Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
07. jún 2021

Katolícke noviny

Takmer rok nemajú šéfredaktora, odborníci hovoria o neštandardnom riešení

Podľa vydavateľa majú noviny kolektívne vedenie, podobne ako Rádio Lumen a TV Lux, úlohy šéfredaktora prevzala vedúca vydania.

Takmer rok nemajú šéfredaktora, odborníci hovoria o neštandardnom riešení

Ilustračné foto: facebookový profil Katolíckych novín

Najdlhšie vychádzajúce katolícke periodikum na Slovensku je už takmer rok bez šéfredaktora.

Posledným šéfredaktorom Katolíckych novín, ktoré vydáva Spolok svätého Vojtecha (SSV), bol kňaz Igor Hanko. Periodikum viedol štyri roky.

Hanko pre Svet kresťanstva uviedol, že post šéfredaktora po dohode s riaditeľom SSV prijal na štyri roky. „Po ich naplnení som sa od 1. 7. 2020 vrátil späť do služieb Nitrianskej diecézy,“ objasnil Hanko, ktorý dnes pôsobí ako správca farnosti Dolný Pial.

Prečo po ňom zatiaľ nikto nenastúpil na post šéfredaktora, nevie. „Otázku, prečo doteraz nemajú Katolícke noviny svojho šéfredaktora, si kladiem taktiež. Odpoveď vám určite rád poskytne ich vydavateľ,“ dodal.

Tímové vedenie je v slovenských katolíckych médiách „in“

Riaditeľ SSV Ivan Šulík na naše otázky odpovedal, že ide o internú záležitosť vydavateľstva. Avšak to, že noviny nemajú v súčasnosti obsadenú pozíciu šéfredaktora, podľa neho ešte neznamená, že nemajú vedenie.

„Podobne ako je to napríklad v TV Lux alebo v Rádiu Lumen, ktoré tiež nemajú riaditeľa, sú aj Katolícke noviny v súčasnosti vedené tímovo. Za obsahovú stránku a vedenie redakcie je zodpovedná zástupkyňa šéfredaktora Zuzana Artimová, dlhoročná a skúsená novinárka, laička. Za to, aby bol obsah týždenníka v súlade s učením Katolíckej cirkvi, zodpovedá cirkevný cenzor Vendelín Pleva,“ objasnil Šulík.

Riaditeľ SSV vysvetľuje, že cirkevný cenzor nie je človek, ktorý zasahuje do obsahu novín, ale je zodpovedný za to, aby v periodiku nebolo nič v rozpore s učením a náukou cirkvi.

Na otázku, či je súčasný model v Katolíckych novinách dočasný alebo ide o nový trvalejší model riadenia redakcie, Šulík odpovedal, že „teraz je to takto nastavené a nie je dôvod to meniť“.

Noviny šéfredaktora potrebujú, zhodujú sa mediálny teoretik a bývalý šéfredaktor

Vedúci Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku Pavel Izrael hovorí, že „nie je bežné, aby periodikum fungovalo bez šéfredaktora“. O dôvodoch tohto stavu však nechce špekulovať.

Inzercia

Izrael si však myslí, že pozícia šéfredaktora v novinách je potrebná, či už v zastupovaní redakcie navonok alebo v prijímaní rozhodnutí dovnútra: „Pozícia šéfredaktora predsa nevylučuje, aby sa v redakcii prijímali aj kolektívne rozhodnutia, ale určitá hierarchická štruktúra je v médiách preverená rokmi skúseností u nás i v zahraničí.“

Mediálny teoretik Izrael si nevie veľmi dobre predstaviť, ako môže fungovať tzv. kolektívne vedenie v novinách takéhoto typu. Podľa neho by mal vydavateľ adekvátne vysvetliť životaschopnosť modelu bez šéfredaktora. Podotýka však, že to bude zaujímať skôr odbornú ako laickú verejnosť.

To, že Katolícke noviny dlhodobo nemajú šéfredaktora, sa nepozdáva ani kňazovi Mariánovi Gavendovi, ktorý viedol redakciu novín v rokoch 2000 až 2009. „Stačí si zalistovať v ,žurnalistickom šlabikári‘ Andreja Tušera Ako sa robia noviny alebo v Úvode do organizácie redakčnej práce a redigovania od Juraja Vojteka a je jasné, že poslanie a náplň práce šéfredaktora a vedúceho vydania sú dve zásadne odlišné činnosti,“ vysvetľuje Gavenda.

„Vedúci vydania má presné úlohy spojené s vydaním konkrétneho čísla. Šéfredaktor má širšie poslanie, má dobre poznať dianie v cirkvi i v spoločnosti na Slovensku, v Európe i celosvetovom meradle, má mať jasné ideové línie, viesť redakciu aj koncepčne,“ dodáva Gavenda, podľa ktorého je zároveň dôležité aj to, aby sa šéfredaktor zúčastňoval na celoslovenských i lokálnych cirkevných podujatiach, diskutoval s biskupmi, kňazmi a veriacimi, objasňoval vízie, reagoval na kritiku a zbieral podnety.

Český Katolický týdeník má vo vedení ženu aj dvoch cenzorov

V susednom Česku je obdobou našich Katolíckych novín Katolický týdeník. Na čele redakcie stojí šéfredaktorka Kateřina Koubová, ktorú vybrala šesťčlenná komisia v konkurze.

Zástupca šéfredaktorky Jiří Macháně prepája svoju pozíciu s funkciou vedúceho vydania. „Šéfredaktorka šéfuje, zástupca ju zastupuje v čase jej neprítomnosti. Významnú úlohu vo vedení novín zohráva aj hlavný editor Ján Paulas,“ vysvetľuje Macháně.

Zdôrazňuje, že výroba novín je aj za normálnych okolností striktne kolektívna záležitosť, a to aj v procese rozhodovania. „Je však jasné, že niekto musí mať posledné slovo a byť zároveň aj kompetentný, mať autoritou, schopnosti a dôveru čitateľov, majiteľov aj redakcie. Takéto šťastie v Katolickom týdeníku máme už niekoľko rokov,“ dodáva Macháně.

Podobne ako v prípade slovenských Katolíckych novín, aj v Katolickom týdeníku majú cenzora. Za vieroučnú presnosť zodpovedajú dvaja poverení kňazi, ktorí sa v dohľade nad obsahom po týždni striedajú. Redaktori Katolického týdeníka svoje texty konzultujú aj so špecialistami na daný odbor, ktorí sú redakcii nablízku ako externisti.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame