Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
31. december 2020

Minikázeň

Pozvanie k mieru a pokoju

Kto požehnáva seba aj iných v mene Boha Izraela, zvoláva na seba a iných pokoj a na národy mier. Prosby a modlitby o Božie požehnanie sú istou cestou k pokoju a mieru.

Pozvanie k mieru a pokoju

Foto – TASR/AP

Prvý deň Nového roku sa modlíme za mier a pokoj v srdci človeka i mier vo svete. Lebo pokoja a mieru je stále málo a ani blahobyt nie je zárukou pokoja. Čo teda?

(1) Zárukou pokoja a mieru je Božie požehnanie (Nm 6, 22,26). Kto požehnáva seba aj iných v mene Boha Izraela, zvoláva na seba a iných pokoj a na národy mier. Prosby a modlitby o Božie požehnanie sú istou cestou k pokoju a mieru. 

(2) Inou cestou k pokoju je spomínanie, pripomínanie, pamäť. Je to cesta Márie, ktorá si uchovávala udalosti a slová o Ježišovi a premýšľala o nich (Lk 2, 18). Kardinál Carlo Martini preto tvrdí, že pripomínanie si prežitých udalostí napomáha našu túžbu po pokoji a po modlitbe za pokoj a mier (Martini, 16).

(3) Existuje ešte iná cesta k pokoju a mieru: je to cesta evanjeliovej chudoby. Žijeme v konzumnej a často nenásytnej uponáhľanej spoločnosti. Ak máme ostať doma, nevieme čo so sebou... Odrazu máme v sebe prázdno a nepokoj. Vráťme sa k modlitbe, k Bohu, k pokojnému a jednoduchému životu. 

V roku 2021 budeme potrebovať veľa pokoja a mieru. Prosme Kráľovnú pokoja o príhovor za pokoj v ľudských srdciach a za mier vo svete.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame