Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
10. jún 2020

George Floyd

Trump začína strácať medzi bielymi katolíkmi. A čelí kritike pápeža

Pózovanie amerického prezidenta s Bibliou a pred sochou Jána Pavla II. rozhnevalo washingtonského arcibiskupa.

Trump začína strácať medzi bielymi katolíkmi. A čelí kritike pápeža

Donald Trump s manželkou pózujú pred sochou pápeža Jána Pavla II. Foto – TASR/AP

Nepokojom, ktoré zasiahli americké mestá po vražde Afroameričana Georgea Floyda, sa americký prezident Donald Trump rozhodol čeliť nielen silnými slovami, ale aj gestami. Tie náboženské nevynímajúc.

V prvý júnový deň sa vybral k episkopálnemu kostolu svätého Jána v blízkosti Bieleho domu. Do vnútra nevstúpil, len sa pred ním nechal vyfotografovať – s Bibliou v ruke. Z parku, ktorým prechádzal, policajti len krátko predtým násilne vytlačili demonštrantov.

Hneď na druhý deň sa Trump s manželkou Melaniou vybrali do Národnej svätyne svätého Jána Pavla II. vo Washingtone. V tomto prípade nešlo o spontánnu, ale o vopred ohlásenú návštevu pri príležitosti každoročného aktu americkej exekutívy – podpísania finančnej podpory pre rozvoj a ochranu náboženskej slobody vo svete. 


Na Donalda Trumpa pózujúceho s Bibliou pred episkopálnym kostolom sv. Jána...


... reagovala predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová čítaním z Biblie počas tlačovej konferencie. Foto – TASR/AP

Obe Trumpove gestá sa stretli s kritickými reakciami nielen u demokratov, ale ohradili sa voči nim aj cirkevní predstavitelia – washingtonská episkopálna biskupka Mariann Buddeová aj katolícky arcibiskup Wilton Daniel Gregory, ktorý bol za hlavu Washingtonskej arcidiecézy menovaný len pred rokom a v minulosti tiež zastával pozíciu predsedu americkej biskupskej konferencie.

„Svätý Ján Pavol II. bol horlivým zástancom práv a dôstojnosti každej ľudskej bytosti. Nikdy by neschválil použitie slzného plynu a ďalších donucovacích prostriedkov na umlčanie, rozohnanie alebo zastrašenie ľudí kvôli vyfoteniu sa na mieste modlitby a pokoja,“ vyhlásil arcibiskup, ktorý má afroamerický pôvod a Trumpa kritizoval už v minulosti.

Kritika sa však ušla aj vedeniu svätyne, ktoré sa podľa arcibiskupa nechalo zneužiť.

Kňazi Washingtonskej arcidiecézy povzbudení príkladom svojho biskupa tento týždeň pred Bielym domom dokonca zorganizovali „modlitebný protest“ za obrátenie sŕdc a ukončenie inštitucionálnej diskriminácie akéhokoľvek druhu. Aspoň takto to stálo v emailovej pozvánke, ktorú kňazom rozposlal priamo generálny vikár.

Catholic News Agency však informovala, že nie všetkým kňazom sa tento zámer pozdával. Upozornili, že kňazský protest môže byť rôznymi spôsobmi zneužitý. Poukázali aj na to, že kým v uplynulých týždňoch ich vedenie diecézy vyzývalo k dodržiavaniu protiepidemiologických opatrení vrátane limitovaného slúženia svätých omší, teraz ich zvoláva do ulíc na masové podujatie.


Kňazi Washingtonskej arcidiecézy protestujú pred Bielym domom v pondelok 8. júna. Foto – TASR/AP 


Biskup texaskej diecézy El Paso Mark Seitz sa modlí so skupinou kňazov v pondelok 1. júna. Foto – TASR/AP

Na rozdiel od washingtonského arcibiskupa sa ostatní biskupi snažili vyhnúť priamym vyjadreniam na adresu prezidenta a sústredili sa na odsúdenie rasovej neznášanlivosti a násilností, ktoré nasledovali po smrti Georgea Floyda.

Inzercia

Na to, že rasizmus v Amerike nie je minulosťou, ale je „skutočným a súčasným problémom, ktorému treba čeliť s rozhodnosťou“, upozornila vo vyhlásení aj samotná Konferencia katolíckych biskupov USA.

Najsilnejší dojem však zanechalo tiché gesto biskupa Marka Seitza, ktorý vedie diecézu El Paso v štáte Texas. Počas jednej z manifestácií si spolu s niekoľkými kňazmi kľakol na zem a niekoľko minút sa modlil. Toto gesto urobilo dojem aj na pápeža Františka, ktorý biskupovi osobne zatelefonoval, aby sa mu poďakoval.

Rovnako zatelefonoval aj predsedovi americkej biskupskej konferencie Josému Gomezovi, prvému Hispáncovi v tejto pozícii, aby ocenil „pastiersky tón v odpovedi cirkvi na demonštrácie po celej krajine“.

Neostalo však len pri telefonátoch. Po minulotýždňovej generálnej audiencii sa pápež František prostredníctvom videohovoru prihovoril americkým veriacim s jednoznačným posolstvom: „Nemôžeme tolerovať ani zatvárať oči pred akoukoľvek formou rasizmu či vylúčenia a popri tom sa hlásiť k obrane posvätnosti každého ľudského života.“

V týchto pápežových slovách mnohí vycítili narážku práve na Donalda Trumpa, ktorý sa hlási k ochrane počatého života a tento rok osobne vystúpil na Pochode za život (March for life) ako prvý úradujúci prezident v histórii.  

Vzťahy medzi oboma osobnosťami sú pritom napäté dlhodobo. Trump ešte ako prezidentský kandidát v roku 2016 povedal, že vystupovanie pápeža je príliš politické, na čo mu František odkázal, že „osoba, ktorá myslí iba na stavanie múrov, a nie na stavanie mostov, nie je kresťan“.

Napätie bolo medzi nimi cítiť aj počas ich jediného osobného stretnutia v máji 2017 vo Vatikáne.


Donald Trump s manželkou Melaniou a dcérou Ivankou počas stretnutia s pápežom Františkom v roku 2017. Foto – TASR/AP

Po zabití Georgea Floyda a nasledujúcich protestoch nikoho neprekvapuje, že Trumpov prezidentský vyzývateľ Joe Biden sa bude snažiť získať na svoju stranu tých černošských voličov, ktorí ešte ako-tak zvažovali podporu republikánskeho kandidáta.

Aktuálne prieskumy verejnej mienky však ukazujú, že v posledných dňoch Trump začal výrazne strácať aj v tábore, o ktorý sa doteraz mohol oprieť. Kým v marci bolo 60 percent bielych katolíkov rozhodnutých voliť Trumpa, na konci mája to bolo už len 37 percent. Prieskum Public Religion Research Institute sa uskutočnil 26. – 31. mája, teda bezprostredne po Floydovej vražde a vypuknutí protestov.

Trumpovo voličské jadro – ako ukázali voľby pred štyrmi rokmi – síce z náboženského hľadiska tvoria najmä evanjelikáli a protestanti, ale v súboji s Hillary Clintovovou ho v pomere 60 : 37 výrazne potiahli práve bieli katolíci.

Odporúčame