Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
10. október 2015

Dieťa zmierenia: Keď stratiť znamená získať

„Boh má s tebou svoje plány a určite ťa v rámci nich nechce zničiť,“ upokojoval hrdinku knihy jej priateľ Joe. Ak máte zo svojho momentálneho životného rozpoloženia podobný pocit, uvelebte sa do kresla s naoko rozsiahlou, ale zato napínavou knihou Dieťa zmierenia.

Dieťa zmierenia: Keď stratiť znamená získať

Spisovateľka Francine Riversová sa zapísala do podvedomia čitateľov najmä románom Vykúpená láska, ktorý je adaptáciou biblickej knihy Ozeáš. Jej nepochybný rozprávačský talent a schopnosť vtiahnuť do deja až natoľko, že knihu nepustíte z rúk, ju predurčili na úspech. Keď je autor od začiatku taký neodolateľný, očakáva sa, že si udrží priazeň aj so svojimi ďalšími titulmi. Podarilo sa to Riversovej s počinom Dieťa zmierenia?

Dynah Careyová je mladá študentka, ktorá miluje Boha už od plienok. Nielen jej viera je vystavená skúške, keď po znásilnení otehotnie. Najbližší, na ktorých sa dovtedy mohla obrátiť, sa jej otočia chrbtom. Tí, na ktorých sa spoliehala, sú zrazu plní strachu a nútia ju podstúpiť potrat. Kresťania, predtým oduševnene hlásajúci pro life kultúru, zrazu zabúdajú na všetky argumenty pre život. Je zaujímavé, ako človek odlišne reaguje na vyhrotené situácie, o ktorých mal vopred utvorený názor.

Na každého psa príde mráz, hovorí ľudová múdrosť. Dalo by sa povedať, že Dynah bola tá posledná, ktorá si zaslúži utrpenie a pocit samoty a beznádeje. Boh však prostredníctvom nej otvoril trinástu komnatu jej rodiny, vyniesol na svetlo všetky staré hriechy, ktoré nikdy neprestali kričať vo výčitkách. Ukázal, že dieťa môže veľakrát konať múdrejšie a vyspelejšie ako rodič a že aj keby nás všetci opustili ako jeho učeníci pred ukrižovaním, on s nami stále zostane – hoci jeho tichú prítomnosť veľakrát nevnímame.

Dieťa zmierenia je príbehom o odvážnej láske k životu, o odpustení nielen našim vinníkom, ale aj o zmierení sa so svojimi démonmi z minulosti. Dokazuje, že choroba ako rakovina prsníka má spojitosť s interrupciou a všetky telesné neduhy majú svoj pôvod v zlyhaní ducha. Môže sa zdať, že študentka konala veľakrát heroicky, až príliš pokojne a oddane Božej vôli.

"Skoro tristostranový román budí dojem, že čítate novodobé prerozprávanie knihy Jób. Človek môže prísť takmer o všetko, ak si však udrží vieru, stále je vnútorne bohatý." Zdieľať

Je obdivuhodné, že americká katechétka dokázala do hĺbky popísať charaktery postáv, spojiť všetkých, ktorí sú obeťami potratov, aj tých, ktorí ich vykonávajú. Čitateľ si uvedomí, že aj keď je niekedy konanie kňazov hriešne, sú to tiež len ľudia, zraniteľní a nedokonalí.

Inzercia

Skoro tristostranový román budí dojem, že čítate novodobé prerozprávanie knihy Jób. Človek môže prísť takmer o všetko, ak si však udrží vieru, stále je vnútorne bohatý. Dynah stratí kvôli svojmu neželanému tehotenstvu ľudí, ktorých milovala, ale to, čo získa, je dar, ktorý si vďaka utrpeniu váži omnoho viac ako čokoľvek predtým.     

Pre mnohých bude možno šok dozvedieť sa, že v USA je potrat povolený až do piateho mesiaca tehotenstva. Mnohé ženy prehodnotia svoje doterajšie vyhlásenia, keď zistia, že syndróm prázdneho lona môže matku sprevádzať po celý život. Obavy, že sa stane neplodnou alebo bude mať problémy opäť otehotnieť, sú úplne bežné. Nezatvárajme oči pred pravdou. Je trpká, ale oslobodzuje.

Ak by dobre mienené rady svojho okolia počúvali rodičia velikánov z minulosti, nikdy by sme nepočuli napríklad o Ludwigovi van Beethovenovi. Mal osem súrodencov, z toho traja boli hluchí, dvaja slepí a jeden mentálne retardovaný. Matka mala syfilis. Ak by svoju manželku nechal podľa predpisov ukameňovať svätý Jozef, neprišlo by na svet dieťa zmierenia – Ježiš Kristus. Ak strácame ľudí alebo materiálne veci pre neho, získavame život večný. Kto nám dá viac?

Lívia Šimčeková

Foto: mojakomunita.sk, kumran.sk

Odporúčame

Navždy mladá – love story, ktorá prekvapí

Navždy mladá – love story, ktorá prekvapí

Ak ste prežili haváriu, viete, že odvtedy nemôžete žiť ako predtým. Prelomová udalosť zmení vaše zmýšľanie a aj vy budete iní. Adaline Bowmanová po autonehode prestala starnúť. age-of-adaline-color.jpg Mnoho piesní obsahuje želanie interpretov byť navždy mladí. S veko...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.