Privítanie pápeža v Bielom dome: Zoznam Obamových hostí vzbudil rozpaky

Pápež František sa z Kuby presunul na šesťdňovú návštevu Spojených štátov amerických. V stredu popoludní ho v Bielom dome privítal prezident Barack Obama a mnohí pozvaní hostia. Medzi nimi aj homosexuálny biskup, predseda pro choice združenia či rehoľná sestra obhajujúca homosexuálne zväzky.

O zozname pozvaných hostí informoval aj National Catholic Register. Je na ňom napríklad prvý homosexuálny biskup Episkopálnej cirkvi Gene Robinson, predseda náboženského združenia obhajujúceho potraty Harry Knox či rehoľná sestra Jeannine Gramick, ktorá podporuje zmenu učenia cirkvi o homosexuálnych zväzkoch. Medzi pozvanými je aj niekoľko ďalších LGBT aktivistov.

Catholic News Agency informuje, že združenie GLAAD (Gay & Lesbian Alliance Against Defamation) pri príležitosti pápežovej návštevy vydalo sprievodcu, v ktorom kritizuje biskupov, katolíckych komentátorov či kritikov LGBT agendy. V Bielom dome však nebude chýbať ani predseda tohto združenia. 

Denník Wall Street Journal uvádza, že Vatikán vníma Obamov zoznam hostí ako urážku. S odvolaním sa na vysokopostaveného vatikánskeho predstaviteľa denník uviedol, že Svätá stolica sa obáva prípadných fotografií pápeža s týmito hosťami, ktoré by mohli byť interpretované ako podpora hlavy cirkvi pre LGBT aktivity. Zmierlivejší tón zvolil Thomas Rosica, ktorý spolupracuje s Tlačovým strediskom Svätej stolice. „Vatikán nikdy nekomentuje pozvanie hlavy štátu,“ napísal na svojom twitterovom konte.

Vatikán vníma Obamov zoznam hostí ako urážku, napísal Wall Street Journal.

Zdieľať

Americký sociológ a prezident Katolíckej ligy pre náboženské a občianske práva Bill Donohue si myslí, že Obamov zoznam hostí opovrhuje katolíkmi. Na stretnutie si americký prezident vybral tých, ktorí svojimi názormi a konaním odporujú učeniu cirkvi, a tak sa snaží podporovať ich agendu. „Je príznačné, že nábožensky najmenej priateľská vláda v histórii si vybrala skupinku katolíckych homosexuálnych aktivistov, sestry súhlasiace s potratmi či náboženských rebelov a rôznorodých opozičníkov, aby sa stretli s pápežom,“ uvádza Donohue, podľa ktorého ukázal americký prezident neuveriteľnú náboženskú intoleranciu. Zároveň sa opýtal, prečo pozvanie nedostali rehoľné sestry, ktoré ženám pomáhajú čeliť potratom alebo iným problémom.

Podľa amerických médií Biely dom na poslednú chvíľu pridal do zoznamu hostí zástupcov Americkej konferencie katolíckych biskupov či Washingtonskej arcidiecézy.

Adam Takáč

Foto: TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo