Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
27. september 2015

Pápež navštívil rehoľníčky, ktoré Obama nepozval

Po prijatí v Bielom dome sa pápež František mimo programu vybral na návštevu rehoľníčok, ktoré sa dostali do sporu s Obamovou zdravotníckou reformou.
Pápež navštívil rehoľníčky, ktoré Obama nepozval

Zoznam hostí, ktorých pozval americký prezident Barack Obama na stretnutie s pápežom Františkom v Bielom dome, sa stretol so silnou kritikou. Informoval o tom aj Svet kresťanstva.

Pope Francis' impromptu visit to the Little Sisters of the Poor in Washington DC :) Photos courtesy of the Little Sisters of the Poor

Posted by Catholic News Agency on 23. září 2015 Zdieľať

Medzi pozvanými boli napríklad homosexuálny biskup, predseda pro choice združenia či rehoľná sestra obhajujúca homosexuálne zväzky. Naopak, chýbali tam zástupcovia cirkvi, ktorí sa dostali do sporu s Obamovou administratívou.

Medzi nich patrí aj ženská rehoľa Malých sestier chudobných, ktoré pomáhajú ženám po potrate, ako aj chudobným a starým ľuďom. Sestry odmietli akceptovať Obamovu zdravotnícku reformu (tzv. Obamcare), ktorá zdravotnícke zariadenia núti prispievať na podporu antikoncepcie, sterilizácie či abortív. Rehoľníčky sa odvolali na federálny súd so žiadosťou o výnimku, ktorá však bola zamietnutá z dôvodu, že ich zariadenia nespadajú do skupiny cirkevných organizácií, keďže zamestnávajú aj nekatolíkov.

Prečítajte si aj
František chválil americké rehoľníčky. Vatikán ich predtým kritizoval

Inzercia

Zdieľať

Pápež František sa rozhodol urobiť krok, s ktorým oficiálny program nepočítal. Po skončení privítania v Bielom dome sa vybral za „problematickými sestrami“, napísala Catholic News Agency.

„Bola to krátka návšteva mimo naplánovaného programu,“ povedal hovorca Svätej stolice Federico Lombardi, podľa ktorého možno pápežovu návštevu vnímať ako „jasné gesto podpory v spore so štátom“.

„Žalovať niekoho na súde je to posledné, čo tieto rehoľníčky chcú,“ povedal na adresu Malých sestier chudobných prezident Konferencie amerických katolíckych biskupov Joseph Kurtz. „Ony chcú len jednoducho slúžiť ľuďom, chudobným a starým a chcú tak robiť bez toho, aby popreli svoju vieru,“ dodal arcibiskup Kurtz.

Adam Takáč

Odporúčame