Noc kostolov: Bezákov projekt stále žije, jeho popularita však upadá

V roku 2012 sa do podujatia Noc kostolov zapojilo 186 slovenských chrámov. Tento rok ich bola necelá päťdesiatka, v Trnave iba jeden.


Do Noci kostolov sa minulý rok zapojila aj starobylá Katarínka.

Kostoly, chrámy a modlitebne na Slovensku sa po piatykrát otvorili ľuďom aj cez noc. Z piatka na sobotu sa tak stalo na 49 miestach v rámci medzinárodnej aktivity Noc kostolov. Okrem katolíckych chrámov sa do akcie opäť zapojili aj ďalšie kresťanské cirkvi, svoje modlitebné priestory sprístupnili aj niektoré kláštory. Motto tohtoročného podujatia znelo „Nijaká tma nie je dosť tmavá; NOC ti svieti ako deň, tma ti je sťa svetlo“.

Najviac kostolov, pätnásť, sprístupnili v Nitre. Po ročnej pauze otvorili aj jeden kostol v Trnave – vo farnosti Božieho milosrdenstva na Prednádraží.

Rapídny pokles

V roku 2011 po prvýkrát u nás realizoval projekt bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák. So svojím tímom pripravil marketingové materiály, natočil spoty a rozbehol reklamnú kampaň. Počas prvého ročníka sa len v samotnej Trnavskej arcidiecéze zapojilo viac ako osemdesiat kostolov, organizátori hlásili v samotnom „malom Ríme“ 23-tisíc návštevníkov. Pridalo sa tiež ďalších štrnásť kostolov z iných diecéz. O rok neskôr sa otvorilo až 186 chrámov na celom Slovensku.

S odchodom Bezáka začali podujatie opúšťať aj účastníci. Od nasledujúceho ročníka prebiehalo na dobrovoľníckej báze a zaznamenalo rapídny pokles, keď na ňom participovalo iba 53 kostolov. Ešte menej, 42, ich bolo vlani. V Trnave sa neotvoril dokonca ani jeden.

V Českej republike sa zapojilo takmer 1500 kostolov

Tvorcovia projektu pripravujú pre záujemcov každoročne rôznorodý program. Omše, koncerty, muzikály, rozhovory, prednášky, tvorivé dielne, ale aj výstupy na veže chrámov sú len niektoré z množstva aktivít. „Noc kostolov je pozvaním pre všetkých ľudí dobrej vôle k spoločnému stretnutiu a k objavovaniu krásy kresťanských výtvarných a architektonických pokladov,“ píšu organizátori na oficiálnej stránke nockostolov.sk.

Udalosť sa v rovnakom čase uskutočnila aj v Rakúsku, Nemecku, Estónsku a Holandsku. V Česku mali v zozname 1467 kostolov, záštitu nad podujatím prevzal kardinál Dominik Duka a viacerí biskupi.

Adam Takáč

Ilustračné foto: katarinka.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo