Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
09. apríl 2018

Vyšla nová apoštolská exhortácia pápeža Františka

František volá v novej exhortácii ku svätosti každého človeka dnešnej doby.
Vyšla nová apoštolská exhortácia pápeža Františka

Foto: TASR/AP

Gaudete et exsultate – Radujte sa a jasajte. To je názov novej apoštolskej exhortácie súčasnej hlavy Katolíckej cirkvi pápeža Františka, ktorú v pondelok predstavili vo Vatikáne na tlačovej konferencii. 

Pápež v nej píše o povolaní k svätosti v súčasnom svete. 

„Boh žiada všetko z nás a na oplátku nám ponúka skutočný život; šťastie, ku ktorému sme boli stvorení. Chce, aby sme sa stali svätými a neuspokojili sa s plytkou a priemernou existenciou,“ píše František v dokumente, ktorý má päť kapitol.

V pondelok, v deň slávnosti Zvestovania Pána ho zverejnili v ôsmich hlavných jazykoch. 

Ako informuje Vatikánsky rozhlas, jadrom dokumentu, ktorý je svojím rozsahom polovičný oproti prvej Františkovej exhortácii Evangelii gaudium, sú Ježišove blahoslavenstvá a jeho kritériá, podľa ktorých budeme súdení.

Pápež rad radom predstavuje charakteristiky svätosti u kresťana súčasnosti, medzi ktorými nechýbajú napr. odvaha, radosť, zmysel pre humor, trpezlivosť, stála modlitba a spojenie so spoločenstvom.

„Slovo svätosť je dnes považované za trochu staromódne, a to práve tým súčasným svetom, ku ktorému sa exhortácia chce prihovoriť. Kto by dnes týmto slovom vyjadril to, po čom túži jeho srdce – pre seba, pre vlastný každodenný život?“ vraví podľa Vatikánskeho rozhlasu pápežov generálny vikár pre Rímsku diecézu Angelo De Donatis.

František chce podľa svojich slov exhortáciou „ukázať trvalú aktuálnosť kresťanskej svätosti predstavením jej obsahu, ako ho podáva Sväté písmo. A to tak, aby ju bolo možné ponúknuť všetkým ako niečo, čo sa oplatí dať si za cieľ svojej životnej cesty. Ako povolanie, s ktorým sa Boh obracia na každého“.

Pápež sa bohato odvoláva na II. vatikánsky koncil a upozorňuje aj na niektoré pomýlené tendencie súčasnej doby, ktoré namiesto pravej svätosti vytvárajú ideológiu a v skutočnosti odďaľujú od Boha. Konkrétne pomenúva pelagianizmus a gnosticizmus v ich súčasných prejavoch.

Inzercia

František v exhortácii pripomína, že svätosť rastie cez malé gestá. Uvádza príklad: „Žena ide nakupovať, stretne susedu, zarozprávajú sa a začne sa klebetenie. Vtedy si však žena v srdci povie – ,Nie, nebudem hovoriť o iných v zlom.´ To je krok k svätosti. Keď príde domov, jedno z detí jej chce hovoriť o svojich snoch, a hoci je unavená, sadne si a s láskou a trpezlivosťou počúva. To je ďalšia obeta, ktorá prináša svätosť...“ (16)

Ďalej sa v dokumente pápež vyjadruje aj k nutnosti ochrany života. Je to však podľa neho potrebné vo všetkých stupňoch.

„Naša obrana nevinných nenarodených musí byť jasná, pevná a zanietená, pretože ide o dôstojnosť ľudského života, ktorý je vždy posvätný... Avšak rovnako posvätné sú životy chudobných, tých, ktorí sa už narodili, trpiacich, opustených, znevýhodnených, zraniteľných nevládnych starších, ktorí sú vystavení skrytej eutanázii, obetí obchodovania s ľuďmi, nových foriem otroctva a každej formy odmietnutia.“ (101) 

Podľa Františka nemôžeme podporovať ideál svätosti, ktorý by ignoroval nespravodlivosť vo svete. V tejto súvislosti upriamuje pozornosť aj na migrantov.

„Katolíci to považujú za druhoradú vec v porovnaní s ,vážnymi´ bioetickými otázkami. Ak to povie politik zháňajúci hlasy, je to pochopiteľné, ale nie kresťan... Nevieme si uvedomiť, že to je presne to, o čo nás žiada, keď nám hovorí, že vítaním cudzinca vítame jeho samého? Nie je to názor, ktorý vymyslel pápež alebo krátkodobý výstrelok,“ (103) píše František.

Tvrdí takisto, že svätosť nie je založená len na modlení, ale aj službe núdznym a sebaovládaní. 

Nová exhortácia je v poradí piatym veľkým dokumentom súčasnej hlavy Katolíckej cirkvi po enyklikách Lumen Fidei, Laudato Si’ a exhortáciách Evangelii Gaudium a Amoris Laetitia.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame