Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Svet kresťanstva
15. apríl 2020

Prežil Exodus 90 počas korony: Od Veľkej noci mám pocit, že môžem všetko

Rozhovor s Jurajom Mackom, ktorý absolvoval dva razy pôstny program Exodus.

Prežil Exodus 90 počas korony: Od Veľkej noci mám pocit, že môžem všetko

Na Veľkú noc sa mu skončil 90-dňový extrémny pôstny program Exodus. Pýtali sme sa ho, prečo ho absolvoval druhý raz, v čom to bolo tento rok iné a ako ho ovplyvnil príchod korona krízy. 

Kedy ste absolvovali prvýkrát program Exodus 90? 

Prvý Exodus 90 som robil spolu s kolegami minulý rok v januári, ale začali sme zhruba o dva týždne neskôr, takže sme si ho ešte „dorábali“ po Veľkej noci. Po skončení sme pokračovali ďalej, hoci už išlo o menej intenzívny program. 

V čom spočívalo pokračovanie Exodu? 

Dva dôležité piliere štandardného Exodu – modlitba a bratské spoločenstvo – sme zachovali, pričom asketické disciplíny sa striedali. Išlo akoby o permanentné duchovné cvičenia. Takto sme fungovali v podstate skoro celý rok, ale ako to býva, postupne človek poľavuje a zrazu zistí, že sa uberá niekam, kam nechce. 

Preto ste sa rozhodli pre druhý Exodus? 

Áno, druhý Exodus 90 bol prirodzený vývoj. Cítil som, že znova niečo také potrebujem, pretože som to hodnotil ako dobrú vec. 

Boli ste rovnaká skupinka? 

Jeden kolega z práce odišiel, tak sme prizvali do skupinky ďalších dvoch kolegov. Boli sme dobrá partia piatich chlapov. Zároveň sme boli tiež zvedaví, aké to bude po druhýkrát.

Aké to teda bolo? 

Druhý Exodus je zaujímavý jednak tým, že človek ho prežíva viac do hĺbky, lebo pri prvom sa ešte len snaží zorientovať. Navyše, ako som spomínal, my sme v prípade prvého naskočili neskôr, tento druhý už bol usporiadaný.

Okrem toho, pri druhom Exode sme už toľko nešpekulovali nad tým, ktoré pravidlo akým spôsobom obísť. Predtým sme si viacero vecí racionalizovali, aby sme mohli poľaviť, ale po tej skúsenosti sme už vedeli, že treba do toho ísť presne podľa pravidiel. Druhý Exodus bol rozhodne hlbší a poctivejší. 

Netvrdím, že druhý Exodus bol úplne stopercentný, lebo okrem koronavírusu do toho skočila v mojom prípade ešte dvakrát choroba, takže som napríklad nemohol športovať a tiež bol tým pádom problém so studenou sprchou. 

Ako ovplyvnila prežívanie Exodu korona?

Mnohé disciplíny sa nedali robiť. Okrem asketickej oblasti je napríklad dôležité spoločenstvo – stretnúť sa aspoň raz do týždňa na dlhšie. Keďže sme kolegovia, stanovili sme si dve kratšie stretnutia za týždeň. Lenže po príchode koronavírusu sa všetci presunuli na homeoffice, takže sme komunikovali na diaľku, lenže to nebolo celkom ono. Predsa len, je niečo iné, keď zdieľate osobné veci alebo sa modlíte s niekým priamo v jednej miestnosti. 

„Naša výhoda spočívala v tom, že sme boli už na nejaké obmedzenia zvyknutí, takže keď posledné tri týždne Exodu prišlo pre koronavírus obmedzenie navyše, zvládali sme to ľahšie.“  Zdieľať

Obmedzenie prišlo aj do duchovnej oblasti, lebo v rámci programu má byť jedna svätá omša okrem nedeľnej navyše. S kolegami sme chodili v stredu cez obedňajšiu prestávku na omšu do centra mesta. Dodržiavali sme to aj v spomínanom medziobdobí. 

Počas Exodu boli aj voľby, to nebol problém?

Trochu áno, človek bol zvedavý, ako to dopadne. Sledovali sme, či budú mať progresívci sedem percent, a očami sme tlačili čísla, aby sa to nepodarilo (úsmev).

Aj korona zasiahla oblasť internetu. Podľa pravidiel Exodu sa totiž internet môže používať iba na kľúčové veci. Pracovne cestujem po Slovensku a Čechách, zatvárali sa hranice, takže musíte sledovať vývoj udalostí. Problém nebol v tom, že sme si prečítali správy o korone, ale skôr to, že potom to človeka zvádzalo pozrieť si aj iné stránky. 

Inzercia

Dá sa teda povedať, že korona spravila Exodus ťažšie udržateľným?

To áno. Hoci nemôžem povedať, že kríza Exodus iba sťažila. V niečom ho aj uľahčila, lebo som mal viac času na seba, lepšie som sa mohol vyspať, nemusel cestovať. Bolo to skôr o tom, že človek musel zareagovať na niečo nové. 

Keď sa začali obmedzenia pre koronavírus, objavili sa komentáre, že teraz majú pôst všetci plošne. Necítili ste satisfakciu? 

To nie, skôr som si uvedomil, že ostatní majú „pôst“ nedobrovoľne, kým my sme si ho zvolili. Naša výhoda bola v tom, že sme boli už na nejaké obmedzenia zvyknutí, takže keď posledné tri týždne Exodu prišlo obmedzenie navyše, zvládali sme to ľahšie. 

Zaujímavú skúsenosť mám s prežívaním tejto Veľkej noci, keď sa nám skončil Exodus. Od soboty večera mám pocit, že môžem všetko. Hoci som stále v izolácii, akoby niečo zo mňa opadlo a, naopak, cítim sa lepšie. 

Stále veľa vecí robiť nemôžeme...

Áno, ale v porovnaní s tým, čo som nemohol predtým, ja veľa vecí môžem (úsmev). Samozrejme, podstata Exodu 90 je o slobode. Keď je človek asketickejší, je paradoxne slobodnejší. Vysvetlím to na príklade. Človek si povie, že bude každý deň behať, aj keď prší. Zo začiatku to ide ťažko, ale dokáže sa presvedčiť. Keď už nadobudne askézu, má dve možnosti – ísť behať a nejsť behať. Ak by askézu vybudovanú nemal, tak má len jednu možnosť – v daždi behať nepôjde. Preto askéza znamená väčšiu slobodu. Čo je Exodus 90

Exodus 90 je duchovný program pre katolíckeho muža. Nápad vznikol v USA v prostredí kňazského seminára Mount St. Mary’s Seminary v Emmitsburgu v Marylande. Duchovný formátor Brian Doerr sa do tejto aktivity pustil so svojimi bohoslovcami s cieľom zdokonaliť ich vnútornú slobodu a tak prehĺbiť ich prípravu na kňazstvo.

Exodus 90 má štyri piliere: 90-dňové obdobie, modlitbu, askézu a bratstvo (spoločenstvo).

Niektoré body programu: 
každodenná modlitba v tichu, aspoň 20 minút. Súčasťou modlitbového programu je čítanie 90 úryvkov z knihy Exodus a príslušných meditácií;
studená, prípadne vlažná a krátka sprcha; 
žiadny alkohol;
zákusok ani sladkosť; 
žiadna strava medzi hlavnými jedlami dňa, žiadne sladké nápoje a sóda; 
bez televízie a filmov (výnimkou je spoločné sledovanie v skupinke); 
počúvať sa môže len hudba, ktorá povznáša dušu k Bohu; 
žiadne športové prenosy v televízii (okrem skupinky); 
počítač sa smie používať výhradne na prácu alebo štúdium; 
pravidelné a intenzívne cvičenie; 
žiadne výraznejšie nákupy;
aspoň sedem hodín spánku.

Pilier spoločenstva spočíva vo vytvorení skupinky piatich až siedmich mužov a jedným vedúcim. Toto spoločenstvo by sa malo stretávať fyzicky, cieľom je vzájomné duchovné povzbudenie a rast.


Niekto z vášho okolia Exodus pre korona krízu zabalil?

To nie, ale samozrejme, nikto nevydrží dodržiavať program na sto percent. Niekedy človek poľaví. Bol som trebárs nervózny z práce, tak som si dal sladkosť. Exodus neznamená, že človek nebude na tri mesiace hriešny.

Treba ho brať s pokorou, lebo človeku ukáže rôzne veci. Napríklad nemá sa jesť medzi hlavnými jedlami dňa. Zrazu si človek všimne, že pracuje, a pritom podvedome do seba niečo pchá. Podobných vecí je viacej. 

Robilo vám problém niečo iné pred rokom a niečo iné pri druhom Exode?

Paradoxne to bola tá istá vec. Minulý rok som studenú sprchu veľmi nedodržiaval, začal som jemne vlažnou vodou a k úplne studenej som nedošiel vôbec. Počas tohtoročného Exodu sa mi to už podarilo a zvládol som aj studenú. Hoci tiež som s tým mal problémy (smiech).  

Ste po absolvovaní dvoch týchto programov iný? 

Na začiatku si treba definovať – aj písomne –, prečo to človek robí, od čoho sa chce oslobodiť. Nebudem konkretizovať svoje „prečo“, ale môžem povedať, že som sa v tom určite posunul. Minulý rok bol Exodus skôr o tom, aby som si to skúsil, a tento rok som už mal aj konkrétny úmysel. 

Okrem toho, ovplyvňuje vás celý program. Napríklad keď sa pravidelne zdieľate, spoznáte viac seba i druhých, zistíte, ako prežívajú ostatní svoje slabosti či zápasy. Nehovoriac o dennej meditácii a zamýšľaní. To všetko vás posúva.  

Pôjdete do toho znovu? 

Keď budem mať príležitosť, tak áno. Znovu plánujeme pokračovať v odľahčenom Exode, lebo niektoré veci sú dobré, napríklad sme si ponechali stredajšie omše a stretnutia sme znížili na jedno za týždeň. Dôležité je udržať istú bdelosť, inak človek zrazu zistí, že je tam, kde nechcel. 

Foto – archív J. M.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Smrť číha v smogu

Smrť číha v smogu

Koronavírus postihuje najmä veľké aglomerácie. Výskumníci sa najnovšie domnievajú, že to nie je len vysokou koncentráciou ľudí v mestách. K rýchlejšiemu prenosu vírusu mohol výrazne pomôcť aj smog.