Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
22. september 2018

Cirkev kvôli obvineniam zo zneužívania prešetruje niekoľko kňazov zo Slovenska

V posledných rokoch musela z kňazskej služby odísť približne desiatka kňazov pôsobiacich v slovenských diecézach.
Cirkev kvôli obvineniam zo zneužívania prešetruje niekoľko kňazov zo Slovenska

Bývalý nemecký kňaz s kuklou na tvári sedí na súde vo februári 2018 v nemeckom Deggendorfe. Foto – TASR/DPA

Denník Postoj má k dispozícii údaje o prípadoch sexuálneho zneužívania kňazmi, ktoré slovenské diecézy prešetrovali v uplynulých rokoch. Poskytla nám ich Konferencia biskupov Slovenska (KBS) prostredníctvom svojho hovorcu Martina Kramaru.

Riešili 17 prípadov

V ôsmich rímskokatolíckych diecézach a troch gréckokatolíckych eparchiách bolo otvorených 17 súdnych procesov vo veci sexuálneho zneužívania klerikmi. Väčšina z nich počas uplynulých desiatich rokov.

Jedenásť procesov je už uzavretých – takmer všetky sa skončili prepustením kňaza z klerického stavu. V šiestich prípadoch ešte stále prebieha vyšetrovanie alebo sa očakáva rozhodnutie kompetentného úradu Svätej stolice, ktorým je Kongregácia pre náuku viery.

Z poskytnutých informácií vyplýva, že vo viacerých prípadoch mali obete viac ako 15 rokov a ich sexuálny pomer s klerikom bol konsenzuálny, teda dobrovoľný z oboch strán.

Z hľadiska Trestného zákona SR v týchto prípadoch nešlo o delikt sexuálneho zneužitia, keďže osoba už dovŕšila 15. rok života. Z minulosti sú tak známe len dva prípady, ktoré sa skončili pred súdom – ide o bývalých kňazov Pavla Kobidu a Antona Pavlíčka.  

Normy Kongregácie pre náuku viery o najťažších deliktoch, ktoré v roku 2010 schválil pápež Benedikt XVI., sú ale prísnejšie – za maloleté sú považované všetky osoby, ktoré nedovŕšili 18. rok života.

Bližšie informácie o jednotlivých prípadoch KBS odmietla poskytnúť s tým, že mnohé obete si medializáciu výslovne neželajú.

Inzercia

KBS má pre takéto prípady smernicu aj kódex

Katolícka cirkev na Slovensku má už niekoľko rokov vypracovanú smernicu, ktorá stanovuje presný postup v prípadoch sexuálneho zneužívania klerikmi. V marci 2014 ju na svojom plenárnom zasadaní schválila KBS a následne ju potvrdila aj Kongregácia pre náuku viery.

Smernica stanovuje nielen to, ako v prípade podozrenia, že dochádza k sexuálnemu zneužívaniu, postupovať vnútri cirkvi, ale aj v styku s orgánmi činnými v trestnom konaní. „Kto sa hodnoverne dozvie o delikte sexuálneho zneužitia maloletej osoby, je povinný to oznámiť orgánom Slovenskej republiky činným v trestnom konaní,“ píše sa v smernici odkazujúcej na trestný zákon.

Popri vyšetrovaní orgánov činných v trestnom konaní má prebiehať aj kánonický proces. Diecézny biskup alebo rehoľný predstavený má po prijatí oznámenia vykonať predbežné vyšetrovanie a následne všetky zhromaždené dokumenty postúpiť Kongregácii pre náuku viery, ktorá rozhodne o ďalšom postupe.

Okrem tejto smernice KBS na svojom plenárnom zasadaní v júni 2016 schválila Kódex pastoračného správania, ktorý vymedzuje, ako sa majú kňazi, rehoľníci a laici správať k osobám vrátane detí a mladistvých, s ktorými prichádzajú do kontaktu.

Kódex nemá len odporúčací charakter, ale mal by byť súčasťou pracovných zmlúv a zmlúv o dobrovoľníctve, ktoré uzatvára slovenská katolícka cirkev.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.