Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pápež a Vatikán Dnes treba vedieť
27. máj 2021, 16:50

Vatikán

Novým prefektom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí je Arthur Roche

Novým prefektom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí je Arthur Roche

Arcibiskup Arthur Roche. Zdroj – opusdei.org

Anglický arcibiskup nastúpi po kardinálovi Sarahovi, ktorý rezignoval ešte vo februári. Doteraz pôsobil ako sekretár kongregácie.

Pápež František vymenoval za prefekta Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí 71-ročného anglického arcibiskupa Arthura Rocheho, ktorý doteraz pôsobil ako jej sekretár.

Pozícia prefekta bola uprázdnená od konca februára, keď pápež prijal rezignáciu guinejského kardinála Roberta Saraha, ktorý dosiahol kánonický vek 75 rokov.

Svätý Otec zároveň vymenoval za nového sekretára kongregácie 55-ročného františkána Vittoria Francesca Violu, doterajšieho biskupa piemontskej diecézy Tortona. Aj o ňom sa podľa Catholic News Agency hovorilo ako o možnom novom prefektovi. Tretím menom, ktoré sa skloňovalo, bol predseda Liturgickej komisie Talianskej biskupskej konferencie Claudio Maniago.

Za podsekretára kongregácie pápež vymenoval 56-ročného španielskeho kňaza Aurelia Garcíu Marciasa, doterajšieho vedúceho úradu kongregácie.

Kto je Arthur Roche

Narodil sa 6. mája 1950 v Battley Carr neďaleko Leedsu. Teológiu vyštudoval v španielskom Valladolide a v roku 1975 ho vysvätili za kňaza.

V 90. rokoch absolvoval postgraduálne štúdium teológie na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme a neskôr bol vymenovaný za generálneho sekretára Konferencie biskupov Anglicka a Walesu.

Pápež Ján Pavol II. ho v roku 2001 vymenoval za pomocného biskupa Westminsteru a v roku 2004 za diecézneho biskupa Leedsu.

Pápež Benedikt XVI. biskupa Rocheho povolal do Ríma a vymenoval ho za sekretára Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí.

Inzercia

Dnes treba vedieť

27. máj 2022, 08:32

V Rakúsku posledné desaťročia neustále klesá počet katolíkov a príslušníkov protestantských cirkví, naopak, prudko rastú počty ortodoxných kresťanov a moslimov. Podľa výsledkov dobrovoľného prieskumu o náboženskej príslušnosti, ktorý zverejnil rakúsky štatistický úrad, sa v roku 2021 hlásilo ku kresťanstvu približne 6,1 milióna mužov a žien, čo predstavuje približne 68,2 percenta celkovej populácie. (kathpress)

26. máj 2022, 20:21

Bratislavská arcidiecéza uvedie v pondelok 30. mája o 20.00 U Františkánov v Teatro Colorato ďalšiu časť talkshow s názvom „Adam, kde si?“ Hosťami budú biskup Jozef Haľko a Ľubica Čekovská. Moderuje Pavol Smolík. (abuba.sk)

26. máj 2022, 11:25

Pápež František, ktorý v máji opakovane vyzval k dennej modlitbe ruženca za ukončenie vojny na Ukrajine a za pokoj vo svete, sa príde v utorok 31. mája o 18.00 pomodliť na tento úmysel do rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore. S modlitbou v Ríme budú cez priamy prenos spojené medzinárodné mariánske svätyne. (vaticannews)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.