Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
18. marec 2020

Vírus nebude vládnuť nad nami!

Zrejme tieto jarné Vianoce boli ti dodatočne dané ako daň pridanej hodnoty a veľká výzva k tvojim vzťahom. Ako s ňou naložíš?
Vírus nebude vládnuť nad nami!

Foto – TASR/AP

„Ale veď prečo mi voláš v čase, keď sa rúca svet...!?“

Takto zvyknem prvou vetou zareagovať, keď sa mi niekto známy tlačí na display môjho mobilu. Akokoľvek to už je, myslím, že nie som jediný, kto má dnes pocit, ako sa kruh pomaly uzatvára.

Akoby sme všetci stáli na mini ostrove, ktorý stále viac obmývajú mohutné morské príboje a tak na ňom strácame pevnú pôdu pod nohami. Čo včera platilo, dnes už neplatí.

V škole pokory

Všímaj si, ako jeden mini vírus, ktorý ani nezbadáš voľným okom, položí k zemi celú pýchu tohto sveta aj všetky návyky tohto sveta, aj všetky plány tohto sveta.

Na začiatku marca bol ešte taký čas, keď si si ty plánoval veci, kde všade pôjdeš a čo všetko tam uskutočníš. Prejde pár dní a niekto iný ti plánuje veci, ukáže ti, kam všade nepôjdeš a čo všetko nebudeš mať šancu uskutočniť.

Paradoxy

Áno, koronavírus je aj zápas s časom o čas. A pozri, najprv boli upodozrievaní ľudia, ktorí sa pred dvoma týždňami sem-tam objavili na verejnosti s rúškom. „Vari sú nakazení?“ skrsla v tebe myšlienka.

Dnes sú odsudzovaní ľudia, čo sa sem-tam ešte objavia na verejnosti bez rúška. „Ach, zrejme sú nakazení a už im to je všetko jedno?“ znie v tebe zádumčivá otázka.

Fíha, ten fenomén plynúceho času, ten je! Napriek tomu alebo práve preto je teraz vhodný čas, keď sa tvoje vedomie musí dynamickým zmenám prispôsobiť.

Chodiaci tieň

Akoby sme všetci stáli na mini ostrove, ktorý stále viac obmývajú mohutné morské príboje a tak na ňom strácame pevnú pôdu pod nohami. Zdieľať

Ten tieň vírusu je taký dynamický, že zatiaľ má schopnosť pokrývať každý segment nášho života. Spomenieš si na školu a pýtaš sa, či zmaturuješ. Či dokončíš letný semester? Spomenieš si na prácu a pýtaš sa, či si ju udržíš, keď má teraz ekonomika čiernočierne vyhliadky? Ako potom pokryješ náklady na svoje hypotekárne bývanie? Ale aj iné otázky, napr. kedy už konečne otvoria kostol? 23. 3.? Ach, výborne, veď to je o chvíľku!

Cha, cha, cha, veď práve pri tom znovuotváraní kostolov zažijeme v praxi salámovú metódu, si tak subjektívne myslím. Lenže všímam si tiež, že toto nové novučičké vírusové ochorenie nechce ostať iba pri tienení. Má totiž silnú tendenciu zažrať sa nám priamo pod kožu.

Napríklad predvčerom som vstúpil do nasej špajzy a dajako podvedome sa vo mne narodila otázka: „Na ako dlho by nám asi vydržali tieto zásoby potravín, keby sme sa ocitli v úplnej karanténe bez možnosti prísunu akýchkoľvek potravín? Nuž pre dvanásť bratov asi tak na 44 dní s odretými ušami. Lenže potom mi skrslo v hlave, že máme ešte plnú pivnicu zemiakov, a upokojil som sa. Hlavné je, aby nikto z nás nezomrel na vírus, ktorý reálne nemá... :)

Zabi vírus ľudskou nehou

V jeden večer som bol odniesť rúška na oddelenie trnavskej nemocnice, kde doposiaľ strašne chýbajú. Ušili mi ich sestričky z trnavského kláštora na Tulipáne, tak som si tam chvíľu pripadal ako priekupník s rúškami. Cestou domov som počul v správach o šití rúšok v Lendaku, vraj pre všetkých, čo prišli zo sveta, ale aj pre všetkých, čo ich doma vítajú. Ženy, čo dlho nemali vytiahnutý šijací stroj, začínajú šiť. Dojalo ma to, rovnako ako viaceré iné dobré správy, ktoré som v ten deň počul.

Inzercia

Hneď som volal našej výbornej učiteľke informatiky Monike a prosil som ju, nech založí novú webovú stránku s názvom „Dojmima.sk“ s podnadpisom „Zabi vírus ľudskou nehou“. A div divúci, ona sa hneď na to dala nahovoriť a začala tú stránku vyrábať!

Predstavujem si, ako by čítanie takejto webovej stránky mohlo v každom človeku najbližšie dni vyrovnávať hladinu Nádeje v beznádeji, ktorá by si chcela v živote našom vyhradiť právo samozrejmosti. Predstavujem si tiež, že tam bude aj kolónka „Nahlás dobrotivé veci svojho okolia, ktoré na teba zapôsobili“.

Podivný spätný ráz

Zrejme tieto jarné Vianoce boli ti dodatočne dané ako daň pridanej hodnoty a veľká výzva k tvojim vzťahom. Ako s ňou naložíš?  Zdieľať

Vôbec nejde o zbraň, ale o nosenie rúška. Keď ho už nosíš systematicky, tak zrazu popod nos výrazne zacítiš, čo všetko zo seba vydychuješ skrze ústa. A keď sa ti pomedzi to ešte náhodou z päty odgrgne, tak sa ti v tom rúšku pripomenie celý obed, ktorý si zjedol včera. A ty chtiac-nechtiac vidíš, ako musíš zhustiť svoje umývanie zubov.

Teda myslím, že takto nejako ťa fenomén rúška ťahá do tichého vnútorného dialógu so sebou. A v ňom sa zračí potreba čistého chrupu. A v prenesenom význame potreba čistého svedomia. Preto tých pár posledných spovedí u nás bolo takých vrúcnych.

Jarné Vianoce

Existuje taká otrepaná veta „Na Vianoce má byť rodina spolu“. Ibaže teraz, už dávno po Vianociach, sme znova chtiac-nechtiac všetci spolu. A skúsme si porovnať tieto dve veličiny. Keď prídeš pred Vianocami natesno domov, ešte je v tebe veľa dozvukov civilného sveta a prv, ako by si sa stihol naozaj ponoriť do vnútorného pulzu svojej rodiny a tajomstva Vianoc, už musíš dvíhať kotvy a utekať zase do chaosu sveta za prácou alebo inou povinnosťou.

Teraz si sa ocitol doma neočakávane a nie je to ani na tri či štyri dni. Akú máte doma atmosféru? Hovoríte spolu o niečom? Alebo vás všetkých chytá ponorková choroba a strašlivá nervozita? Čo všetko ešte bude pokrývať tvoja povrchnosť, tvoja prázdnota? Zrejme tieto jarné Vianoce boli ti dodatočne dané ako daň pridanej hodnoty a veľká výzva k tvojim vzťahom. Ako s ňou naložíš? 

Slovo na záver

Láska je kreatívna. Povedz mi, ako sa ty, praktizujúci kresťan katolík, či si už kňaz, alebo laik, postavíš k tomu, keď ti ťažké životné okolnosti zoberú možnosť svätej omše alebo svätej spovede? Potom už nemáš čo urobiť? A čo iné výzvy evanjelia?

Prosím, pokúsme sa spoločne vidieť kristologicky aj tie veci, ktoré sme doposiaľ videli inak.

Tak nám Pán Boh pomáhaj....!!!!

v Nádeji brat Filip

(napísané 18. marca)

Odporúčame

Láska naprotiveň smrti...!

Láska naprotiveň smrti...!

Pozrite sa do svojej práce, na ulicu, ale hlavne do vlastnej rodiny, koľko zranených ľudí chodí popred naše oči! A my ležíme na ležadle, esemeskujeme si a nemiešame sa do zdanlivo cudzích vecí.