Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
08. január 2021

Rok svätého Jozefa

Hľadajme priateľstvo tohto tichého muža pravej viery

Svätý Jozef je excelentným príkladom človeka rozhodnutí, aj ťažkých a bolestivých, ktoré však vždy hľadali skutočný život.

Hľadajme priateľstvo tohto tichého muža pravej viery

Guido Reni – Svätý Jozef s Jezuliatkom. Zdroj: Wikipedia

Pápež František 8. decembra 2020 apoštolským listom Patris corde vyhlásil osobitný Rok svätého Jozefa, ktorý nám je daný k dispozícii, aby sme objavili a osobne sa priblížili tejto krásnej postave dejín spásy. 

Hodný opakovaného rozjímavého čítania je aj samotný list pápeža. Vyberám z neho len jeden detail, ktorý zvlášť oslovil mňa, no ktorý nijako nechce byť náhradou osobnej lektúry.

Pápež František v liste píše: „Jozefovo šťastie nespočíva v logike sebaobetovania, ale v sebadarovaní.“ A pokračuje: „Každé pravé povolanie sa rodí zo sebadarovania, ktoré je ovocím zrelej obety. Aj v kňazstve a v zasvätenom živote sa vyžaduje tento druh zrelosti. Nech ide o akékoľvek povolanie, či už do manželstva, na život v celibáte, alebo panenstve, k zrelému sebadarovaniu sa nedá dospieť, ak sa zastavíme len pri logike obety. Vtedy hrozí, že namiesto toho, aby povolanie bolo znamením krásy a radosti lásky, bude prejavom nešťastia, smútku a frustrácie.“

Toto rozlíšenie medzi darom a obetou je zaujímavé a poukazuje na jadro kresťanstva, ktoré krásne vyjadril Františkov emeritný predchodca: „Kresťanstvo je život z daru.“ Áno, aby bolo možné stať sa darom, je nevyhnutné poznať – alebo skôr čoraz viac poznávať –, že som obdarúvaný, že žijem „za-darmo“. V opačnom prípade sa riskuje akýsi život duchovného výkonu, ktorý nemôže viesť k šťastiu. Môže viesť iba k nešťastnému, smutnému a frustrovanému kresťanstvu, ktoré ním vlastne vôbec nie je.

Aby však bolo možné žiť život z daru a stávať sa darom, je nevyhnutné robiť kroky. Malé kroky v ustavičnom procese obrátenia alebo „návratu“, ako proces obrátenia chápe už starozákonná biblická skúsenosť a tradícia: kroky návratu k Otcovi.

Inzercia

A tieto kroky nemajú žiaden iný charakter ako charakter konkrétnych všedných, každodenných rozhodnutí, postupne otvárajúcich náš život pretavujúcemu pôsobeniu Otcovej milosti – jeho daru, daru jeho života, ktorý je aj naším skutočným životom. No tieto kroky vedia byť aj náročné, a preto im treba dobre rozumieť – rozumieť a poznávať čoraz lepšie seba (a Otca zároveň) –, aby boli konané správne a viedli k cieľu.

Nechcem sa tu tejto témy dotýkať viac. Každý, kto hľadá, nájde: nájde pomocníka na ceste, ktorý už má nejakú skúsenosť za sebou; nájde oporu v tradícii kresťanskej mystiky; a – v dnešnej dobe azda o čosi potrebnejšie – nájde oporu aj v ľudských vedách...

Svätý Jozef je excelentným príkladom človeka rozhodnutí. Rozhodnutí aj ťažkých a bolestivých, ktoré však vždy hľadali skutočný život. A život, a s ním pokoj, v rastúcej schopnosti sebadarovania aj prinášali!

Hľadajme priateľstvo tohto tichého muža pravej viery. Hľadajme ho aj s pomocou nádherného listu pápeža Františka.

Odporúčame