František chválil americké rehoľníčky. Vatikán ich predtým kritizoval

Hlava Katolíckej cirkvi sa už druhýkrát dotkla problému sexuálnych škandálov amerického kléru.

Hlavným bodom newyorskej časti pápežovho pobytu v USA bol príhovor pred Valným zhromaždením OSN. František v ňom poukázal na „neblahé dôsledky nezodpovedného nezvládnutia riadenia svetovej ekonomiky“, na „vážne prejavy negatívnych následkov politických a vojenských zásahov, ktoré neboli skoordinované medzi členmi medzinárodného spoločenstva“ a varoval pred pomáhaním „ideologickej kolonizácii skrze nanútenie amorálnych modelov a štýlov života, cudzích identite národov“.


Rehoľné sestry počas svätej omše, ktorú pápež František slávil vo Washingtone. Foto - TASR/AP

Podľa hlavy Katolíckej cirkvi sú obeťami zlého výkonu moci predovšetkým marginalizovaní muži a ženy a drancované životné prostredie. František zároveň vyzval k absolútnemu rešpektu k životu vo všetkých jeho etapách, obmedzeniu zbraní hromadného ničenia a na boj proti obchodu s drogami.

V sídle OSN sa pápež nestretol len s politickými predstaviteľmi, ale aj s radovými zamestnancami, vrátane údržbárov, kuchárov a upratovačiek.

Návšteve OSN predchádzali vešpery s kňazmi a rehoľníkmi v Katedrále sv. Patrika na Manhattane. V príhovore František vyjadril obdiv a vďaku americkým rehoľníčkam. „Čím by bola Cirkev bez vás? Silné ženy, bojovníčky, s tým duchom odvahy, ktorý vás stavia do poprednej línie ohlasovania evanjelia. Vám, rehoľníčky, sestry a matky tohto ľudu, chcem povedať ,vďaka, velikánska vďaka`... a tiež vám povedať, že vás mám veľmi rád,“ povedal pápež.

Pritom časť ženských reholí v USA sa pred niekoľkými rokmi dostala do sporu s Vatikánom, ktorý do ich kláštorov poslal vizitátorov. „Konzistentné problémy sme našli len v pätnástich inštitútoch. Rozprávali sme sa so všetkými rehoľnými predstavenými v USA, pripomínali sme im základné prvky zasväteného života. Teraz pripravujeme osobný list každej komunite, v ktorej sa našli problémy,“ povedal v rozhovore pre náš denník sekretár vatikánskej kongregácie pre rehole José Rodríguez Carballo, podľa ktorého boli výsledky vizitácie lepšie, ako sa pôvodne očakávalo. „Základný problém sa dotýkal komunitného typu života. Len v niekoľkých prípadoch išlo o doktrinálne problémy.“


František sa rovnako ako jeho predchodca Benedikt XVI. pomodlil na Ground Zero. Foto - TASR/AP

V príhovore ku kňazom a rehoľníkom sa pápež opätovne vyjadril k sexuálnym deliktom kléru, ktoré vyplávali na povrch počas uplynulého desaťročia. „Viem, že vy ako kňazi uprostred Božieho ľudu, ste v nedávnej minulosti mnoho trpeli, keď ste znášali hanbu kvôli toľkým bratom, ktorí zranili a pohoršili Cirkev v jej najbezbrannejších deťoch,“ povedal František. „Sprevádzam vás v tejto chvíli bolesti a ťažkostí a zároveň ďakujem Bohu za službu, ktorú uskutočňujete sprevádzajúc Boží ľud.“

O tejto téme už pápež hovoril aj počas stretnutia s americkými biskupmi. Na rozdiel od Benedikta XVI., ktorý USA navštívil v roku 2008, sa však s obeťami zneužívania nestretol.  

K posledným bodom pápežovho  programu v New Yorku patrilo medzináboženské stretnutie na Ground Zero, stretnutie s rodinami prisťahovalcov v Harleme a svätá omša v Madison Square Garden, na ktorej sa zúčastnilo asi 18-tisíc ľudí. Počas víkendu Františkova návšteva USA vyvrcholí účasťou na Svetovom stretnutí rodín vo Filadelfii.

Imrich Gazda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo