Štyri nové filmy, ktoré ocenia (nielen) veriaci (+ trailery)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Štyri nové filmy, ktoré ocenia (nielen) veriaci (+ trailery)

Poľský herec Bartosz Bielenia ako falošný kňaz Daniel vo filme Corpus Christi, ktorý bol nominovaný aj na Oscara.

Hlavnými postavami sú bohoslovci pod drobnohľadom ŠtB, falošný kňaz, hrdinskí saleziáni a blahoslavený Rakúšan, ktorý sa vzoprel Hitlerovi.

Michal a Juraj sú mladí bohoslovci, ktorí sa začiatkom 80. rokov v bratislavskom seminári pripravujú na kňazské povolanie. Obaja stoja pred rovnakou dilemou – vybrať sa ľahšou cestou kolaborácie s komunistickým režimom alebo ostať verní hlasu svedomia a znášať predpokladané dôsledky?

Takýto je leitmotív filmu Služobníci režiséra Ivana Ostrochovského (Zamatoví teroristi, Koza), ktorý sa koncom februára predstavil na MFF Berlinale v novej súťažnej sekcii Encounters upriamujúcej pozornosť na odvážne diela nezávislých inovatívnych filmárov.

„Ostrochovský vytvoril ohromujúce dielo, v ktorom obratne necháva kontrastovať bledosť mramoru, omietky a tvárí s temnotou noci a čiernych reverend. Mrazivý film noir, v ktorom do seba len pár rokov pred pádom totalitného systému naráža sila dejín a služobníkov dvoch mocí a dvoch systémov viery,“ opísali film dramaturgovia Berlinale.


Služobníci (pôvodne sa pracovalo s názvom Posol) sa odohrávajú na pozadí reálnych udalostí, ako bola protestná hladovka bratislavských bohoslovcov v októbri 1980 či smrť tajného kňaza Přemysla Coufala vo februári 1981. V prvom rade sú však príbehom dvoch dospievajúcich priateľov, ktorí sú konfrontovaní s morálkou socialistickej spoločnosti a musia robiť prvé vlastné rozhodnutia.

„Jeden z nich je bojazlivejší a náchylný robiť ústupky, ten druhý nie. Vzniká tak medzi nimi konflikt. Snažíme sa ukázať, ako tá doba deštruovala vzťahy medzi ľuďmi a ako môže snaha o záchranu priateľstva prerásť do niečoho väčšieho,“ povedal režisér Ostrochovský v roku 2017 počas natáčania v kaštieli v Tomášikove, kde bola vytvorená ošumelá scenéria kňazského seminára, v ktorej naplno vynikla kamera Juraja Chlpíka.

Zaujímavosťou je, že obe hlavné postavy stvárnili neherci Samuel Skyva a Samuel Polakovič, popri nich si zahral aj rumunský filmový veterán Vlad Ivanov. Ďalším známym menom je britská scenáristka poľského pôvodu Rebecca Lenkiewicz, ktorá spolu s režisérom Pawlom Pawlikowskim vytvorila scenár k oscarovému filmu Ida. Pri Služobníkoch spolupracovala s renomovaným slovenským scenáristom Markom Leščákom.

Slovenská premiéra bola naplánovaná na 11. marca počas MFF Febiofest v Bratislave, ktorý však bol pre koronavírus zrušený. Do kín vstúpia Služobníci v novom termín - 12. novembra.


Okrem Služobníkov mal Febiofest ponúknuť aj poľsko-francúzsky film režiséra Jana Komasu Corpus Christi (Boże Ciało), ktorý bol nominovaný na Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film.

Hlavnou postavou je 20-ročný Daniel (Bartosz Bielenia), ktorý v prevýchovnom centre pre mladistvých zažije duchovnú premenu. Chce sa stať kňazom, ale bránia mu v tom záznamy v registri trestov. Keď si ho však v malom meste, kde má nastúpiť do stolárskej dielne, pomýlia s kňazom, splní sa jeho sen a stane sa duchovným správcom farnosti.

A kým bude identita charizmatického, ale falošného kňaza odhalená, preukáže miestnej komunite veľkú službu...

Ak sa vám tento príbeh zdá byť pritiahnutý za vlasy, o to viac vás prekvapí informácia, že scenárista filmu Mateusz Pacewicz sa inšpiroval skutočnými udalosťami.


Čosi z predchádzajúcich dvoch filmov obsahuje aj doku-dráma Štít pre druhého (Lo scudo dell´altro) o saleziánoch, ktorí počas druhej svetovej vojny zachránili 70 židovských chlapcov. Francesco Antonioli a Armando Alessandrini za svoj hrdinský čin získali aj ocenenie Spravodliví medzi národmi.

Vo filme hrajú súčasní pedagógovia a študenti katolíckej strednej školy Pia XI. v Ríme, v ktorej od septembra 1943 do júna 1944 obaja saleziáni, riaditeľ školy a ekonóm, utajili prítomnosť židovských chlapcov. Mnohí si aj po rokoch pamätali rôzne saleziánske piesne.

Film, ktorý mal svoju premiéru koncom januára, by sa mal objaviť aj na internete.  


Od konca januára je v nemeckých kinách aj film Skrytý život (Hidden Life) o blahoslavenom Franzovi Jägerstätterovi. Narodil sa v roku 1907 v rakúskom Sankt Radegunde, bol roľníkom, manželom a otcom rodiny, ktorý odmietal národný socializmus, pretože ho pokladal za nezlučiteľný s kresťanstvom.

V roku 1940 dostal dvakrát povolávací rozkaz, ale uplatnil si výhradu vo svedomí a odmietol nastúpiť do armády. Po treťom povolávacom rozkaze bol uväznený, odsúdený na smrť a 9. augusta 1943 popravený. V roku 2007 pápež Benedikt XVI. rozhodol o jeho blahorečení.

„Môžeme len žasnúť, s akou istotou pochopil tento jednoduchý muž duchovnú a tiež politickú situáciu svojej doby, ako dokázal rozlíšiť lož od pravdy,“ vyhlásil o blahoslavenom viedenský kardinál Christoph Schönborn.

V takmer trojhodinovom filme, ktorý získal na MFF Cannes cenu ekumenickej poroty, Franza Jägerstättera stvárnil August Diehl. „Pri natáčaní som si každé ráno a večer čítal z Biblie. Chodil som do kostola a nútil som sa k modlitbe. Nikdy predtým som niečo také nerobil, bola to neuveriteľná skúsenosť,“ povedal nemecký herec v rozhovore pre Redaktionsnetzwerk Deutschland.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo