Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
04. október 2020

Vatikánska sedma

Kardinál verzus kardinál. Pell ocenil, že pápež sa zbavil Becciua

Septembrový súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho rubriky Svet kresťanstva Imricha Gazdu.

Kardinál verzus kardinál. Pell ocenil, že pápež sa zbavil Becciua

Jeden odchádza, druhý prichádza. Kardináli Giovanni Angelo Becciu a George Pell. Foto – TASR/AP

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • prečo kardinál Becciu potupne odchádza a kardinál Pell veľavravne prichádza,
  • ako Pakistan zneužíva zákon o bohorúhačstve proti náboženským menšinám,
  • na akých pilieroch stojí duchovný život profesora Krčméryho.

A ešte jedna prosba: ak si myslíte, že tento newsletter by mohol obohatiť aj vašich priateľov alebo známych, budeme radi, ak im ho prepošlete. Ďakujeme!

Tie tri udalosti sa zbehli akosi zvláštne. V posledný septembrový deň do Vatikánu pricestoval tím expertov Rady Európy, ktorý dozerá na efektívnosť opatrení proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu (tzv. Moneyval). Aj keď jedným dychom treba dodať, že nejde o prekvapivú kontrolu, ale o plánované piate kolo hodnotenia vatikánskych noriem.

V rovnaký deň do Ríma priletel aj kardinál George Pell. Dnes už 79-ročného kardinála v apríli austrálsky Najvyšší súd zbavil všetkých obvinení zo sexuálneho zneužívania detí. Kým sa mu podarilo očistiť svoje meno od krivých obvinení, musel prejsť niekoľkoročnou tortúrou, vrátane ročného pobytu za mrežami, kam ho začiatkom minulého roku poslal súd nižšej inštancie. Kvôli tomu sa vzdal aj funkcie prefekta Ekonomického sekretariátu Svätej stolice, do ktorej ho pápež František vymenoval v roku 2014. Zadanie mal jasné: urobiť poriadok v neprehľadnom systéme vatikánskych financií.

Príchodu kontrolórov a kardinála Pella predchádzal potupný odchod talianskeho kardinála Giovanniho Angelu Becciua z Kardinálskeho kolégia a z čela Kongregácie pre kauzy svätých, k čomu ho osobne vyzval pápež František. Hoci Svätá stolica v oficiálnom komuniké dôvody kardinálovej rezignácie tradične neuviedla, niet pochýb o tom, že súvisí s podozreniami z finančných machinácií.


Kardinál Giovanni Angelo Becciu počas tlačovej konferencie 25. septembra v Ríme. Foto - TASR/AP

Pre tých, ktorí kauzu kardinála Becciua nezachytili, krátka rekapitulácia. Vatikánski vyšetrovatelia pred rokom začali preverovať kúpu luxusnej nehnuteľnosti na Sloan Avenue v centre Londýna. Štátny sekretariát Svätej stolice mal za ňu pred niekoľkými rokmi za zvláštnych okolností zaplatiť približne 160 miliónov eur. Existuje pritom podozrenie, že na to boli použité aj peniaze vyzbierané počas každoročnej celosvetovej dobročinnej zbierky Halier sv. Petra.

Vedúcim Správneho úradu Prvej sekcie Štátneho sekretariátu bol v tom čase monsignor Alberto Perlasca, ktorého po prepuknutí škandálu preložili na iné miesto. Jeho nadriadeným bol práve Giovanni Angelo Becciu, vtedajší substitút Prvej sekcie Štátneho sekretariátu. 

Vo februári tohto roku vatikánska polícia vykonala v úrade a byte monsignora Perlascu domovú prehliadku, počas ktorej zabavila dokumenty a dátové zariadenia. Už predtým, v októbri 2019, sa začalo vyšetrovanie pätice ďalších zamestnancov Svätej stolice, medzi ktorými bol aj dlhoročný Becciuov sekretár Mauro Carlino či dnes už bývalý riaditeľ Úradu pre finančné informácie (AIF) Tommaso Di Ruzza, ktorý podozrivú finančnú operáciu schválil.

To by však nemalo byť všetko. Denník The Financial Times uviedol, že Becciu mal byť aj za 100-miliónovou investíciou do ďalších luxusných bytov v lukratívnej londýnskej štvrti Knightsbridge. Kardinál je navyše podozrivý aj z toho, že k finančným ziskom pochádzajúcim z cirkevných zdrojov pomáhal spoločnostiam svojich bratov. Tým, kto upriamil pozornosť vyšetrovateľov na kardinála, mal byť podľa portálu Vatican Insider práve jeho bývalý podriadený, monsignor Perlasca.

Kardinál však všetky obvinenia odmieta. Na druhý deň po tom, čo ho František vyzval na odchod, zvolal tlačovú konferenciu, na ktorej novinárom dopodrobna ozrejmoval bezúhonnosť svojho konania a deklaroval svoju vernosť pápežovi. Už v najbližších dňoch ho pritom čaká ďalšie vypočúvanie – tentoraz už zo strany samotných vyšetrovateľov.   


Kardinál George Pell po prílete na rímske letisko Fiumicino 30. septembra. Foto - TASR/AP

A ako do toho celého zapadá nečakaný príchod kardinála Pella? Zatiaľ ťažko povedať. Pôvodné informácie, že prichádza len na súkromnú návštevu, sa ukázali ako nepresné. Vatican Insider tvrdí, že všetko nasvedčuje tomu, že do Večného mesta sa vracia natrvalo a čoskoro by sa mal nasťahovať do svojho bytu vedľa Námestia svätého Petra, ktorý bol tri roky opustený. Očakáva sa, že v najbližších dňoch by ho mal prijať aj pápež František.

Nie je pritom tajomstvom, že Pell patril k silným kritikom Becciua, keď ešte pôsobil na Štátnom sekretariáte. Napokon, o rozdielnosti pohľadov hovoril na tlačovke aj samotný Becciu. Na jeho odstavenie austrálsky kardinál reagoval vyhlásením, ktoré nikoho nenechá na pochybách: „Svätý Otec bol zvolený, aby urobil poriadok vo vatikánskych financiách. Je to dlhý zápas, ale je potrebné mu poďakovať a zablahoželať k posledným krokom.“     

Tvár mesiaca

Medzinárodné spoločenstvo a ľudskoprávne organizácie dlhodobo kritizujú Pakistan za zneužívanie zákona proti bohorúhačstvu. „Zákon, ktorý má zabezpečovať úctu ku Koránu a k prorokovi Mohamedovi, je takmer každodenne zneužívaný ako prostriedok na vykonávanie pomsty a tiež na cielené prenasledovanie náboženských menšín,“ uviedla Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej cirkvi.

Vatikánsky spravodajský portál Vatican News informoval, že v súčasnosti v pakistanských väzeniach zadržiavajú minimálne 80 moslimov, kresťanov i hinduistov obvinených z rúhania, pričom polovica z nich čelí trestu smrti alebo doživotiu.


Pakistanskí kresťania. Foto – TASR/AP

Medzi nimi je aj 37-ročný kresťan Asif Pervaiz, ktorého súd v meste Láhaur začiatkom septembra odsúdil na trest smrti. Vo väzbe je už od roku 2013, keď ho obvinili z posielania rúhavých SMS správ jeho nadriadenému v práci.

Podľa Pervaizovho obhajcu Saifula Malooka, ktorý obhajoval aj Asiu Bibi, to však bolo úplne ináč. Asif Pervaiz mal čeliť nátlaku, aby konvertoval na islam. Keď to odmietol, jeho šéf ho obvinil z posielania textových správ s rúhavým obsahom.

Na obranu Asifa Pervaiza sa postavili aj pakistanskí biskupi, ktorí veria, že rozsudok bude ešte preskúmaný a zmenený. „Počet obvinení z rúhania v Pakistane každým dňom narastá, čo je zlý signál pre budovanie tolerantnej spoločnosti. Odporúčame predsedovi vlády, aby zorganizoval kampaň na podporu práv menšín a ľudskej dôstojnosti,“ vyhlásil tajomník pakistanskej biskupskej konferencie Qaisar Feroz.

Jednou vetou

Na bohoslužbách môže byť od 1. októbra len 50 ľudí, Konferencia biskupov Slovenska preto vydala dišpenz od povinnej účasti na nedeľných a sviatočných omšiach.

Inzercia

V kostole v Necpaloch ordinovali šiestich novokňazov Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku.

Kongregácia pre náuku viery vydala nový dokument nazvaný Dobrý Samaritán, ktorým pripomenula neprípustnosť eutanázie. 

V Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku prebiehajú voľby, veriaci si už zvolili nové presbyterstvá, ktoré následne zvolia nové vedenia seniorátov aj generálnej cirkvi. 

Kongregácia pre náuku viery oznámila Nemeckej biskupskej konferencii zamietnutie interkomunia, teda eucharistického spoločenstva medzi katolíckou a protestantskou cirkvou v Nemecku.

Spolok svätého Vojtecha si pripomenul 150. výročie svojho založenia.

Emeritný pápež Benedikt XVI. sa stal najdlhšie žijúcim pápežom, predbehol Leva XIII., ktorý zomrel vo veku 93 rokov a štyri mesiace.

Bieloruský režim bráni v návrate zo zahraničia do krajiny katolíckemu arcibiskupovi Minska Tadeuszovi Kondrusiewiczovi.

Úradu provinciála Saleziánov dona Bosca na Slovensku sa ujal 47-ročný Peter Timko.

Prvého septembra sa v byzantskom obrade začal nový cirkevný rok.

Graf mesiaca


Väčšina obyvateľov Slovenska nie je ochotná pravidelne prispievať nejakej cirkvi zo svojich peňazí. Graf – Postoj

Napísali sme

Imrich Gazda o lekcii, ktorú dali biskupi premiérovi.

Pavol Rábara o desiatkach slovenských kňazov, ktorí sa ocitli v preventívnej karanténe.

Lenka Chlebanová o unikátnej publikácii, ktorá je výsledkom dlhoročnej tvorivej spolupráce benediktínskeho mnícha Jozefa Brodňanského, sochára a výtvarníka Jaroslava Halma a klauzúrnej mníšky, redemptoristky Lucie Česákovej.

Stanislava Gajdošová o Katechézach Dobrého pastiera, montessori metóde duchovného rozvoja detí.

Ján Krupa o svätom Hieronymovi, ktorý celý život zasvätil prekladaniu Svätého písma.

Knižná bodka

Počas leta sme pripravili knižný rozhovor s profesorom Vladimírom Krčmérym. Rozprávali sme sa o epidémiách, ktoré osobne zažil, aj o zápase s koronavírusom na Slovensku.

Keďže profesor Krčméry je veriaci človek, v knihe hovorí napríklad aj o tom, prečo sa snaží chodiť každý deň na svätú omšu, a približuje, ktoré sú jeho obľúbené modlitby. Rozpráva aj o kríze viery, ktorou si prešiel ako mladý človek, čo ho z nej dostalo a prečo dnes viac vyhľadáva ticho a samotu. Dotkne sa tiež zmyslu utrpenia a duchovného rozmeru epidémií.

Knižnú novinku Radšej znesiem nadávky, ako mať za sebou cintorín s podtitulom Rozhovory o živote, viere a epidémiách si môžete zakúpiť v našom e-shope.

Vatikánska sedma ako newsletter prichádza do vašich emailových schránok vždy na konci mesiaca. Nájdete v nej nielen prehľad najdôležitejších udalostí uplynulých tridsiatich dní, ale aj odkazy na inšpiratívne texty, avízo očakávaných udalostí či aktuálny knižný alebo filmový tip.

 

Odporúčame