Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
16. február 2021

Popolcová streda bez popola

Pandémia poznačí ďalšie liturgické obdobie, pápež vyzýva k nádeji

S návrhmi, ako v pandemických podmienkach prežiť nasledujúcich 40 dní, prichádzajú aj slovenskí biskupi, kňazi či rehoľníci.

Pandémia poznačí ďalšie liturgické obdobie, pápež vyzýva k nádeji

Ilustračné foto - TASR/AP

Nádeje veriacich, že do pôstneho obdobia budú môcť vstúpiť účasťou na bohoslužbe, ostali nenaplnené. Rímskokatolíci sa tak nedočkajú ani tradičného značenia popolom na čelo.

K neštandardnej situácii sa vyjadrila aj Konferencia biskupov Slovenska (KBS), ktorá sa v utorok zišla na online plenárnom zasadnutí. „Aj keď sa popolec fyzicky nedá udeliť, chceme vás povzbudiť, aby ste na Popolcovú stredu neopomenuli príležitosť nastúpiť na cestu prípravy na veľkonočné sviatky,“ uviedli biskupi vo svojom posolstve.   

Hovorca KBS Martin Kramara vyzval veriacich, aby neplakali za vonkajším znamením obrátenia, ale o to viac sa zamerali na samotné vnútorné obrátenie. „Nezabúdajme, že fyzický znak má len navonok odrážať to podstatné, čo sa deje vnútri. A tam nachádzame obrovský priestor pre realizáciu,“ povedal Kramara pre televíziu Lux.

„Veľký pôst je príležitosťou obnovy, zanechania hriechu a získavania milostí. Treba to dobre využiť. Nezabudnite predovšetkým na skutky telesného a duchovného milosrdenstva. Často si spytujte svedomie a nenechajte sa premôcť hriechom, aj keď nie je pre všetkých možné sa teraz vyspovedať,“ vyzvali rímskokatolícki a gréckokatolícki biskupi, ktorí odporúčajú aj čítanie Božieho slova, telesný pôst a odriekanie.

„Starší a tí, ktorí bojujú s ochorením alebo sú ešte v rekonvalescencii, nech kvôli svojmu zdraviu neodkladajú pokrm, ale nech využijú modlitbu alebo almužnu ako prostriedky pôstneho úsilia. Samozrejme, trpezlivé obetovanie dôsledkov pandémie, i všetkých obmedzení, v spojení s utrpením Ježiša Krista, dáva ťažkostiam novú hodnotu,“ dodali biskupi.


Takto to v slovenských kostoloch tento rok vyzerať nebude. Foto - TASR/Roman Hanc

Pôstne obdobie zažívame svojím spôsobom už celý rok, konštatuje aj rožňavský diecézny biskup Stanislav Stolárik. „Akou oživujúcou ponukou je v tejto situácii pôstny čas? Nesťažia odporúčané pôstne praktiky ešte viac prežívané obdobie? Má v sebe pôstny čas schopnosť, ktorá zregeneruje ľudské sily?“ pýta sa v Slove pastiera a navrhuje štyri oblasti, v ktorých môže človek zdokonaliť svoj duchovný život a tak vyjsť z pôstneho obdobia duchovne posilnený.

Inzercia

„1. Obvyklé modlitby a pobožnosti sa modliť sústredene a s novým nadšením. 2. Podľa Ježišovho príkladu prijať vlastný kríž, možno aj s blízkym človekom, a podľa príkladu Ninivčanov konať osobné pokánie. 3. Svoje modlitby a sebazapierania – možno si ich aj zapisovať – obetovať za iných a za potreby diecézy. Kto pomáha iným, posilňuje seba! 4. Pokánie konať v radostnej nádeji, lebo ako Boh zachránil Ninive, pomôže aj nám,“ odporúča biskup Stolárik.

Rôzne pôstne aktivity pripravujú aj vo farnostiach. „Zvyknem hovoriť, že tak, ako spoločnosť je momentálne v núdzovom stave, podobne platí, že prežívame duchovný núdzový stav. Všetky naše pastoračné aktivity sú snahou udržiavať oheň duchovného života. Chceme, aby naše rodiny boli domácou cirkvou. K tomu im ponúkame podnety, ktoré sú zamerané na čítanie Božieho slova, skutky lásky a pobožnosti,“ povedal pre denník Postoj kežmarský dekan František Trstenský.

Okrem streamovania svätých omší a krížových ciest pre veriacich spolu s ostatnými kňazmi pôsobiacimi vo farnosti pripravili aj rodinný pôstny kalendár, pôstne kázne či prednášky o hlavnom oltári v miestnej bazilike svätého Kríža. Špeciálnou výzvou je záväzok 40 dní bez alkoholu, ktorý môžu farníci obetovať za tých, ktorí si sami z tejto závislosti nedokážu pomôcť.

Rehoľné sestry zo slovenskej provincie Congregatio Jesu zasa pre záujemcov pripravili pôstne online duchovné cvičenia zamerané na osobu svätého Jozefa, ktorého osobitný rok teraz Katolícka cirkev prežíva.

K pozitívnemu prístupu k nasledujúcim dňom vyzval aj pápeža František. „V aktuálnej znepokojujúcej situácii, ktorú zažívame a v ktorej sa všetko zdá krehké a neisté, sa môže zdať provokáciou hovoriť o nádeji. Pôstne obdobie je však práve obdobím nádeje,“ napísal vo svojom posolstve nazvanom Pôstne obdobie: čas na obnovu viery, nádeje a lásky.

Odporúčame