradiaga (70).

Troch kardinálov – voliteľov má Rehoľa menších bratov Františkánov: bývalý prefekt Kongregácie pre klérus, Brazílčan Cláudio Hummes (78), emeritný arcibiskup Sevilly Carlos Amigo Vallejo (78) a arcibiskup juhoafrického Durbanu Wilfrid Fox Napier (72). Nasledovníkom františkánskej spirituality je aj americký kapucín Sean Patrick O´Malley (68), ktorý sa ako arcibiskup Bostonu stal známy pre svoj nekompromisný prístup k sexuálnym deliktom kléru.

Aj keď generálny predstavený Spoločnosti Ježišovej je niekedy prezývaný „čierny pápež“, jezuiti v najbližšom konkláve nebudú mať takú výraznú osobnosť, akou bol v roku 2005 vtedajší milánsky arcibiskup Carlo Maria Martini. Arcibiskup Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio (76) a arcibiskup Jakarty Julius Riyadi Darmaatmadja (78) sú menej nápadnými kardinálmi.

Juhoafrický františkán Wilfried Fox Napier.

Dvoch zástupcov má aj Rehoľa kazateľov – dominikáni. Obaja pochádzajú z nám blízkych metropol – Christoph Schönborn (68) z Viedne a Dominik Duka (69) z Prahy.

Ďalšie rehole majú len po jednom zástupcovi: redemptorista Julio Terrazas Sandoval (77) je arcibiskupom bolívijského Santa Cruz de la Sierra a slovinský lazarista Franc Rodé (78) viedol do roku 2011 Kongregáciu pre spoločnosti zasväteného života a inštitúty apoštolského života.

Na Slovensku neznámym je Kňazské spoločenstvo sv. Sulpicia, ktorého členom je často skloňovaný prefekt Kongregácie pre biskupov Marc Ouellet (68) z Kanady. Bývalý prefekt Prefektúry pre ekonomické záležitosti Svätej stolice Velasio De Paolis (77) je členom Misionárov sv. Karla (scalabriniáni), chicagský arcibiskup Francis Eugene George (76) Oblátov Nepoškvrneného počatia Panny Márie, arcibiskup Santiago de Chile Francisco Javier Errázuriz Ossa (79) patrí k mariánskemu Schoenstattskému hnutiu a antiochijský patriarcha Béchara Boutros Raï (73) k Maronitskému rádu Preblahoslavenej Panny Márie.

Trinásť spomenutých kardinálov – rehoľníkov menoval ešte Ján Pavol II., šesť Benedikt XVI. (Amato, Duka, De Paolis, Farina, O´Malley, Raï). Zaujímavým je prípad emeritného kyjevského arcibiskupa Lubomyra Husara, člena Ukrajinských studionských mníchov, ktorý dovŕši 80 rokov 26. februára a do konkláve tak už nemôže vstúpiť.

Imrich Gazda

Spracované podľa portálu catholic-hierarchy.org.

Súvisiace články: S pápežom tweetuje aj desať kardinálov

Foto: bostoncatholic.org, twitter.com

Odporúčame

Hodnotenie pontifikátu Benedikta XVI.

Hodnotenie pontifikátu Benedikta XVI.

Marián Sekerák z portálu Svet kresťanstva bol v pondelok hosťom v štúdiu Rádia Lumen. S redaktorom Ivom Novákom diskutoval o pontifikáte odchádzajúceho pápeža, o priebehu konkláve a o výzvach, ktoré čakajú novozvoleného pápeža.  ...

VATIKÁNSKA SEDMA: Pápeži o sv. Cyrilovi a Metodovi

VATIKÁNSKA SEDMA: Pápeži o sv. Cyrilovi a Metodovi

Cyril_and_Methodius-text.jpg Vo štvrtok si Katolícka cirkev pripomenula sviatok sv. Cyrila a Metoda, spolupatrónov Európy. Pri tejto príležitosti môže byť užitočné všimnúť si, akú významnú pozornosť venovali Solúnskym bratom viacerí pápeži. Zvyčajne sa za pontifika, k...

DIÁR (7): Jeden Nemec odchádza, druhý prichádza

DIÁR (7): Jeden Nemec odchádza, druhý prichádza

Dianie v Katolíckej cirkvi tento týždeň zatienila rezignácia pápeža Benedikta XVI. Za pozornosť však stojí aj menovanie nového šéfa Vatikánskej banky a progres v procese svätorečenia Jána Pavla II. V pondelok, kedy si cirkev pripomína Svetový deň chorých, Benedikt XVI. nečakane oznámil svoju rezign...