Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
06. október 2020

Kardinál verzus kardinál

Angelo Becciu čelí podozreniu, že sa podieľal na diskreditácii Georgea Pella

Odvolaný kardinál, ktorý podľa talianskych médií finančne podporoval proces proti austrálskemu kardinálovi, obvinenia odmieta.

Angelo Becciu čelí podozreniu, že sa podieľal na diskreditácii Georgea Pella

Kardináli Giovanni Angelo Becciu počas tlačovej konferencie 25. októbra v Ríme. Foto – TASR/AP

Vyzeralo to, že nedávny odchod kardinála Angela Becciua, ku ktorému ho vyzval pápež František, bude súvisieť iba s niekoľko rokov starou kauzou sprenevery vatikánskych peňazí na nákup luxusných nehnuteľností v Londýne.

Talianske médiá však prišli s prekvapujúcou informáciou, ktorá môže predstavovať ďalší dôvod jeho konca v Kardinálskom kolégiu aj na čele Kongregácie pre kauzy svätých.

Denník Corriere della Sera napísal, že Becciu mal poslať stovky tisíc eur na diskreditáciu austrálskeho kardinála Georga Pella. Toho austrálske súdy s pochybným rozsudkom poslali v roku 2019 do väzenia za sexuálne zneužívanie maloletých. Po trinástich mesiacoch za mrežami však Najvyšší súd v Austrálii rozhodol, že 78-ročný kardinál je nevinný, a prepustil ho na slobodu.

Becciu mal odoslať z vatikánskych fondov na austrálsky účet 700-tisíc eur v čase, keď Pell čelil obvineniam pred súdom. Podľa talianskych médií mali byť adresátmi peňazí žalobcovia austrálskeho kardinála.

„Odmietam akýkoľvek zásah do procesu s kardinálom Pellom,“ reagoval na najnovšie podozrenia kardinál Becciu.

Rovnako aj advokátka muža, ktorý obvinil Pella zo zneužívania, podľa britského denníka The Guardian vyhlásila, že jej klient nemá s údajnými platbami od Becciua nič spoločné a nič o nich nevie.

Informácie o nelegálnych aktivitách Becciua mal vyšetrovateľom poskytnúť jeho bývalý spolupracovník na Štátnom sekretariáte Svätej stolice Alberto Perlasca, uviedol denník Il Messagero. Kňaz Perlasca, ktorý je taktiež vyšetrovaný pre finančné machinácie, sa mal vyjadriť, že Becciu „využíval novinárov a iné kontakty na diskreditáciu svojich nepriateľov“.

Inzercia

Presné detaily platby zatiaľ nie sú známe a sú predmetom vyšetrovania. 

„Rok a dátum bankového prevodu sú zaznamenané v archíve Štátneho sekretariátu,“ napísal vatikanista Edward Pentin z portálu National Catholic Register, ktorému jeho dobre informovaný vatikánsky zdroj potvrdil pravdivosť zverejnených informácií. „Finančné prostriedky boli mimorozpočtové, čo znamená, že nepochádzali z bežných účtov a boli prevedené na účely ,práce, ktorá sa má vykonať na austrálskej nunciatúre‘.“

Je pravdepodobné, že práve z týchto dôvodov sa pápež František v pondelok stretol s apoštolským nunciom v Austrálii Adolfom Titom Yllanom.

Vzťah medzi kardinálmi Angelom Becciuom a Georgeom Pellom bol dlhodobo napätý. Finančné reformy, na ktoré Pell ako prefekt Ekonomického sekretariátu Svätej stolice v minulosti dohliadal, sa Becciuovi nepáčili, a preto sa mal usilovať o ich blokovanie. Mal to byť práve on, kto stopol externý audit vatikánskych financií, ktorý spustil Pell v roku 2016.

Aj preto kardinál Pell, ktorý minulý týždeň po troch rokoch opäť pricestoval do Ríma, odstránenie Becciua privítal.

Odporúčame