Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
18. január 2021

Liturgia v čase pandémie

Popolec sa bude sypať, pri krizme možno použiť rukavice alebo tampón

Vatikán vydal osobitné inštrukcie k tohtoročnej Popolcovej strede, už predtým usmernil aj vysluhovanie sviatosti birmovania.

Popolec sa bude sypať, pri krizme možno použiť rukavice alebo tampón

Ilustračné foto – TASR/Martin Palkovič

Pandémia, ktorá trápi svet už celý rok, zamestnáva aj liturgistov. Biskupské konferencie museli pri slávení bohoslužieb zohľadniť rôzne hygienické opatrenia, ktoré vydali štátne úrady.  

Viaceré usmernenia boli prijaté aj na celocirkevnej úrovni. Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí najnovšie vydala Nótu o Popolcovej strede, ktorou usmernila udeľovanie popolca v čase pandémie. V tomto roku pripadá slávenie začiatku pôstneho obdobia na 17. februára.

„Kňaz prednesie modlitbu požehnania popola. Pokropí popol svätenou vodou bez slov. Potom sa obráti k prítomným a iba raz pre všetkých vysloví formulu, ako je uvedená v Rímskom misáli: ,Kajajte sa a verte evanjeliu‘ alebo: ,Pamätaj, že si prach a na prach sa obrátiš‘,“ píše sa v krátkom dokumente, ktorý minulý týždeň podpísal prefekt kongregácie Robert Sarah a sekretár Arthur Roche.

„Potom si kňaz očistí ruky, nasadí si tvárové rúško a udelí popolec tým, ktorí prídu k nemu, alebo, ak je to vhodné, sám pristúpi k tým, čo stoja na svojich miestach. Kňaz vezme popol a posype ním hlavu každého bez toho, aby niečo hovoril,“ stanovuje vatikánska inštrukcia.

Ešte na jeseň sa Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí vyjadrila aj k vysluhovaniu sviatosti birmovania. Viacerí biskupi sa na ňu totiž obrátili s otázkami, či „musí byť krizma sprevádzaná kladením ruky alebo postačuje pomazanie“ a či „musí byť pomazanie urobené nahým palcom, aby bola sviatosť platne vyslúžená, alebo môže vysluhovateľ použiť aj nejaký nástroj, ako sú rukavice či tampóny“.

Kardinál Sarah odpovedal, že kladenie ruky na hlavu birmovanca nie je nutné a postačuje pomazanie krizmou. Zároveň uviedol, že „použitie eventuálnych nástrojov (rukavíc, tampónov...) zo strany služobníka neovplyvňuje platnosť sviatosti“, pričom sa odvolal na stanovisko Pápežskej rady pre interpretáciu legislatívnych textov.

Kardinál však zároveň upozornil, že tieto výnimky ostávajú v platnosti len do ukončenia pandemickej situácie.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame