Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
02. júl 2021

TV LUX

Jozef Kováčik už nie je vo vedení televízie, z médií však úplne neodchádza

Kňaz Jozef Kováčik od 1. júla pôsobí ako farár vo Vajnoroch, nový programový riaditeľ sa stále hľadá.

Jozef Kováčik už nie je vo vedení televízie, z médií však úplne neodchádza

Jozef Kováčik. Foto: Facebook TV LUX

Kňaz Jozef Kováčik, ktorý pôsobí v katolíckej televízii Lux od jej vzniku a posledných viac ako šesť rokov zastával funkciu programového riaditeľa, 30. júna vo funkcii skončil. Od 1. júla pôsobí ako farár vo Vajnoroch.

„Budovanie katolíckej televízie na Slovensku bolo pre mňa obdobie malého zázraku, pretože viacerí hovorili, že taký malý trh, ako je Slovensko, nemôže uživiť taký veľký projekt. Za pomoci otcov biskupov a na začiatku aj bratov saleziánov, a ešte stále aj za pomoci LUX communication sme sa však do toho pustili,“ hovorí pre Svet kresťanstva Kováčik, podľa ktorého od začiatku išlo aj o pedagogický projekt, ktorý mal naučiť ľudí spolupodieľať sa na takomto diele.

TV Lux podľa Kováčika ukázala, že nie biskupi a kňazi potrebujú televíziu, ale potrebujú ju najmä ľudia. Aj preto vytvorili Klub priateľov TV Lux. „Je pre nás dôležité, že ľudia televíziu prijali a zobrali si ju za svoju,“ hodnotí Kováčik.

„Nechceme, aby to bol projekt jedného človeka alebo dvoch či troch ľudí. Preto sa postupne budeme snažiť vymeniť všetkých ľudí, ktorí sa zapájajú do vedenia. Myslím, že takto to je dobré,“ vysvetľuje dôvody svojho odchodu z televízie po skončení dvoch trojročných funkčných období v pozícii programového riaditeľa.

Jozef Kováčik, ktorý sa 1. júla stal farárom vo Vajnoroch, však dvere do mediálneho prostredia nezatvára. „Ukončil som pôsobenie v jednej funkcii, ale už sa rozprávam s pánom arcibiskupom o ďalších mediálnych projektoch, kde viem byť nápomocný. Nepredpokladám, že toto je nejaká bodka,“ dodáva Kováčik, ktorý v minulosti pôsobil aj ako hovorca Konferencie biskupov Slovenska.

Inzercia

Kováčik verí, že televízia sa aj naďalej bude posúvať vpred. „Dôležité je dávať dôraz na to, že evanjelizovať môže len ten, kto je formovaný. Myslím, že to bude doména televízie, formovať divákov, aby mohli evanjelizovať, aby to nebolo naopak, ako sa to, žiaľ, niekedy deje. Ak toto bude televízia spĺňať, bude oporu aj pre otcov biskupov, aj pre ďalších, ktorí stále podporujú tento projekt,“ uvažuje nový vajnorský farár.

Osobne sa teší, že bude pôsobiť práve vo Vajnoroch. „Na tomto mieste som pred 30 rokmi pri návšteve pápeža Ján Pavla II. objavil svoje kňazské povolanie,“ prezrádza Kováčik.

Kto nastúpi v televízii na jeho miesto, zatiaľ nevie. Nového programového riaditeľa vyberá televízna rada. Dočasne povereným programovým riaditeľom je nateraz kňaz Juraj Drobný.

Televízia Lux má kolektívne vedenie. Okrem programového riaditeľa stojí na čele konateľ, ktorý zodpovedá za ekonomiku, a riaditeľ Klubu priateľov TV Lux. Momentálne sú nimi laik Tomáš Straka a kňaz Marián Bér.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame