Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
02. máj 2019

Pápežská nadácia vyjadrila znepokojenie nad útokmi na kresťanov

ACN sa venuje pomoci trpiacim a prenasledovaným kresťanom vo viac ako 140 krajinách sveta.
Pápežská nadácia vyjadrila znepokojenie nad útokmi na kresťanov

Žena sa modlí za obete útokov na Srí Lanke. Foto – TASR/AP

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej cirkvi v stredu vyjadrila znepokojenie nad stupňujúcimi sa útokmi na kresťanov po celom svete.

TASR o tom informoval tím ACN Slovensko.

„Po brutálnych bombových útokoch spáchaných v kostoloch a hoteloch na Srí Lanke ráno na Veľkonočnú  nedeľu je rok 2019 už teraz pre kresťanov jedným z najkrvavejších,“ vyhlásil výkonný riaditeľ ACN Thomas Heine-Geldern.

Extrémistický islamizmus, radikálny nacionalizmus a autoritatívne ideológie zostávajú hlavnými príčinami prenasledovania kresťanov aj ďalších náboženských menšín, vyplýva zo záverov Správy ACN o náboženskej slobode vo svete. Správa sleduje situáciu v 196 krajinách sveta a jej najnovšie vydanie bolo prezentované v novembri 2018.

ACN sa venuje pomoci trpiacim a prenasledovaným kresťanom vo viac ako 140 krajinách sveta. Počas prvých štyroch mesiacov tohto roka zaregistrovala viacero útokov.

Útok na katolícku katedrálu vo filipínskom meste Jolo z 27. januára si podľa ACN vyžiadal 20 mŕtvych a 90 zranených.

ACN pripomína aj útoky na kresťanské dediny v severnej časti Nigérie či útoky hinduistických nacionalistov na katolícku školu v indickom štáte Tamilnádu.

Inzercia

„Teroristické útoky na Srí Lanke možno považovať za krvavé vyvrcholenie trendu, trvajúceho niekoľko rokov,“ povedal Heine-Geldern. Prenasledovanie kresťanov podľa jeho slov nepozná hranice a neprestáva ani počas najväčších sviatkov.

Nadácia ACN poukazuje aj na pretrvávajúcu islamistickú hrozbu na Blízkom východe, rovnako ako aj na násilie, ktoré proti kresťanom pácha teroristická skupina Boko Haram na severe Nigérie. 

„Tvrdiť, že vojenskou porážkou Islamského štátu prišlo k jeho definitívnemu zničeniu, je omyl, ktorý sa nám môže vypomstiť,“ upozorňuje Heine-Geldern.

Ideológia Islamského štátu je podľa neho stále živá a jej stúpenci medzi sebou naďalej komunikujú. 

V poslednom čase má ACN stále väčšie obavy aj o situáciu vo viacerých krajinách Južnej Ameriky ako Mexiko, Nikaragua a Venezuela. Následkom politických nepokojov sa v nich totiž množia útoky a agresia voči biskupom a kňazom. 

„Tieto útoky vychádzajú z politickej ideológie a obviňovania Cirkvi z neoprávneného zasahovania do politiky, keďže tá ich okrem starostlivosti o ľudí vyzýva, aby sa nepoddávali autoritatívnym režimom a bojovali proti korupcii,“ povedal Heine-Geldern.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.