Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
21. január 2020

Arcibiskup Vasiľ: Chautur ostáva košickým biskupom, eparchiu ale budem riadiť ja

Doterajší sekretár Kongregácie pre východné cirkvi Cyril Vasiľ sa vracia na Slovensko, aby sa ujal riadenia Košickej eparchie.
Arcibiskup Vasiľ: Chautur ostáva košickým biskupom, eparchiu ale budem riadiť ja

Arcibiskup Cyril Vasiľ. Foto – TASR/Martin Baumann

Arcibiskup Cyril Vasiľ sa po včerajšom menovaní za apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie pripravuje na návrat z Vatikánu na Slovensko.

„Najprv si musím urýchlene preorganizovať svoj život, to znamená pozrieť, kedy sú najbližšie dobré letenky na Slovensko,“ povedal v rozhovore pre Vatican News. „Len čo prídem na Slovensko, začnem sa riadne podieľať na živote eparchie, takže budem prítomný medzi Božím ľudom.“

Arcibiskup Vasiľ zároveň potvrdil, že o pôsobenie v novej funkcii ho pápež František požiadal počas osobného stretnutia v sobotu 18. januára.

K téme
Arcibiskupa Cyrila Vasiľa posiela Vatikán do Košíc Zdieľať

V rozhovore tiež vysvetlil, čo znamená jeho menovanie za apoštolského administrátora sede plena. „Plena sede je latinský termín, ktorý znamená ,pri zachovaní plného stolca‘, to znamená, že Jeho Excelencia Mons. Chautur bude naďalej košickým biskupom, ale administratívnym riadením eparchie som bol z rozhodnutia Svätého Otca nateraz poverený ja,“ uviedol arcibiskup Vasiľ, ktorý sa na Slovensko vracia po 30 rokoch. Uplynulé desaťročie pôsobil ako sekretár Kongregácie pre východné cirkvi.

Biskup Košickej eparchie Milan Chautur na rozhodnutie pápeža Františka reagoval slovami, že ho prijíma s rovnakou úctou a poslušnosťou, ako prijal menovanie za biskupa pred 28 rokmi. „V pokoji vždy urobím všetko tak, ako nástupca svätého Petra rozhodne. Som veľmi rád, že budem mať vedľa seba biskupa, ktorý bude napomáhať dobro tejto Cirkvi,“ uviedol biskup Chautur pre Tlačovú kanceláriu KBS. 

Inzercia

Odporúčame