Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
01. máj 2018

Kardinál Pell obvinený zo zneužívania predstúpi pred súd

Sudkyňa vraj našla dostatok dôkazov, ktoré potvrdili najmenej jedno obvinenie voči austrálskemu kardinálovi.
Kardinál Pell obvinený zo zneužívania predstúpi pred súd

Foto: TASR/AP

Austrálsky kardinál George Pell sa bude zodpovedať pred súdom z podozrení zo sexuálneho zneužívania, rozhodla v pondelok sudkyňa v austrálskom Melbourne.  

Podľa agentúry DPA sudkyňa Belinda Wallingtonová našla dostatok dôkazov, ktoré potvrdili najmenej jedno obvinenie voči Pellovi na to, aby sa s kardinálom začal súdny proces.

K tomuto rozhodnutiu dospela sudkyňa na základe svedeckých výpovedí po štvortýždňovom predbežnom vypočutí. 

Predbežné prerokovanie obžaloby s Pellom sa začalo 5. marca a trvalo štyri týždne.

Privolaných naň bolo až do 50 svedkov; malo sa určiť, či obžaloba zhromaždila dostatok dôkazov na začatie samotného súdneho procesu.

Austrálsky kardinál rezolútne popiera všetky obvinenia a podľa vlaňajších slov svojho obhajcu bude trvať na svojej nevine.

Inzercia

Pell (76), bývalý arcibiskup Sydney a Melbourne, absolvoval pred súdom v Melbourne vlani už dve krátke vypočutia – 26. júla a 6. októbra.

Tento kardinál je doposiaľ najvyšším predstaviteľom katolíckej cirkvi obvineným zo sexuálneho zneužívania. Patrí medzi najbližších spolupracovníkov pápeža Františka.

Po jeho boku zohráva zaujímavú úlohu. Už krátko po zvolení si František vybral Austrálčana do deväťčlennej Rady kardinálov, ktorá mu radí pri správe cirkvi a reforme Rímskej kúrie.

Vo februári 2014 ho zároveň vymenoval za šéfa novozriadeného Ekonomického sekretariátu, ktorý prebral zodpovednosť za vatikánske financie.

Počas biskupských synod o rodine v rokoch 2014 a 2015 však patril medzi kritikov postojov pápeža Františka, pričom sa pridal aj k autorom kritického listu, ktorý skupina konzervatívnych kardinálov adresovala pápežovi. Nespokojný bol aj s niektorými časťami Františkovej encykliky Laudato Sì.

Odporúčame