Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
19. december 2020

Minikázeň

Mária ako obraz a vrchol adventnej prípravy

Mária je vrcholom adventnej prípravy kresťana. Je plná Božej milosti a Božia milosť je ako Boží dar vrcholom adventnej prípravy na prvý i druhý Kristov príchod.

Mária ako obraz a vrchol adventnej prípravy

Foto – Postoj/Simona Plávková

Po druhej a tretej adventnej nedeli, keď v evanjeliách katolíckych bohoslužieb dominovala postava sv. Jána Krstiteľa, prichádza štvrtá adventná nedeľa. Tej dominuje postava Matky Božej Márie: podľa pozdravu anjela už je „plná milosti“ (Lk 1, 27).

(1) Skrze Krista k nám prichádza vykúpenie. No Kristus prichádza na tento svet skrze Máriu. Preto sv. Bernard hovorí, že „Boh nás všetkých chce mať skrze Máriu“ (In: Mennonna, s. 187). Preto je pre ľudí Mária vzorom prijatia Krista, ktorého prijíma s hlbokou pokorou.

(2) Ale Mária je aj vrcholom adventnej prípravy kresťana. Je plná Božej milosti a Božia milosť je ako Boží dar vrcholom adventnej prípravy na prvý i druhý Kristov príchod. Cirkev nám to pripomína aj liturgicky v evanjeliu poslednej adventnej nedele. Nech dar Božej milosti je cieľom aj našej osobnej prípravy na Kristov príchod. 

Mária, pomôž nám v našej osobnej i komunitnej ceste ku Kristovi!

Inzercia

Odporúčame