Švajčiarska garda dostala nové prilby z 3D tlačiarne

Švajčiarska garda dostala nové prilby z 3D tlačiarne

Predstavenie nového modelu prilby pre členov Švajčiarskej gardy. Foto: Youtube

Prilby, ktoré predstavili už vlani, majú takmer rovnaký dizajn ako historické, sú však ľahšie, lacnejšie a v letnom období chladia.

Členovia vatikánskej Švajčiarskej gardy vymenili svoje tradičné kovové prilby za helmy vyrobené pomocou 3D tlačiarne. Členovia pápežských ochranných zborov si nové termoplastické prilby nasadili na hlavy po prvý raz v utorok pri príležitosti 513. výročia ich vzniku, napísala BBC.

Prilby, ktoré predstavili už vlani, majú takmer rovnaký dizajn ako historické, sú však ľahšie, lacnejšie a v letnom období chladia. Majú tiež erb pápeža Júlia II., ktorý gardu v roku 1506 založil. Tradičné kovové prilby sú ručne kované v Rakúsku.

Podľa spravodajského webu SwissInfo boli tieto prilby vyhotovené vo Švajčiarsku pomocou 3D tlačiarne na základe skenov originálu zo 16. storočia. Prilby budú používané len pri omšiach a slávnostných príležitostiach. „Musíme kráčať s dobou,“ uviedol minulý rok veliteľ gardy Christoph Graf.

Nová prilba má hmotnosť iba 570 gramov; jej kovová predchodkyňa vážila až dva kilogramy. Výroba každej stála zhruba 1000 švajčiarskych frankov (883 eur), čo je približne polovica ceny za staršiu verziu. Vatikán si objednal 120 prílb, z čoho v utorok rozdal 98, dodanie ďalších 22 kusov sa očakáva v priebehu tohto roka.

Švajčiarska garda má 110 členov a je zodpovedná za osobnú bezpečnosť pápeža a jeho sídla vo Vatikáne. Každý člen gardy musí byť občanom Švajčiarska, praktizujúcim katolíkom, byť slobodný a mať vek 19 – 30 rokov. Vyžaduje sa tiež, aby absolvoval vojenskú službu vo Švajčiarsku. Služba v garde je minimálne dvojročná.

Dôvodom atraktívnosti najmenšej a podľa mnohých aj najkrajšej armády na svete nie sú len požiadavky na fyzický vzhľad a kondíciu jej členov – minimálna výška 174 cm, 19 – 30 rokov, absolvovaná základná vojenská služba –, ale aj neprehliadnuteľná uniforma.

Podľa legendy jej autorom je Michelangelo, ktorý ju mal zošiť zo 154 pruhov látky za 32 hodín. Skutočnosť je však iná. „Otcom“ uniformy je Jules Repond, veliteľ Švajčiarskej gardy v rokoch 1910 – 1921, ktorý sa nechal inšpirovať Michelangelovým renesančným kolegom Rafaelom.

Mimo verejnej služby pestrofarebnú kombináciu strieda všednejšia modro-čierna uniforma.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo