Írsky biskup: Uvažujme o svätení žien za diakonky

Nedostatok kňazov je dôvodom na uvažovanie nad svätením ženatých mužov za kňazov a žien za diakonky, myslí si írsky biskup. Podobné návrhy sa objavili už aj v minulosti.

Niektoré anglikánske spoločenstvá svätia ženy za kňažky aj biskupky.

V írskej diecéze Kilmore v uplynulých mesiacoch diskutovali o súčasných výzvach Katolíckej cirkvi, vrátane klesajúceho počtu kňazov. Jedným z výsledkov je návrh miestneho biskupa Lea O´Reillyho, aby Írska biskupská konferencia zriadila komisiu, ktorá by skúmala nielen možnosti kňazského svätenia ženatých mužov, ale aj žien za diakonky. Na tému ženských diakoniek diskutovali pred dvoma rokmi aj nemeckí biskupi.

„Myslím, že ostatní biskupi sú myšlienke diskusie otvorení,“ cituje biskupa O'Reillyho National Catholic Reporter. „Sme v situácii, keď musíme zvážiť všetky možnosti.“ Írsky biskup svoj návrh odôvodňuje výzvou pápeža Františka. „Povzbudil každého biskupa a každú biskupskú konferenciu k tvorivosti v nazeraní na budúcnosť kňazského úradu,“ tvrdí O'Reilly.

National Catholic Reporter upozornil, že špeciálna komisia, ktorá sa venovala téme svätenia ženatých mužov, bola v minulosti zriadená aj v Brazílii. Na čele vatikánskej Kongregácie pre klérus bol v tom čase práve brazílsky kardinál a osobný priateľ pápeža Františka Claudio Hummes. 

K téme
Vyše 150 amerických kňazov požaduje svätenie žien
Nemeckí biskupi chcú ženy diakonky

Zdieľať

Svätenie ženatých mužov v Katolíckej cirkvi nie je úplnou novinkou. Deje sa tak v prípadoch prestupu biskupov alebo kňazov z iných kresťanských cirkví. Napríklad v roku 2011 boli za kňazov vysvätení piati anglikánski biskupi, ktorí konvertovali na katolícku vieru. Rovnako sa ženatý muž môže stať trvalým diakonom, ktorý vedie liturgiu slova, krstí, sobáši či pochováva.

Podporovatelia svätenia žien sa odvolávajú na to, že v prvotnej cirkvi existovala aj špeciálna skupina ženských diakoniek. Medzinárodná teologická komisia však v roku 2002 rozhodla, že ich pozícia nebola identická s mužskými diakonmi.

Adam Takáč

Foto: episcopalchurch.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo