Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
01. august 2020

Vatikánska sedma

Rady skúsených exorcistov a ďalšie dva dokumenty, ktoré stoja za pozornosť

Júlový súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho rubriky Svet kresťanstva Imricha Gazdu.

Rady skúsených exorcistov a ďalšie dva dokumenty, ktoré stoja za pozornosť

Foto – TASR/AP

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • prečo sa exorcisti rozhodli zverejniť svoj interný dokument,
  • čo odporúča Vatikán farnostiam v čase globalizácie a čo biskupom vyšetrujúcim delikty zneužívania,
  • v čom bola sila a veľkosť zosnulého biskupa Milana Šášika.

Hoci sú cirkevné dokumenty často citované, bývajú málo čítané. Nasledujúce tri dokumenty by sme si však mali všimnúť aj na Slovensku.

Začnime tým najzaujímavejším. Medzinárodná asociácia exorcistov pred niekoľkými týždňami v talianskom vydavateľstve Edizioni Messaggero Padova vydala Pravidlá pre vysluhovanie exorcizmu. Pôvodne interný dokument tak bude na žiadosť viacerých biskupov a kňazov a po súhlase Kongregácie pre klérus dostupný v podstate pre každého.

Publikácia, ktorá spája teóriu s praxou, „objasňuje mnohé hmlisté a zmätené názory na delikátnu službu exorcistu. Môže sa stať dobrým katechetickým a pastoračným nástrojom, ktorý bude určitou protiváhou k početným knihám zameraným na zdôrazňovanie rôznych senzačností spätých s diablovým pôsobením“, vysvetlil v rozhovore pre taliansky katolícky denník Avvenire predseda Medzinárodnej asociácie exorcistov Francesco Bamonte, ktorý je vďaka prekladom viacerých svojich kníh známy aj na Slovensku.

Člen rehole Služobníkov Nepoškvrneného srdca Panny Márie (serviti) je presvedčený, že je kľúčové vrátiť sa ku koreňom služby, ktorá nevznikla z nejakého strachu z čarodejníc, ale z poverenia, ktoré dal Ježiš Kristus svojim apoštolom a oni svojim nástupcom.

Publikácia sa venuje aj otázkam, ako sa dá rozpoznať činnosť diabla, čo ju posilňuje a ako sa jej brániť. Ako zdôrazňuje páter Bamonte, „skutočne záleží na tom, na ktorú stranu sa každý z nás postaví. Napokon, túto otázku sme dostali aj pri krste: Zriekate sa zlého ducha? Veríte v Boha?“ 


Obálka publikácie Pravidlá pre vysluhovanie exorcizmu. Zdroj – amazon.it

Farnosti v čase globalizácie. Kongregácia pre klérus zverejnila inštrukciu pre farnosti s názvom Pastoračná konverzia farského spoločenstva v prospech evanjelizačného poslania cirkvi, ktorú osobne schválil aj pápež František.

Podsekretár Kongregácie pre klérus Andrea Ripa v článku, ktorý publikoval vatikánsky denník L´Osservatore Romano, zdôraznil, že dokument neprináša nové nariadenia či usmernenia, ale „len“ tie doterajšie aplikuje na zmenené pastoračné podmienky.

Katolícky kňaz František Trstenský, ktorý je farárom-dekanom v Kežmarku, vo svojom blogu ilustroval túto zmenu takýmto príkladom: „Snúbenec z východu krajiny, snúbenica z Oravy, žijú v hlavnom meste, kde absolvujú predmanželské prípravy, aby napokon uzavreli sobáš v kostole niekde v dedinke uprostred Slovenska pred tamojším kňazom, ktorého vidia prvýkrát pri oltári, lebo zariadenie v blízkosti kostola si vybrali ako miesto pre svadobnú hostinu. Ako sa ich pastoračne ujať, sprevádzať a zostať duchovne nablízku, keď vlastne nikde ,nie sú doma‘?“

Podľa Trstenského je posun od „geografického teritória“ farnosti k „existenciálnemu teritóriu“ jednou z najväčších výziev, pred ktorou stojí aj slovenská cirkev. To, čo má ostať nezmenené, je dôraz na vysluhovanie sviatostí, najmä slávenie svätej omše, odkiaľ majú prameniť všetky ostatné aktivity.

Dokument sa v jednotlivých častiach venuje aj poslaniu farárov, kaplánov, diakonov, zasvätených osôb a, samozrejme, aj laikov, pričom zdôrazňuje princíp, že treba predchádzať akejkoľvek „klerikalizácii laikov“ a „laicizácii klerikov“.

Ako postupovať v prípade sexuálneho zneužívania. A do tretice, Kongregácia pre náuku viery vydala dokument s názvom Vademecum o niektorých procedurálnych bodoch v riešení prípadov pohlavného zneužívania mladistvých spáchaných klerikmi. Ide vlastne o akýsi manuál pre biskupov a rehoľných predstavených, ako postupovať pri riešení prípadov sexuálneho zneužívania maloletých.

Okrem iného ich vyzýva, „nech cirkevná autorita podá oznámenie kompetentným občianskym orgánom zakaždým, keď sa domnieva, že je to nevyhnutné na ochranu dotknutej osoby alebo ďalších maloletých pred nebezpečenstvom ďalších trestných činov“.

Ani v tomto prípade dokument neobsahuje nové nariadenia a usmernenia, ale zhŕňa a systematizuje tie doterajšie. Aj preto má označenie Verzia 1.0, v prípade zmien predmetnej legislatívy bude manuál aktualizovaný.

„Po prvýkrát je celá procedúra opísaná organizovaným spôsobom, počnúc od prvej správy o možnom delikte až po definitívne uzavretie prípadu, spájajúc existujúce normy s praxou Kongregácie pre náuku viery. Normy sú známe, zatiaľ čo prax kongregácie, čiže praktický spôsob aplikácie noriem, poznajú len tí, ktorí už mali predtým do činenia s týmito prípadmi,“ vysvetlil novosť dokumentu v rozhovore pre Vatican News sekretár kongregácie Giacomo Morandi.

Tvár mesiaca

V polovici júla zasiahla ukrajinských aj slovenských gréckokatolíkov smutná správa – vo veku 67 rokov nečakane zomrel biskup Mukačevskej eparchie Milan Šášik. Podľa dostupných informácií bol príčinou úmrtia infarkt.

Hoci bol rodák z obce Lehota (okres Nitra) pôvodne rímskokatolíkom, ešte počas komunizmu tajne vstúpil do Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul (lazaristi) a vždy sa živo zaujímal o východný obrad, ktorý sa preňho napokon stal „domovským“ obradom.

Po vyšších teologických štúdiách v Ríme začiatkom 90. rokov začal pracovať na apoštolskej nunciatúre v Kyjeve, neskôr sa stal farárom v ukrajinskej obci Perečín, kde ho v roku 2002 zastihlo menovanie za apoštolského administrátora Mukačevskej eparchie. Biskupskú vysviacku mu udelil priamo pápež Ján Pavol II. V roku 2010 ho pápež Benedikt XVI. vymenoval za eparchiálneho mukačevského biskupa.


Biskup Milan Šášik. Foto – Postoj/Andrej Lojan

„Za ten čas, čo bol v službe biskupa, bolo dokončených približne dvesto chrámov a kaplniek, rozbehol diecéznu charitu, postavil seminár, začal s masívnou pastoráciou mládeže a s mestom Užhorod viedol vyčerpávajúci zápas o poskytnutie priestorov pre nocľaháreň pre bezdomovcov. Výnimočný bol aj tým, že nemal problém sa otvorene vyjadrovať o témach, pri ktorých iní cirkevní predstavitelia radšej volili diplomatické formulácie,“ napísal o biskupovi Šášikovi zástupca šéfredaktora denníka Postoj Jozef Majchrák.

Obaja sa veľmi dobre poznali, Jozef s vladykom Milanom pripravil niekoľko rozhovorov, z ktorých najrozsiahlejší vyšiel v našej knihe Choďte do celého sveta.

Inzercia

Dôkazom duchovnej hĺbky zosnulého biskupa je aj jeho posledná vôľa. „Žiadny prsteň na mojej ruke, žiadnu panagiu, iba drevenú s kovovou ikonou Máriapočskej Bohorodičky, a do ruky mi vložte ruženec!“ napísal biskup Šášik do svojho závetu. 

Podľa priania ho 20. júla pochovali do krypty Katedrály Povýšenia sv. Kríža v Užhorode. R.I.P.

Jednou vetou

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala zástupcov cirvkí a náboženských spoločností, aby sa im poďakovala za prínos pri zvládaní pandémie.

Polícia obvinila muža podozrivého z podpálenia Katedrály svätých Petra a Pavla v Nantes.

Niekdajšia kresťanská bazilika Hagia Sofia v Istanbule bola napriek mnohým protestom premenená na mešitu.

Počet kňažiek vo švédskej cirkvi prvýkrát v histórii prekročil počet kňazov; došlo k tomu presne 60 rokov od umožnenia kňazských vysviacok žien. (TASR)

Čína v priebehu mesiaca uznala už tretieho biskupa tzv. podzemnej cirkvi: 49-ročný Paul Ma Cunguo stojí na čele diecézy Shouzhou od roku 2007. (AsiaNews)

Pri rekonštrukcii Katedrály Najsvätejšej Trojice v Žiline našli doteraz neobjavenú kryptu s kostrovými pozostatkami, pravdepodobne z 13. alebo 14. storočia.

Na následky ochorenia Covid-19 zomrel 69-ročný arcibiskup bangladéšskej arcidiecézy Chattogram Moses Montu Costa a 66-ročný biskup bolívijskej diecézy El Alto Eugenio Scarpellini. (ACI Stampa)

Apoštolský administrátor Košickej eparchie Cyril Vasiľ bol pozitívne testovaný na koronavírus, je v domácej karanténe.

Predseda KBS Stanislav Zvolenský vydal vyhlásenie, v ktorom sa zastal kresťanov v politike aj evanjelických biskupov.

Európska komisia po ôsmich mesiacoch a mnohých intervenciách obnoví mandát špeciálneho vyslanca pre náboženskú slobodu a vieru mimo EÚ, oznámil na Twitteri podpredseda EK Margaritis Schinas. (TK KBS)

Rádio Mária získalo licenciu na rozhlasové vysielanie, naladiť sa bude dať v okolí Bratislavy, Košíc, Banskej Bystrice či Žiliny od polovice augusta. 

Foto mesiaca


Prezidentka Zuzana Čaputová a emeritný trnavský arcibiskup Róbert Bezák sa prežehnávajú počas svätej omše v Kostole sv. Margity v Bratislave-Lamači. Foto – TASR/Martin Baumann

Čo by nemalo ujsť vašej pozornosti

Rozhovor Adama Takáča s evanjelickým biskupom Jánom Hroboňom o farárke Anne Polckovej a jej podporovateľoch.

Reportáž Lenky Chlebanovej o gotických chrámoch na Gemeri.

Článok Jána Krupu o 150. výročí vyhlásenia dogmy o pápežskej neomylnosti.

Rozhovor Pavla Rábaru a Adama Takáča s redemptoristom Rastislavom Dluhým o jeho misionárskom pôsobení v Litve.

Esej Imricha Gazdu o tom, ako žiť a ohlasovať kresťanskú vieru v 21. storočí.

Kinobodka

Spoločnosť Continental film prináša do slovenských kín nový historický film Fatima. Celosvetová premiéra bola naplánovaná na 13. mája, keď sa v Rímskokatolíckej cirkvi slávi liturgická spomienka Panny Márie Fatimskej. Pre pandémiu však bola premiéra presunutá na 14. augusta.

Slovenské kiná budú film, ku ktorému titulnú pieseň naspieval Andrea Bocelli, premietať 13. – 15. augusta. Naša krajina sa tak stane jednou z prvých, ktoré film uvedú.

Vatikánska sedma ako newsletter prichádza do vašich emailových schránok vždy na konci mesiaca. Nájdete v nej nielen prehľad najdôležitejších udalostí uplynulých tridsiatich dní, ale aj odkazy na inšpiratívne texty, avízo očakávaných udalostí či aktuálny knižný alebo filmový tip.

Odporúčame