Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
05. február 2019

Kňaza obvineného zo zneužívania bude riešiť Vatikán

Musíme vytvoriť atmosféru, aby sa obete nebáli prehovoriť, reaguje na prípad hovorca slovenských biskupov.
Kňaza obvineného zo zneužívania bude riešiť Vatikán

Ilustračné foto – TASR/AP

Kauza katolíckeho kňaza Ladislava J. z Banskobystrickej diecézy, ktorý sa podľa medializovaných informácií opakovane dopúšťal sexuálneho obťažovania mladistvých, bude mať dohru vo Vatikáne.

Postoju to potvrdil hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Martin Kramara.  

Môže byť prepustený z kňazského stavu

Po tom, čo banskobystrický biskup Marián Chovanec minulý týždeň kňaza suspendoval, bude celý prípad postúpený Kongregácii pre náuku viery.   

„Suspenzia je v tomto prípade len prvý krok, pri ňom však nezostane. Po zhromaždení svedeckých výpovedí proces pokračuje zaslaním materiálov na Kongregáciu pre náuku viery,“ povedal hovorca Kramara.

Tento postup stanovuje aj smernica KBS, ktorú v roku 2014 schválili biskupi na plenárnom zasadnutí a následne ju potvrdila spomínaná vatikánska kongregácia.

„Po predbežnom vyšetrovaní diecézny biskup alebo provinciálny predstavený postúpi všetky zhromaždené dokumenty o prípade Kongregácii pre náuku viery, ktorá rozhodne, ako sa v prípade bude ďalej pokračovať,“ stanovuje smernica.

Kongregácia môže rozhodnúť aj o prepustení kňaza z klerického stavu. To znamená, že by nielenže nemohol verejne vykonávať kňazskú službu (suspenzia), ale bol by úplne vylúčený z kňazských radov.

Keďže jedna z obetí podala na kňaza trestné oznámenie, Ladislav J. môže navyše čeliť aj trestnému stíhaniu.

Inzercia

Biskup o kňazovom správaní nevedel

Na otázku, prečo cirkev zasiahla až potom, keď o prípade informovali médiá, Kramara odpovedal, že biskup o kňazovom správaní dovtedy nevedel.

„Podľa mojich informácií bol prípad medializovaný prakticky paralelne s jeho oznámením generálnej prokuratúre a biskupskému úradu,“ uviedol Kramara. „Biskup si daného kňaza predvolal hneď po obdržaní listu a po prvom vypočutí ho rovno suspendoval.“

Pomôcť má osveta a prevencia

Hovorca biskupov je presvedčený, že posilnenie osvety a prevencie môže pomôcť tomu, aby k takýmto prípadom v budúcnosti nedochádzalo.

„Zo skúseností v zahraničí vidíme, že práve tieto dve veci fungujú: je potrebné, aby ľudia o nulovej tolerancii vedeli a aby neváhali nahlásiť prípady, o ktorých sa dozvedia,“ povedal Kramara.

Prečítajte si aj
Cirkev kvôli obvineniam zo zneužívania prešetruje niekoľko kňazov zo Slovenska Zdieľať

„Musíme sa usilovať čo najviac limitovať možné príležitosti, pri ktorých môže k zneužitiu dôjsť. Práve kvôli tomu bol pred troma rokmi vytvorený a biskupmi schválený Kódex pastoračného správania,“ uviedol hovorca KBS, podľa ktorého sa dôraz na túto problematiku kladie aj pri formácii kňazov. Zároveň očakáva, že sa tomu budú viac venovať aj katolícke médiá.

„Musí byť jasné, že tu nejde o útoky na cirkev, ale o veci, ktoré treba bez meškania riešiť a postaviť sa k nim nekompromisne, hoci je to pre celé spoločenstvo veriacich nepríjemné. Musíme formovať atmosféru v miestnych spoločenstvách, aby sa obete nebáli prehovoriť a aby ich ľudia neodsudzovali,“ dodal hovorca katolíckych biskupov.

Odporúčame