VATIKÁNSKA SEDMA: Dobrý pastier František: „Poď a naskoč“

Pápež sa stal spoluúčinkujúcim v živom betleheme, „povozil“ svojho argentínskeho známeho na papamobile, stretol sa s najstarším talianskym aktívnym farárom a potvrdil svoju cestu do Svätej zeme. Jeho predchodca stihol navštíviť svojho brata Georga, ktorý bol hospitalizovaný v nemocnici.

Počas svojej návštevy rímskej farnosti sv. Alfonza Máriu de Ligouri na slávnosť Zjavenia Pána si pápež prezrel miestny betlehem, ktorý stvárnili farníci spolu s autentickými zvieratami. Betlehem mal čo najvernejšie pripomínať skutočný Betlehem v čase, keď sa tam narodil Ježiš. Pri tejto príležitosti mu jedna z účinkujúcich položila na plecia jahniatko. Obrázky z tejto nevšednej udalosti sa okamžite stali hitom svetových médií. Pontifik s jahniatkom okolo pliec totiž pripomínal známy výjav Krista – Dobrého pastiera, ktorý sa zvykne v katolíckej tradícii znázorňovať rovnako. Ide o znázornenie Ježišovho podobenstva o stratenej ovci z evanjelií podľa Matúša (18,11-14) a Lukáša (15,4-7).

Nezvyčajné stretnutia

Podobné neobvyklé gesto mohli pozorovať účastníci stredajšej generálnej audiencie. Počas svojej jazdy v papamobile na Námestí sv. Petra vo Vatikáne sa v dave medzi jej účastníkmi objavil aj argentínsky kňaz Fabián Báez, pápežov dobrý priateľ. Keď ho František zazrel, zavolal ho k sebe a vyzval ho, aby si nasadol k nemu do vozidla (videozáznam agentúry Romereports tu). V rozhovore pre portál Vatican Insider povedal farár z Buenos Aires, že spočiatku vôbec netušil, či sa na stredajšiu generálnu audienciu dostane, keďže nevedel, kde by mohol dostať lístok. Stojac za bariérami medzi davom sa rozhodol zakričať na pápeža, keď sa približoval v papamobile. Hlava cirkvi ho zazrela a vyzvala: „Poď, naskoč“. Kňaz následne naskočil do vozidla a „zviezol sa“ so svojím známym. Po audiencii spolu ešte chvíľu diskutovali o spoločných priateľoch a osobných záležitostiach. „Je skutočným zástupcom Krista: taký dobrý, pokojný a pokorný. Myslím, že práve to je jeho posolstvo: »Poď a naskoč«. To je posolstvo, ktoré dáva svetu; to je to, čo som cítil“, povedal otec Fabián o svojich dojmoch z nezvyčajného stretnutia. O tom, aké autentické je toto posolstvo sa v stredu 29. januára bude môcť presvedčiť aj francúzsky sekulárne orientovaný prezident François Hollande, ktorého pápež prijme na osobnej audiencii, podobne ako nedávno absolvoval stretnutie s ruským prezidentom Vladimírom Putinom či ešte predtým v máji s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Okrem nečakaného stretnutia s priateľom z Argentíny sa František v závere spomínanej generálnej audiencie pozhováral aj s najstarším talianskym farárom Alessandrom de Sanctis, ktorý počas 72 rokov nepretržite spravuje farnosť Filettino v talianskej oblasti Frusinate. 95-ročný kňaz zažil už deväť pápežov, vrátane toho súčasného. Pri príležitosti ich vzájomného stretnutia odovzdal otec Alessandro Františkovi vlastnoručne napísaný list, v ktorom vyjadril želanie pobozkať mu ruku. Pre Vatikánsky rozhlas starý kňaz porozprával, o čom sa pápežom zhováral: „Povedal som mu: »Čakáme vás vo Filettine!« A on mi odpovedal: »Dúfame, že sa nám podarí prísť!« Ktovie, či sa táto nádej bude môcť stať skutočnosťou. A tiež ktovie, či tu ešte budem, keď sa takáto veľká udalosť podarí zrealizovať“. Pontifik sa mal otca Alessandra taktiež opýtať, koľko má rokov, keď mu prezradil svoj vek, František žartovne reagoval: „A kde ste tie roky schovali?“.

František sa vo Vatikáne stretol s priateľom Fabiánom Báezom, pozval ho do papamobilu.

Potvrdená cesta do Svätej zeme

Pred svojou prvou tohtoročnou modlitbou Anjel Pána oznámil pápež svoje rozhodnutie podniknúť v dňoch 24. až 26. mája apoštolskú cestu do Svätej zeme. Návšteva Izraela, Jordánska a Palestíny, ktorú František potvrdil ešte začiatkom decembra v rozhovore pre taliansky denník La Stampa, bude pripomenutím si historického stretnutia pápeža Pavla VI. a ortodoxného patriarchu Atenagorasa, ktoré sa odohralo pred 50 rokmi. Počas tejto cesty navštívi hlava cirkvi mestá Ammán, Betlehem a Jeruzalem. Zároveň sa zúčastní ekumenického stretnutia v jeruzalemskej Bazilike Božieho hrobu so zástupcami kresťanských cirkví, ako aj s ekumenickým patriarchom Bartolomejom I. Na tejto ceste by ho mohol sprevádzať aj jeho dlhoročný priateľ, argentínsky rabín Abraham Skorka, ktorý bol vlani v septembri pápežovým hosťom vo Vatikáne. Rabín je autorom predhovoru k prvému oficiálnemu Františkovmu životopisu a spoluautorom knihy O nebi a zemi, ktorú napísal spolu s kardinálom Bergogliom.

Pôjde v poradí o druhú pápežovu zahraničnú cestu od začiatku jeho pontifikátu. Tou prvou bola účasť na vlaňajších Svetových dňoch mládeže v brazílskom Rio de Janeiro. Práve spomínané Svetové dni mládeže sa od svojho skončenia vyrovnávali s veľkým finančným dlhom, ktorý spočiatku presahoval 38 miliónov dolárov. Následne sa arcidiecéze Rio de Janeiro podarilo zredukovať ho na 18 miliónov. Pápež František sa miestnej cirkvi rozhodol pomôcť sumou 5 miliónov dolárov. „Sme mu za to veľmi vďační a prosíme Boha, aby požehnal všetkým, ktorí s otvorením srdcom podporili Svetové dni mládeže v júli minulého roka“, povedal pre Vatikánsky rozhlas na margo pontifikovho daru miestny arcibiskup – metropolita, Orani João Tempesta.

Emeritný pontifik navštívil brata

Začiatkom nového roka prejavil špecifickú aktivitu aj emeritný pápež Benedikt XVI. Počas tretieho januárového dňa opustil svoju rezidenciu v bývalom kláštore Mater Ecclesiae vo vatikánskych záhradách, aby absolvoval návštevu svojho staršieho brata Georga Ratzingera, ktorý bol hospitalizovaný v rímskej nemocnici Agostina Gemelliho. Návšteva bola výlučne súkromná a neboli z nej zverejnené nijaké záznamy. Na klinike privítal Benedikta XVI. rektor Katolíckej univerzity v Miláne Franco Anelli ako aj lekári, ktorí sa starali o jeho brata. Niekdajší dirigent regensburského chlapčenského zboru oslávi 15. januára tohto roku životné jubileum 90 rokov. Krátko po jeho návšteve bol Georg Ratzinger prepustený z nemocnice do domáceho liečenia. Cesta emeritného pápeža mimo sídla svojho odpočinku nebola od jeho rezignácie prvá. Vlani v auguste sa zúčastnil na koncerte klasickej hudby v letnom pápežskom sídle Castel Gandolfo, kde pobýval niekoľko týždňov po svojom odstúpení z úradu hlavy cirkvi.

Marián Sekerák

Ilustračné foto: vaticaninsider.lastampa.it

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo