Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
11. február 2021

Sýrsko-katolícky patriarcha

Radikálni moslimovia oklamali Západ a ten nás nechal v štichu

Rusi môžu mať svoje vlastné geopolitické záujmy, ale civilizovaná Sýria potrebuje Rusko, hovorí patriarcha Ignác Jozef III. Júnan.

Radikálni moslimovia oklamali Západ a ten nás nechal v štichu

Ignác Jozef III. Júnan, patriarcha Sýrsko-katolíckej cirkvi. Zdroj: www.mecc.org

Deň po inaugurácii nového amerického prezidenta zástupcovia cirkví, humanitárnych organizácií, vedy a politiky publikovali otvorený list, v ktorom vyzývajú Joea Bidena, aby zrušil ekonomické sankcie voči Sýrii. Odvolávajú sa na tvrdenia osobitnej spravodajkyne OSN Aleny Douhanovej, ktorá v decembri 2020 vyzvala USA, aby zastavili sankcie, ktoré len zhoršujú „hroznú humanitárnu situáciu v Sýrii, najmä počas pandémie COVID-19“.

Humanitárne a ľudskoprávne organizácie sa zhodujú na tom, že kolektívne potrestanie civilného obyvateľstva Sýrie bude mať za následok nevídanú humanitárnu katastrofu. „Pred desiatimi rokmi bola Sýria obilnicou regiónu. Dnes je podľa údajov Svetového potravinového programu OSN (WFP) nielen na pokraji hladu, ale vyhladovania. Milióny stiesnených Sýrčanov dnes hladujú a mrznú,“ napísali osobnosti americkému prezidentovi.

Zároveň ho vyzvali, aby „uskutočnením odporúčania osobitnej spravodajkyne OSN pomohol Sýrčanom odstrániť humanitárnu krízu, ktorá môže so sebou priniesť novú vlnu nestability na Blízkom východe i mimo neho“. Signatári otvoreného listu sú presvedčení, že národné záujmy USA možno dosiahnuť aj bez trestania obyvateľstva Sýrie ekonomickými sankciami.

Medzi 95 signatármi otvoreného listu sú aj melchitský gréckokatolícky patriarcha Josef Absi, sýrsko-katolícky patriarcha Ignác Jozef III. Júnan, sýrsko-pravoslávny patriarcha Ignác Efrém II. Karim či chaldejský biskup Antoine Audo. Podpísali ho aj humanitárne organizácie SOS Chrétiens d’Orient, Solidarité Chrétiens d’Orient a Christian Solidarity International.

K apelu sa pripojili aj nesýrski duchovní: anglikánsky biskup anglického mesta Coventry Christopher Cocksworth, biskup bavorského Eichstättu Gregor Maria Hanke či pomocný biskup Astany Athanasius Schneider. Otvorený list podporuje aj diplomat Hellmut Hoffmann, dlhoročný stály zástupca Nemecka pri Úrade OSN v Ženeve, ktorý je hlavným centrom globálnych odzbrojovacích aktivít.

Pod otvorený list sa podpísal aj riaditeľ Christian Solidarity International – Nemecko Peter Fuchs. „Ako kňaz, ktorý v uplynulých vojnových rokoch viackrát navštívil Sýriu a mohol sa voľne pohybovať po krajine, viem o kritickej situácii obyčajných ľudí,“ povedal Fuchs pre nemecký dvojtýždenník Die Tagespost. „Videl som veľkú núdzu zmrzačených, zranených, sirôt, chronicky chorých, zbombardovaných a vysídlených osôb, chudobných a starých ľudí.“

Fuchs považuje za „neúnosnú nespravodlivosť“ fakt, že ekonomickými sankciami sa „úmyselne“ eskaluje núdza v Sýrii. „Rozsiahle ekonomické sankcie zo strany USA a EÚ bránia opätovnej výstavbe Sýrie, vedú k hladomoru a zbedačeniu celého obyvateľstva.“ Podľa Fuchsa nijaký človek sa nesmie nečinne prizerať tomuto kolektívnemu potrestaniu sýrskeho civilného obyvateľstva.

Rozhovor s patriarchom Ignácom Jozefom III. Júnanom

Západ nechal kresťanov v štichu, povedal sýrsko-katolícky patriarcha Ignác Jozef III. Júnan v rozhovore s Marcom Gallinom z nemeckého dvojtýždenníka Die Tagespost. Patriarcha hovoril aj o hroziacej humanitárnej katastrofe, škodlivých intervenciách, kresťanskej solidarite a zápase o stabilitu na Blízkom východe.

Vaša Blaženosť, podpísali ste otvorený list, ktorý je adresovaný prezidentovi USA a vyzýva k ukončeniu ekonomických sankcií voči Sýrii. Nakoľko zlá je situácia v Sýrii?

Vďaka chvályhodnému úsiliu farára Petra Fuchsa som sa mohol stať spolusignatárom otvoreného listu americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi. Situácia v Sýrii je hrozná, ba priam katastrofálna. Pätnásteho marca uplynie desať rokov od vypuknutia vnútornej krízy, ktorú vyvolali najmä machiavellistické geopolitické záujmy. Tisíce žoldnierov, ktorých podnecovali islamistickí fanatici, pustošili krajinu a spôsobovali chaos zabíjaním a ničením v mene náboženstva. Kto na to doplatil, ak nie nevinní civilisti?!

Myslíte si, že by na základe tohto apelu mohlo dôjsť k zrušeniu sankcií?

Tento apel môže byť v skutočnosti ilúziou, no museli sme vyskúšať všetky možnosti. Naďalej veríme „v nádeji proti nádeji“, ako hovorí svätý Pavol. Sýria bola pred ničivou krízou sebestačnou krajinou, ktorá sa s civilným vládnym systémom, ktorý bol ušitý na mieru tomuto regiónu, vyvíjala smerom k väčšej otvorenosti. V Sýrii bola rešpektovaná náboženská sloboda pre všetkých. Mali by sme uznať, že pre všetky národy Blízkeho východu – ešte viac než pre národy Západu – je náboženská sloboda základom všetkých slobôd.

Sankcie USA a EÚ mali zasiahnuť Asadov režim, a nie škodiť obyvateľstvu. Dnes Asad sedí pevne v sedle, ale obyvateľstvo trpí. Boli sankcie od počiatku nesprávne a bezvýhľadné?

Sankcie voči nezávislej krajine musia byť vždy zakázané; najmä ak v rámci OSN neexistuje konsenzus, ako to bolo v prípade Sýrie. V hre boli nielen práva národa, ale doslova prežitie jeho ľudu.

Sýria bola pred ničivou krízou sebestačnou krajinou, ktorá sa s civilným vládnym systémom, ktorý bol ušitý na mieru tomuto regiónu, vyvíjala smerom k väčšej otvorenosti. Zdieľať

V apríli 2013 som v hlavnom vysielacom čase v jednom francúzskom spravodajskom programe odpovedal na otázku novinára, ktorý hovoril o údajnej vine režimu za súčasnú krízu v Sýrii. Naživo som vyhlásil toto: 25 mesiacov od začiatku sýrskej krízy západné vlády a ich médiá hovorili o bezprostredne blízkom páde režimu. Vaša vláda oklamala ľudí. „Režim“ stále existuje a doplatili na to nevinní, bežní Sýrčania!

Už roky je životná situácia v Sýrii veľmi ubíjajúca. Veľká väčšina občanov, väčšinou chudobných a marginalizovaných, nemá prostriedky na zabezpečenie stravy, vykurovania či liekov pre svoje rodiny. Inflácia a neuveriteľný prepad meny ešte prehĺbili humanitárnu krízu.

Odhliadnuc od humanitárnej krízy, čo v súčasnosti vnímate ako najväčšiu hrozbu pre Sýriu?

Najväčšou hrozbou sú hanebné regionálne a medzinárodné intervencie, ktoré predstierajú, že chcú zaviesť reformy prostredníctvom takzvanej demokracie. Namiesto toho tým podnecujú násilie a nestabilitu, financujú a vyzbrojujú bandy opozície a uvaľujú bezohľadné embargo. To všetko odďaľuje zmierenie medzi stranami a predlžuje utrpenie sýrskeho ľudu, tak v krajine, ako aj v utečeneckých táboroch.

Ako sa líši situácia kresťanov v Sýrii od situácie ostatných menšín?

Situácia kresťanov sa neodlišuje od situácie iných menšín. Všetci boli diskriminovaní, zabíjaní a vykoreňovaní pre fanatizmus radikálnych moslimov, ktorí vedeli, ako môžu oklamať Západ, totiž vydávaním sa za priateľov demokracie. A za ľudí milosrdenstva.


Sýrsko-katolícky patriarcha Ignác Jozef III. Júnan (druhý sprava) počas stretnutia so sýrsko-pravoslávnym patriarchom Ignácom Efrémom II. Karimom (druhý zľava). 

V minulosti ste sa často sťažovali na ignoranciu Západu voči kresťanom. Zmenilo sa niečo za ostatné dva roky?

Inzercia

Aj keď moje volanie môže znieť ako volanie Jána Krstiteľa na púšti, aj tak môžem len zopakovať: Áno, kresťania na Blízkom východe sú ponechávaní v štichu, dokonca klamaní svojimi bratmi na Západe, hlavne z dôvodu ľahostajnosti a naivity.

My kresťania vo svete východného Stredomoria, ktorý je taký blízky Európe, sme malým zvyškom pôvodného kresťanstva. Podarilo sa nám prežiť v tejto drvivej väčšine moslimov, pretože naši predkovia si vážili evanjelium lásky, odpustenia a pokoja. Ľahostajnosť a oportunizmus západných politikov nás veľmi zasiahli. Nepovažujú nás za skupinu prednostného záujmu, lebo sme málopočetní a nemáme finančné prostriedky, lebo sme mierumilovní a vôbec nepredstavujeme teroristickú hrozbu.

Ktoré štáty dnes pomáhajú Sýrii?

Pred šiestimi rokmi hrozilo, že Sýria padne do rúk tzv. Islamského štátu, ktorý – neochotný oddeľovať náboženstvo a politiku – chcel očistiť krajinu od kresťanských komunít. Vďaka všemohúcemu Bohu za to, že zasiahli Rusi a zastavili týchto džihádistov! Rusi môžu mať svoje vlastné geopolitické záujmy, ale civilizovaná Sýria potrebuje Rusko. My, piati katolícki a pravoslávni patriarchovia Antiochie, sme v novembri 2019 v Budapešti mali príležitosť vyjadriť svoju vďačnosť prezidentovi Vladimirovi Putinovi. V hre bolo prežitie kresťanov a všetkých menšín!

Pomáhajú moslimské štáty prednostne svojim bratom vo viere a kresťanské organizácie len kresťanom? Alebo sa pomáha každému človeku bez ohľadu na jeho náboženskú príslušnosť?

Môžem hovoriť iba za cirkvi a kresťanské organizácie. Pomáhajú veriacim všetkých vyznaní bez rozdielu. Európski politici sa radi pozerajú na utrpenie sýrskych utečencov v táboroch, či už v Libanone, Jordánsku, alebo Turecku. Z dôvodu rôzneho obťažovania sa kresťania vyhýbajú životu v stanoch. Západné vlády na nich často zabúdajú, pričom sa falošne vyhovárajú na laicizmus.

Vnímate silnejšiu solidaritu medzi rozličnými kresťanskými menšinami, keď sú v núdzi? 

Kresťanská solidarita medzi rôznymi cirkevnými spoločenstvami v Sýrii skutočne žije. Humanitárna pomoc a potraviny sa bežne delia medzi všetkých ľudí v núdzi. Kresťania všade sa v časoch takýchto katastrof navzájom potrebujú.

Akú rolu zohráva Vatikán? Robí Rím dosť?

Vatikán sa všemožne pokúša pomáhať komunitám v núdzi prostredníctvom cirkví a charitatívnych organizácií aj podporou kňazov pri výkone ich služby. Je dobré pripomenúť pôstnu a modlitbovú vigíliu pápeža Františka zo septembra 2013 za odvrátenie hrozby útoku USA na Sýriu.

Moslimovia by mali jasne počuť, že musia odsúdiť všetky druhy náboženského fanatizmu a diskriminácie. Zdieľať

Iste sme chceli, aby nedávna výmena myšlienok a prianí medzi pápežom a niektorými moslimskými vodcami bola účinnejšia. Moslimovia by mali jasne počuť, že musia odsúdiť všetky druhy náboženského fanatizmu a diskriminácie. Musia pracovať bez odstupu a musia ubezpečiť kresťanov, ako aj ostatné nemoslimské menšiny na celom svete, že rešpektujú práva všetkých svojich občanov, aby títo mohli žiť vo svojej krajine slobodne a dôstojne, a to aj tam, kde moslimovia predstavujú väčšinu. Toto sa musí chápať ako vzájomnosť v medziľudských vzťahoch, pretože moslimovia požívajú občianske práva v krajinách, ktoré sú založené na kresťanských hodnotách.

Blízky východ sa stal sférou vplyvu rôznych veľmocí. Vidíte tu aspoň nejakú stabilizáciu? Akú rolu zohrávajú susedné štáty?

Ako už bolo spomenuté, je primárne dôležité, aby regionálne mocnosti, či už z Východu, Severu, alebo z Juhu, ale aj zo západnej pologule, prestali zasahovať do sýrskych záležitostí. Musia pochopiť, že na Blízkom východe sa nezrealizuje skutočná demokracia, pokým islam neuzná odluku náboženstva od politiky.

V Sýrii existuje veľa náboženských menšín, ktoré potrebujú záruku od väčšiny sunnitských moslimov, aby mohli slobodne žiť svoju vieru. Realita je úplne iná. Lebo aj keď sú nesunniti na papieri tolerovaní, všetky verše Koránu, dokonca aj tie, ktoré podnecujú násilie voči nemoslimom, sú doteraz vykladané doslovne.

Čo očakávate od kresťanov, resp. od cirkví v Európe? Ako môžu teraz pomôcť Sýrii a tamojším kresťanom?

Európski kresťania, cirkvi a inštitúcie často vystreli svoju charitatívnu ruku k nám kresťanom v Sýrii a na Blízkom východe. Zasluhujú si našu hlbokú vďačnosť a uznanie za svoju lásku k blížnemu in Christo.

Potrebujeme viac podpory na tomto základe pre naše občianske práva ako dokonale rovnoprávnych občanov, aby sme zostali zakorenení vo svojej domovine. To je možné len vtedy, ak sa Západ vyhne politickej korektnosti a vyzve vlády a náboženských vodcov, aby zabránili islamskému miešaniu náboženstva a štátu. Musia vyzývať moslimov po celom svete, aby neučili deti a mladých ľudí tie verše Koránu a hadítov, ktoré podnecujú násilie a teroristické správanie. Existuje mnoho ďalších veršov a príbehov, ktoré odporúčajú milosrdenstvo a toleranciu.

Publikované s láskavým súhlasom nemeckého dvojtýždenníka Die Tagespost. 

Vedeli ste, že Svet kresťanstva môžete sledovať aj na Instagrame?

Zdieľať

Odporúčame