Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
26. september 2015

František chválil americké rehoľníčky. Vatikán ich predtým kritizoval

Hlava Katolíckej cirkvi sa už druhýkrát dotkla problému sexuálnych škandálov amerického kléru.

František chválil americké rehoľníčky. Vatikán ich predtým kritizoval

Hlavným bodom newyorskej časti pápežovho pobytu v USA bol príhovor pred Valným zhromaždením OSN. František v ňom poukázal na „neblahé dôsledky nezodpovedného nezvládnutia riadenia svetovej ekonomiky“, na „vážne prejavy negatívnych následkov politických a vojenských zásahov, ktoré neboli skoordinované medzi členmi medzinárodného spoločenstva“ a varoval pred pomáhaním „ideologickej kolonizácii skrze nanútenie amorálnych modelov a štýlov života, cudzích identite národov“.


Rehoľné sestry počas svätej omše, ktorú pápež František slávil vo Washingtone. Foto - TASR/AP

Podľa hlavy Katolíckej cirkvi sú obeťami zlého výkonu moci predovšetkým marginalizovaní muži a ženy a drancované životné prostredie. František zároveň vyzval k absolútnemu rešpektu k životu vo všetkých jeho etapách, obmedzeniu zbraní hromadného ničenia a na boj proti obchodu s drogami.

V sídle OSN sa pápež nestretol len s politickými predstaviteľmi, ale aj s radovými zamestnancami, vrátane údržbárov, kuchárov a upratovačiek.

Návšteve OSN predchádzali vešpery s kňazmi a rehoľníkmi v Katedrále sv. Patrika na Manhattane. V príhovore František vyjadril obdiv a vďaku americkým rehoľníčkam. „Čím by bola Cirkev bez vás? Silné ženy, bojovníčky, s tým duchom odvahy, ktorý vás stavia do poprednej línie ohlasovania evanjelia. Vám, rehoľníčky, sestry a matky tohto ľudu, chcem povedať ,vďaka, velikánska vďaka`... a tiež vám povedať, že vás mám veľmi rád,“ povedal pápež.

Pritom časť ženských reholí v USA sa pred niekoľkými rokmi dostala do sporu s Vatikánom, ktorý do ich kláštorov poslal vizitátorov. „Konzistentné problémy sme našli len v pätnástich inštitútoch. Rozprávali sme sa so všetkými rehoľnými predstavenými v USA, pripomínali sme im základné prvky zasväteného života. Teraz pripravujeme osobný list každej komunite, v ktorej sa našli problémy,“ povedal v rozhovore pre náš denník sekretár vatikánskej kongregácie pre rehole José Rodríguez Carballo, podľa ktorého boli výsledky vizitácie lepšie, ako sa pôvodne očakávalo. „Základný problém sa dotýkal komunitného typu života. Len v niekoľkých prípadoch išlo o doktrinálne problémy.“

Inzercia


František sa rovnako ako jeho predchodca Benedikt XVI. pomodlil na Ground Zero. Foto - TASR/AP

V príhovore ku kňazom a rehoľníkom sa pápež opätovne vyjadril k sexuálnym deliktom kléru, ktoré vyplávali na povrch počas uplynulého desaťročia. „Viem, že vy ako kňazi uprostred Božieho ľudu, ste v nedávnej minulosti mnoho trpeli, keď ste znášali hanbu kvôli toľkým bratom, ktorí zranili a pohoršili Cirkev v jej najbezbrannejších deťoch,“ povedal František. „Sprevádzam vás v tejto chvíli bolesti a ťažkostí a zároveň ďakujem Bohu za službu, ktorú uskutočňujete sprevádzajúc Boží ľud.“

O tejto téme už pápež hovoril aj počas stretnutia s americkými biskupmi. Na rozdiel od Benedikta XVI., ktorý USA navštívil v roku 2008, sa však s obeťami zneužívania nestretol.  

K posledným bodom pápežovho  programu v New Yorku patrilo medzináboženské stretnutie na Ground Zero, stretnutie s rodinami prisťahovalcov v Harleme a svätá omša v Madison Square Garden, na ktorej sa zúčastnilo asi 18-tisíc ľudí. Počas víkendu Františkova návšteva USA vyvrcholí účasťou na Svetovom stretnutí rodín vo Filadelfii.

Imrich Gazda

Odporúčame