Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
25. december 2020

Minikázeň

Čo sa začína narodením Krista?

Naše skutky majú byť primerané našej dôstojnosti a veľkosti. Ak sa z barbara stal kultúrny človek, je to aj výsledok narodenia Krista.

Čo sa začína narodením Krista?

Gerard van Honthorst: Adorácia pastierov (1622). Zdroj: Wikipedia

Narodenie Božieho Syna z panenskej Matky a jeho vstúpenie do ľudských dejín je tajomstvom a ostane to tajomstvom aj po Vianociach 2020. Zdá sa, že teológia formuluje skôr to, čo z toho vyplýva pre nás. 

(1) Svätý Lev Veľký v Liturgii hodín (Sermo 1 in Nativitate) volá: „Kresťan, poznaj svoju veľkosť. Dostal si účasť na božskej prirodzenosti. Preto sa nevracaj k svojim predošlým skutkom.“ Naše skutky majú byť primerané našej dôstojnosti a veľkosti. Ak sa z barbara stal kultúrny človek, je to aj výsledok narodenia Krista.

(2) Ježiš sa narodil za mestom a za mestom i zomrel. Medzi ľuďmi nebolo pre neho miesto. Evanjelista sv. Ján to formuluje slovami: „Medzi svojich prišiel a svoji ho neprijali“ (Jn 1,11). Mali by sme si všimnúť prevrátenie hodnôt, ktoré prišlo s osobou Krista. Od chvíle svojho narodenia nepatrí k elite sveta. Jeho správna cesta je iná, než je cesta tohto sveta (J. Ratzinger, I., s. 64).

Požehnané sviatky prajem všetkým, aby sme viac a bližšie spoznali Kristove hodnoty.

Inzercia

Odporúčame