Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
04. júl 2021

Arcibiskup Zvolenský

Sme malý národ, ale pápež sa o nás dopočul, možno aj cez naše ťažkosti

Rozhovor s predsedom Konferencie biskupov Slovenska Stanislavom Zvolenským o pápežovej návšteve Slovenska.

Sme malý národ, ale pápež sa o nás dopočul, možno aj cez naše ťažkosti

Arcibiskup Stanislav Zvolenský. Foto – Adam Rábara

Pápež František v nedeľu po modlitbe Anjel Pána vo Vatikáne oznámil, že od 12. do 15. septembra pricestuje na návštevu Slovenska. Navštívi Bratislavu, Košice, Prešov a Šaštín. Popoludní predtým bude sláviť záverečnú svätú omšu na Medzinárodnom eucharistickom kongrese v Budapešti. Program návštevy Slovenska zverejnia v nasledujúcich dňoch.

S bratislavským arcibiskupom a predsedom Konferencie biskupov Slovenska Stanislavom Zvolenským sme sa rozprávali o tom, čo predchádzalo oznámeniu návštevy, aj o možnom programe. Reaguje tiež na otázku o tom, či je cirkev pripravená na médiá, ktoré Františkove výroky často vytrhávajú z kontextu, a takisto vysvetľuje, ako vníma protifrantiškovské skupiny medzi veriacimi.

Pápež František sa prvý raz zmienil o tom, že by mohol navštíviť Slovensko začiatkom marca, počas letu z Iraku. Čo sa vlastne dialo po tomto jeho prekvapujúcom vyjadrení?

Reagovali sme listom, kde sme potvrdili, že ho s radosťou privítame. Síce sme ho opakovane pozývali a naposledy ho oficiálne pozvala aj pani prezidentka, keď bola v decembri na návšteve vo Vatikáne, ale aj tak nás jeho vyjadrenie prekvapilo a, samozrejme, aj potešilo.

Prišla po vašom liste nejaká odozva?

Dostali sme informáciu, že Svätý Otec je ochotný konkrétne rozmýšľať, ako by sa dala návšteva uskutočniť. Začiatkom mája pricestovala na Slovensko skupina ľudí zo Štátneho sekretariátu Svätej stolice, aby obhliadla miesta a zhodnotila naše návrhy.

Od pondelka do štvrtka prešli náš maximalistický návrh, na konkrétne miesta sa pozerali aj z protokolárneho či bezpečnostného hľadiska, no najmä z pohľadu primeranosti k silám Svätého Otca. Zdôrazňovali, že návštevu síce rád urobí, ale nech je to primerané, aby nebol preťažovaný.

Keď sa ich návšteva skončila, povedali nám: Máme svoje poznámky, odovzdáme ich a bude sa to zvažovať.

Členom vatikánskej delegácie sme predstavili návrh, ktorý zahŕňa možnosť, aby Svätý Otec zostal u nás do 15. septembra a mohol by tak s nami sláviť Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. V posledných rokoch sledujeme, že úcta k Panne Márii rastie, nielen v Levoči, ale aj v Šaštíne. Máme tam národnú svätyňu a považovali sme za veľmi hodnotné, ak by sme mohli v Šaštíne po Jánovi Pavlovi II. sláviť svätú omšu aj so súčasným pápežom. Brali by sme to ako vrcholný dar návštevy.

Aký program by mohol byť v Košiciach?

Konkrétny program je ešte priskoro spomínať. Nechcem predbiehať. Je však zrejmé, že by sme boli radi, aby jeho súčasťou bolo nejakým spôsobom aj stretnutie s veriacimi Gréckokatolíckej cirkvi. To je naše špecifikum, že na jednom území sú zreteľne prítomné oba obrady – západný aj východný. Sme na to hrdí a vnímame to ako duchovné obohatenie a môže to byť zaujímavý rozmer aj pri návšteve pápeža.

Navštívi aj rómske komunity?

Bolo by to iste zaujímavé a aj naše návrhy k tomu smerovali, cirkev má viacero pastoračných diel na východe aj na západe. Ako som však povedal, netreba predbiehať, podrobnosti sa ešte dozvieme.

Stále platí, že si Svätý Otec nepraje presúvať sa luxusnými autami?

Áno, aj auto bola téma. Pápežovi leží na srdci, aby nebol prepravovaný exkluzívnymi vozidlami, nechce ani žiadne panciere a podobne. Chce cestovať na úrovni bežného človeka.

Nezvažovali ste elektromobil? Aby to bolo také ekologické.

Áno, ponúkali sme aj túto možnosť, ale nechceli. Lebo momentálne sú tieto autá ešte veľmi drahé, pôsobilo by to pansky.

Keď sem príde Svätý Otec, tak všetci politici sa s ním budú chcieť odfotiť či podať mu ruku...

Áno, ľudia z Vatikánu nájdu priestor, aby ho mohli politici pozdraviť.

Bude súčasťou návštevy aj stretnutie s inými cirkvami?

Nejaké ekumenické stretnutie zrejme bude. Nie je vylúčené ani stretnutie so židovskou komunitou. V tom čase slávia u nás výročia šoa, bolo by to pekné.

Čím sme si vlastne zaslúžili, že pápež príde na Slovensko?

Pre neho je typické, že navštevuje tých, pri ktorých sa to až tak neočakáva. Nedá sa povedať, že sme si to zaslúžili. Možno tým, že nie sme vo svete veľmi významní, no on má iste motív.

Pápež príde do Maďarska na záverečnú svätú omšu Medzinárodného eucharistického kongresu a potom pôjde k nám. To tiež asi nie je celkom obvyklé. Nemôžu byť Maďari urazení?

Svätý Otec neraz prekvapuje, je to jeho štýl.

Aký štýl?

On má svoju cestu, ktorá niekedy naruší naše bežné schémy myslenia.

A tentoraz je to pre nás príjemné.

Áno, môže to byť pre nás len dobré, treba to využiť. A ďakovať Pánu Bohu za to, že príde.

Inzercia

Katolícka cirkev na Slovensku zažila pred rokmi veľmi bolestnú vec – odvolanie arcibiskupa Róberta Bezáka. Mnohí čakali, že to pápež František dorieši, uzavrie. Nestalo sa, a dnes už možno aj viac rozumieme prečo. Nie je teda aj toto jeden z dôvodov jeho návštevy: ukázať, že na nás nezabudol?

Dôvodov návštevy je určite viacero. A môže to tak byť, že aj to je v hre. Nebolo by však dobré, aby som ja v tomto smere hypotetizoval, treba nechať slobodu Svätému Otcovi, aby sa dotkol všetkého toho, čo on sám bude pokladať za potrebné. Je isté, že prichádza, aby nás povzbudil, a, samozrejme, vie aj o našich bolestiach.

Čiže akoby nám chcel dať najavo, že je pri nás?

Pápež vie, že sme tu za posledné roky mali rozličné ťažkosti. Ale aj cez tie naša krajina zápasí o svoju identitu. A paradoxne nezápasí len vo veľkom, vonkajšom súboji s moderným svetom, ale zápasí aj vnútri. To je naša slovenská cesta a je v nej namiešané všetko, aj utrpenie, aj previnenie vnútri cirkvi, aj zápas s tým moderným, aj kritika klerikalizmu. Taká je naša cesta.

Vo Vatikáne asi vnímajú aj to, že sú tu aktívne protifrantiškovské skupiny.

Myslím si, že tieto informácie vo Vatikáne majú. Ale trocha sa obávam, že sa zase robíme príliš dôležití, že preceňujeme tieto aktivity. A aj táto protifrantiškovská skupina sama sa trochu preceňuje, nemyslím si, že je z nej Svätá stolica rozrušená. (Úsmev.) Ani si nemyslím, že kritika voči pápežovi Františkovi, ktorá je na Slovensku, je silnejšia ako v iných krajinách Európy a sveta. A nemyslím si ani, že je tá kritika voči nemu zreteľne väčšia ako tá, ktorá bola vyvíjaná proti Benediktovi XVI. a Jánovi Pavlovi II.

„Nemyslím, že kritika voči pápežovi Františkovi, ktorá je na Slovensku, je silnejšia ako v iných krajinách Európy a sveta.“ Zdieľať

Ale voči týmto dvom pápežom, ktorí boli z nám blízkeho geografického priestoru, bola predsa len zanedbateľnejšia, či nie?

Áno, ale v niektorých krajinách zase boli aj jeden, aj druhý silno kritizovaní. Nevnímam preto kritiku pápeža Františka u nás ako „nadmernú“. Jeden kňaz vtipne povedal, že kritika pápeža patrí k dejinám cirkvi, veď vo všetkých rečiach existuje výraz: byť pápežskejší ako pápež. A tento výrok nie je žiadna novinka. Patrí k životu spoločenstva cirkvi a vždy boli aj takí, ktorí sa považovali za pápežskejších ako pápež.

Môžete teda pokojne spávať, aj keď sú tu takéto skupiny aktívne?

Musíme s tým žiť, patrí to k nášmu životu. A s úsmevom nad sebou samým musím povedať, že je mi aj smiešne myslieť si, že ja mám teraz zachrániť cirkev. Niekedy aj u tých, čo sa snažia cirkev zachraňovať, je to len prejav slabej viery. Nemyslia na to, že to je Božie dielo. Robme, čo vládzeme, ale nemusíme tu organizovať záchranu v predstave, že sa rúca cirkev.

Niekto sa z nás smeje, že sme úplne mimo a že nemôžeme prežiť. Ešte dobre, že sme tu dvetisíc rokov, lebo nám to hovoria už dvetisíc rokov. No z druhej strany nám zas hovoria, že sa odkláňame od toho pravého. V jednom i druhom prípade je to však len ľudský posudok a ľudský názor.

Nemáme si teda tie protifrantiškovské iniciatívy ani všímať?

Vy v médiách musíte niektoré veci sledovať, to je správne. Ale moja služba je v tom, že dávam nádej. Je to v Božích rukách. Ale aj ja niektoré veci pozorujem a v nejakom bode musím zasiahnuť. Vždy to bude ľudské rozhodnutie, ale nemám strach, že keď aj urobím chybu, bude koniec cirkvi.

Ale je tu aj iná vec: liberálne médiá majú pápeža Františka rady a budú aj pri jeho návšteve šíriť naratív, že pápež František je modernejší ako slovenskí biskupi a že prišiel zaostalej slovenskej cirkvi ukázať, ako sa to má robiť.

My vidíme túto návštevu Svätého Otca ako veľkú príležitosť. A chystáme aj pastiersky list, v ktorom vyzveme veriacich, aby sme sa my veriaci na túto návštevu duchovne pripravili, a to tak, že sa budeme hlbšie zaoberať duchovným životom pápeža Františka. Že ho budeme spoznávať z jeho encyklík, z jeho kníh, príhovorov. A myslím si, že z duchovného života pápeža Františka sa dá veľa čerpať.

Keď hlbšie spoznáme jeho myšlienky, budeme lepšie pripravení na to, čo iste príde: vyberanie iba kontroverzných tém a vyjadrení pápeža. Očakávame to, ale keď sa vopred pripravíme pozitívnym spôsobom, môže nám to pomôcť, aby sme sa prehĺbili.

Pre mnohých ľudí, ktorí ho poznajú len z niektorých vyjadrení, je ochrancom LGBTI ľudí. Bude tu preto možno zo spoločnosti tlak na to, aby ste aj vy napríklad požehnávali ich partnerské zväzky tak, ako to robia niektorí kňazi v Nemecku, ale aj v Rakúsku.

Môžu to skúsiť. Pre nás je to dobrá príležitosť prehĺbiť si svoj postoj.

Pre niektoré médiá bude toto jediná téma, ktorá ich bude na návšteve pápeža zaujímať. Ste na to pripravení?

Je to náš svet, musíme to prijať. Je to aj príležitosť: žiť túto našu dobu a cez to dozrievať. Stále je tu tá hra, ako keby náboženstvo bolo o nejakej demokratickej dohode, ako to budeme robiť a hlasovaním to nasmerujeme nejakým spôsobom. Ale máme tu už stáročia východiskové princípy, ktoré sú dané.

Keď tu bol trikrát na návšteve slovanský pápež Ján Pavol II., jeho posolstvo, ktoré doniesol po páde komunizmu, bolo veľmi silné. Nebojte sa, prihláste sa k viere, rozvíjajte duchovný život. Veľa ľudí sa vtedy aj obrátilo, prišla nová energia, začali sa stavať kostoly, vznikať nové spoločenstvá. Čo by mohlo byť kľúčové na návšteve pápeža Františka?

Jeho motivácia niekam ísť je vždy prekvapujúca. Ide niekam, kam by človek ani nečakal, že pôjde. My sme malí, ale on sa o nás dopočul, možno aj cez tie naše ťažkosti. Nerád by som však ja dopredu hovoril, čo bude kľúčové. Ja mám radosť, že príde, a nádej, že nás povzbudí vo viere. Veľmi to potrebujeme a dúfame, že takéto ovocie jeho návšteva prinesie.

Mnohých jeho prítomnosť určite povzbudí uvažovať o Bohu. Nielen veriacich, ale aj neveriacich. Môže to rozprúdiť veci vo všetkých oblastiach spoločnosti. Nechajme priestor Duchu Svätému. Treba sa už teraz modliť za ovocie tejto návštevy a potom budeme v dobrom prekvapení. Samozrejme, keď tu pápež bude, môžeme predpokladať, že nám aj konkrétnejšie povie, prečo sa rozhodol prijať pozvanie na Slovensko.

Takže keď tu bude, musíme dobre načúvať, prečo sem musel prísť.

Áno, lebo tých pozvaní, ktoré má, je veľa. Prečo si z nich – a iste mnohé boli aj z krajín, kde súrne potrebujú posilniť vo viere – zvolil práve Slovensko? Berme to jednoducho ako dar.

Foto – Adam Rábara

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva