Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
26. december 2019

Požehnané dielo Dobrej noviny je tu už 25 rokov. Aj vďaka obeti Danice Olexovej

Počas existencie Dobrej noviny bolo podporených 367 projektov v 15 krajinách Afriky za viac ako 12,34 miliónov eur. Pri koledovaní sa vystriedali už dve generácie koledníkov.
Požehnané dielo Dobrej noviny je tu už 25 rokov. Aj vďaka obeti Danice Olexovej

Nie náhodou témou tohoročnej koledníckej akcie Dobrá novina je heslo „Buďme požehnaním“. Dobrá novina sa stala za 25 rokov svojej existencie požehnaním vďaka obete, ktorú priniesli dobrovoľníci a deti.

Vrátane najväčšej obety vlastného života, ktorú priniesla Danica Olexová. Stála pri Dobrej novine celých 25 rokov a zahynula počas leteckého nešťastia v Etiópii, keď cestovala, aby pripravila podnety a filmové zábery pre oslavu 25. výročia. Jej pohľad na Afriku bol jedinečný, keďže tam päť rokov žila a pracovala. Okrem krásnych fotografií prinášala Dobrej novine veľa tvorivosti a otvorenosti pre nové nápady.

Do prvého ročníka sme sa zapojili aj vo farnosti Čadca, kde som bol v tom období kaplánom. Na sídlisku Kýčerka sa práve začínal stavať nový kostol a dekan Marek Hriadel aj napriek tomu podporil Dobrú novinu slovami: „Je potrebné stavať duchovné chrámy.“

Prvé osobné povzbudenie dostali pred 25 rokmi organizátori Dobrej noviny od biskupov Jána Chryzostoma Korca a Rudolfa Baláža, v súčasnosti už v každej diecéza biskup požehnáva koledníkov počas svätých omší. 

V spolupráci s farnosťami organizuje eRko Dobrú novinu od roku 1995. Do prvého ročníka Dobrej noviny sa zapojilo takmer tritisíc koledníkov v 238 skupinkách zo 104 farnosti a vykoledovali 1 123 718,70 Sk.

Do 24. ročníka Dobrej noviny sa zapojilo 23 778 koledníkov v 2 512 skupinkách zo 735 farností a vykoledovali 1 148 404,97 eur. Počas existencie Dobrej noviny bolo podporených 367 projektov v 15 krajinách Afriky za viac ako 12,34 miliónov eur. Pri koledovaní sa vystriedali už dve generácie koledníkov.

Dôležitými osobami sú kňazi a zodpovedné osoby vo farnostiach, ktoré koledovanie pripravujú, vyhlasujú, zapisujú adresy a vykonávajú mnohé iné činnosti. Koledovanie utužuje spoločenstvo farnosti a návštevou domácností prináša požehnanie. Veľakrát sú to starší a osamotení ľudia, ktorí doslova s plačom od dojatia vítajú koledníkov.

Inzercia

Koledníci prichádzajúci do domu, píšu na dvere začiatočné písmená žehnajúceho výroku Christus mansionem benedicat – Kristus žehnaj tento dom. Medzi ľuďmi sa však zaužívala aj skratka G + M + B označujúca začiatočné písmená mien Gašpar, Melichar a Baltazár považovaných za troch kráľov.

Jedným z ľudí, ktorým koledníci pomohli, je aj Adam Masava, ktorý má momentálne svoju výtvarnú dielňu v hlavnom meste Kene Nairobi. Sám bol chlapcom zo slumov, ktorý si vďaka podpore zo Slovenska cez Dobrú novinu našiel prácu a založil ateliér, kde zhromažďuje chlapcov zo slumov, aby im pomáhal objavovať výtvarný talent. 

Lodwarský biskup Dominic Kimengich ocenil pomoc zo Slovenska slovami: „Centrum Jána Pavla II. v Likichare je jediná inštitúcia tohto druhu v celej Turkane, ktorá sa stará o ľudí so špeciálnymi potrebami. Od úplného začiatku nás podporuje eRko. Vďaka eRku môžeme mať aj toto centrum. Nie je to iba domov pre fyzicky postihnutých ľudí, ale aj pre ľudí, ktorí absolvujú zákroky v nemocnici v Nairobi. Je pre nás veľkým prínosom.“

A dodal: „Žehnám Dobrej novine, požehnávam všetky deti, eRko a všetkých ľudí dobrej vôle, ktorí tak vytrvalo pracujú, a Dobrá novina tak môže osláviť svoje 25. výročie. Nech vás Pán požehná a naplní vás svojím pokojom.“

Boh sa zjavil všetkým bez rozdielu a Dobrá novina pomáha meniť postoje na Slovensku, ale aj vo vzdialenej Afrike.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.