Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
19. júl 2018

Don Bosco ako patrón futbalistov? Aj športovci majú v nebi svojich ochrancov

Podľa viacerých hlasov by na patróna všetkých športovcov mohol kandidovať sv. Ján Pavol II.
Don Bosco ako patrón futbalistov? Aj športovci majú v nebi svojich ochrancov

Foto: Pápež František drží loptu s podpismi hráčov, ktorú mu odovzdal generálny riaditeľ Bayernu Mníchov (TASR/AP).

Majú ho lekári, hasiči, novinári či baníci. Vlastne takmer každá oblasť ľudského života, profesia alebo činnosť má svojho svätého orodovníka v nebi. Vrátane športu.

Nedávno sme písali o tom, ako to vyzerá, keď futbalisti na ihrisku verejne prejavia svoju vieru v Boha.

Majú ale hráči a priaznivci jednotlivých športových odvetví v nebi svojich svätých ochrancov, ktorých môžu prosiť o pomoc v modlitbách?

Niektorí áno.

Vystrieda sv. Krištofa Ján Pavol II.?

Poznáme ho najmä ako patróna cestujúcich, šoférov či pútnikov. Možno ale neviete, že jeden z najpopulárnejších svätcov, sv. Krištof, „má na starosti“ aj oblasť športu. Muž, ktorý sa podľa legendy vyznačoval mohutnou postavou a veľkou silou, bol skutočným mučeníkom. Často sa zobrazuje ako obor s palicou a na chrbte nosí malého Ježiša. Žil v treťom storočí na území dnešného Turecka. Cirkev si ho bude liturgicky pripomínať už o pár dní, 25. júla.

Medzi nebeskými ochrancami športovej činnosti ako celku sa spomínajú aj sv. František Xaverský alebo tiež sv. apoštol Pavol.

Ako píše taliansky denník Gazzetta dello Sport, medzi kandidátmi na patróna všetkých športovcov sa čoraz častejšie spomína aj významný pápež sv. Ján Pavol II.

„Bol bohatou a všestrannou osobnosťou. Bol pravým športovcom, ktorý pochopil hlboký význam športu. Pokiaľ by mal byť blahorečený, mal by sa stať patrónom športovcov,“ povedal o ňom ešte pred blahorečením v roku 2010 jeden z kardinálov.

Láska k športu bola jednou z hlavných charakteristík obľúbeného poľského pápeža, ktorého vyhlásili za svätého pred štyrmi rokmi. Mal rád najmä futbal, plávanie, lyžovanie či turistiku, ktorým sa nevyhýbal ani po zvolení za hlavu Katolíckej cirkvi.

„Šport je prostriedkom na formovanie vlastnej osobnosti, prejav jej vnútornej energie, ľudskej schopnosti prekonávať problémy, je prostriedkom na vytýčenie cieľov a ich dosiahnutie cez obetu a odhodlanie,“ povedal Ján Pavol II. pri cyklistických pretekoch Giro d'Italia v roku 2000.

Okrem viacerých príhovorov, v ktorých sa do hĺbky venoval zmyslu športu pre človeka, je takisto autorom modlitby za športovcov.

Modlitba za športovcov

Pane Ježišu Kriste, pomáhaj týmto športovcom, aby boli tvojimi priateľmi a svedkami tvojej lásky vo svete. Pomáhaj im, aby do svojej osobnej askézy dali rovnaké úsilie ako do športu; pomáhaj im uskutočňovať harmóniu a jednotu duše a tela. Pre tých, ktorí ich obdivujú, nech sa stanú tými pravými vzormi k nasledovaniu. Pomáhaj im byť stále športovcami ducha, aby dostali tvoju cenu: korunu, ktorá nepominie a trvá večne. (Sv. Ján Pavol II.)


Futbalisti, horolezci aj korčuliari

U koho mohli prosiť o orodovanie futbalisti na nedávnych majstrovstvách sveta? Kandidátov na patróna najsledovanejšej športovej hry na svete je podľa Gazzetta dello Sport viac.

Spomína dvoch – talianskeho oratoriána Luigiho Scrosoppiho, ktorý sa staral o vydedencov spoločnosti, chorých a deti, a svetoznámeho zakladateľa saleziánskej rehole sv. Jána Bosca.

Kňaz, ktorý zasvätil svoj život výchove a starostlivosti o deti a mladých, prepožičiava svoje meno na množstvo saleziánskych futbalových turnajov a trofejí. On sám počas života trávil čas s malými chlapcami behaním za futbalovou loptou. Myšlienka, že by mal byť svätým ochrancom futbalistov, nie je vôbec od veci.

K téme:
Keď sa futbalista prežehná Zdieľať

Patrónov si však zvolili aj priaznivci iných športových odvetví. Horolezcov chráni napríklad sv. Bernard z Aosty, ktorý pôsobil ako kňaz v odľahlých častiach Álp, staral sa o pocestných a staval útulky v priesmykoch. Dva z nich nesú jeho meno, rovnako ako alpská psia rasa bernardín. Za patróna horolezcov ho vyhlásil pápež Pius XI., ktorý bol sám horolezcom. Jeho sochu môžeme nájsť na vrchole Matterhornu (4 478 m n. m.).

Inzercia

Talianski lukostrelci si každoročne 20. januára pri svätej omši pripomínajú sv. Sebastiána, ktorého sa podľa legendy pokúsili zabiť šípmi, on však prežil.

Cyklisti v Taliansku prosia o pomoc sv. Katarínu Sienskú a letci Pannu Máriu Loretánsku.

Hokejisti či iní športovci na korčuliach by sa mohli modliť k holandskej mystičke sv. Lidvine. Keď mala pätnásť rokov, ostala po páde na ľade ochrnutá. Utrpenie znášala spočiatku ťažko, neskôr sa ho však naučila prijať a prinášať ho ako obetu.

Fanúšikom je aj František

Už deväť audiencií počas doterajšieho pontifikátu venoval súčasný pápež František stretnutiu so športovcami. Medzi nimi boli aj také hviezdy ako futbalová legenda Diego Marradona, Lionel Messi či slovenský cyklista Peter Sagan.

Argentínsky pápež je známy ako milovník futbalu. Hoci ho už nestíha sledovať, stále sa zaujíma o to, ako sa darí jeho obľúbenému klubu Atletica San Lorenzo. „Švajčiarska garda mi každý týždeň oznamuje výsledky a postavenie tímu v tabuľke,“ povedal v rozhovore pred tromi rokmi.

Viackrát sa vo Vatikáne stretol s kompletnými mužstvami rôznych klubov či reprezentácií.

Rovnako ako Ján Pavol II. aj on venoval športovcom niekoľko svojich príhovorov.

K téme:
Futbalové hviezdy navštívili pápeža Františka  Zdieľať

„Šport je jedným z univerzálnych jazykov, ktorý prekonáva kultúrne, sociálne, náboženské a fyzické rozdiely a je schopný spojiť ľudí, umožňujúc im účasť na tej istej hre a byť spoločne protagonistami pri výhre či prehre,“ povedal František minulý rok.

„Jedna z charakteristík dobrého športovca je vďačnosť. Ak sa zamyslíme nad naším životom, príde nám na um toľko ľudí, ktorí nám pomohli a bez ktorých by sme tu neboli. Môžete si zaspomínať na tých, s ktorými ste hrali ako chlapci, na svojich prvých spoluhráčov, trénerov, asistentov a tiež na fanúšikov, ktorí nás svojou prítomnosťou povzbudzovali na každom zápase. Táto spomienka nám pomáha, aby sme sa necítili nadradení, ale aby sme si uvedomili, že sme súčasťou jedného veľkého tímu.“


Pápež František, jeho krajan a futbalová hviezda Lionel Messi (vpravo) a taliansky brankár Gianluigi Buffon sa stretli počas súkromnej audiencie vo Vatikáne v utorok 13. augusta 2013. Foto – TASR/AP

Práve minulý mesiac zverejnil Vatikán prostredníctvom Dikastéria pre laikov, rodinu a život vôbec prvý dokument o športe s názvom „Vydať zo seba to najlepšie“, ktorý hovorí o kresťanskom pohľade na šport.

„Chcel by som zdôrazniť, že ide o prvý dokument Svätej stolice o športe. Je pravdou, že existujú príhovory a posolstvá rozličných pápežov venované svetu športu a Svätá stolica zorganizovala nemálo konferencií v tomto ohľade, avšak doteraz neexistoval dokument, ktorý by zhŕňal myšlienky a túžby Katolíckej cirkvi vo veci športovej činnosti, vykonávanej tak na profesionálnej, ako aj na amatérskej úrovni,“ povedal podľa Vatikánskeho rozhlasu prefekt dikastéria kardinál Kevin Farrell.

„Keď otec športuje so svojím synom, keď deti spoločne hrajú v parku či v škole, keď športovec oslavuje víťazstvo so svojimi podporovateľmi, vo všetkých týchto oblastiach je možné vidieť hodnotu športu ako miesta jednoty a stretnutia medzi osobami. Veľké výsledky, v športe, tak ako aj v živote, dosahujeme spoločne, v tíme!“ poznamenal k dokumentu pápež František.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame