Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
14. august 2019

Upratovanie v Lumene: Spuchľák už nešéfuje rádiu, neziskovku riadi Pavlík

Personálne zmeny v Rádiu Lumen prichádzajú v čase, keď musí čeliť konkurencii nového Rádia Mária.
Upratovanie v Lumene: Spuchľák už nešéfuje rádiu, neziskovku riadi Pavlík

Vysielacie štúdio Rádia Lumen. Foto – FB Rádia Lumen

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Kňaz Spišskej diecézy Juraj Spuchľák skončil na pozícii generálneho riaditeľa Rádia Lumen po 14 rokoch. Meno nového riaditeľa je zatiaľ neznáme, rádio momentálne vedie doterajšia výkonná riaditeľka Zuzana Szakácsová.

K odchodu Spuchľáka, ktorý je od júla farárom a dekanom v Trstenej, došlo v tichosti, o zmene neinformovala ani Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (KBS).

„Nechcel som v rádiu ostať až do dôchodku a každým ďalším rokom by sa mi odchádzalo ťažšie a ťažšie. Štrnásť rokov bolo dosť,“ povedal Spuchľák v rozhovore pre Postoj.

Bližšie dôvody svojho rozhodnutia nechcel konkretizovať, povedal len, že tlaky na svoj odchod necítil.

KBS problémy nekomentuje

Spuchľák sa pozície generálneho riaditeľa vzdal na Valnom zhromaždení Rádia Lumen, spol. s. r. o., ešte 10. apríla, o svojom rozhodnutí listom informoval aj predsedu KBS Stanislava Zvolenského. Valné zhromaždenie má spolu 12 členov, ktorí zastupujú vlastníkov rádia. Tými sú všetky slovenské diecézy a eparchie a Spolok svätého Vojtecha.

Biskupská konferencia hodnotí Spuchľákovo pôsobenie na čele rádia pozitívne. „Rádio Lumen za jeho vedenia dobre pokračovalo v úsilí o napĺňanie svojho pastoračného a evanjelizačného poslania. Dôstojný pán Spuchľák prispel k skvalitneniu jeho programu a k rozšíreniu vysielania po celom území Slovenskej republiky. Aj vďaka jeho práci sa Rádio Lumen stalo neodmysliteľnou súčasťou života Katolíckej cirkvi na Slovensku,“ uviedol pre Postoj hovorca KBS Martin Kramara.

Na otázku, či mali biskupi k jeho pôsobeniu nejaké výhrady, odpovedal, že „problémy a ťažkosti, ktoré sú súčasťou pôsobenia každého riaditeľa, KBS neplánuje uverejňovať“.

Pre Lumen: namiesto Spuchľáka novinár Pavlík

Spuchľákovmu odchodu z Lumenu predchádzal jeho koniec na čele neziskovej organizácie Pre Lumen, ktorej cieľom je podpora existencie, činnosti a rozhlasového vysielania Rádia Lumen.

V minulosti bol pritom riaditeľ Lumenu vždy zároveň riaditeľom Pre Lumen. Až do začiatku tohto roka to platilo aj v Spuchľákovom prípade.

V novembri 2018 však Správna rada Pre Lumen na návrh predsedu KBS Zvolenského zvolila za nového riaditeľa neziskovky dlhoročného novinára tlačovej agentúry SITA Radovana Pavlíka. Ten bol už od júna 2017 členom správnej rady a od novembra 2017 aj jej predsedom.

Prečítajte si
Desaťročie so Ziolkovským: od nenápadného úradníka po najvýraznejšiu tvár KBS Zdieľať

Funkcie riaditeľa Pre Lumen sa Pavlík ujal 1. januára 2019. „Rozbehli sme sociálne siete rádia, čo patrí kompetenčne pod Pre Lumen. Cieľom je, aby sme intenzívnejšie komunikovali s poslucháčmi, aby sme k nim boli bližšie. V súčasnosti rozbiehame podcasty. Zintenzívňujeme komunikáciu s patrónmi rádia cez časopis, ktorý bude vychádzať častejšie ako dvakrát do roka. Tak to bolo doteraz. Pripravujeme nové odmeny pre patrónov Rádia Lumen. Poslucháčom sa chceme intenzívnejšie venovať aj tým, že nás budú môcť častejšie stretnúť medzi sebou – na púťach i vo farnostiach. Zároveň pokračujeme v projektoch, ktoré boli úspešné, ako je napríklad púť do Krakova či Lumentúry,“ vypočítava svoje aktivity Pavlík, ktorý popri agentúre SITA pracoval pre katolícke médiá aj v minulosti.

Za éry riaditeľa Vladimíra Slováka pôsobil ako politický spravodajca Lumenu v Bratislave, od vzniku televízie LUX v roku 2008 v nej moderoval diskusné relácie. Naposledy Samáriu pri studni.


Zľava bývalý generálny riaditeľ Rádia Lumen Juraj Spuchľák, bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko a riaditeľ Pre Lumen Radovan Pavlík. Foto – https://www.instagram.com/radio_lumen/

Hovorca KBS Kramara odmieta, že by výmena na čele Pre Lumen bola prejavom nedôvery a nespokojnosti s dovtedajším riaditeľom Spuchľákom. „Dôstojný pán Juraj Spuchľák nebol odvolaný, riadne dokončil svoje funkčné obdobie na čele Pre Lumen. Až následne bol členmi správnej rady do tejto funkcie zvolený pán Radovan Pavlík,“ argumentuje Kramara.

Podľa informácií denníka Postoj mal ale Spuchľák záujem pokračovať vo funkcii riaditeľa Pre Lumen a jeho výmena bola jedným z dôvodov, pre ktoré sa napokon rozhodol zanechať vedenie rádia. „KBS nedisponuje informáciami o osobných dôvodoch jeho rozhodnutia,“ reagoval Kramara.

Na otázku, prečo arcibiskup Zvolenský navrhol za nového riaditeľa Pre Lumen práve novinára Pavlíka, hovorca Kramara odpovedal, že sa javil ako vhodný kandidát, ktorý „svoje skúsenosti využije pre podporu poslania Rádia Lumen a napomôže tiež jeho konsolidáciu v ekonomickej oblasti“.

Ročný rozpočet Lumenu sa v súčasnosti podľa Spuchľáka pohybuje na úrovni 850-tisíc eur. V roku 2011 to pritom bolo 1,2 milióna eur. „Náklady klesli, keďže už nie je potrebné toľko investovať do rozvoja, a zároveň sme zefektívnili nakladanie s finančnými prostriedkami,“ tvrdí bývalý riaditeľ.

Inzercia

Čo je Rádio Lumen

Rádio Lumen je súkromná rozhlasová stanica s evanjelizačným charakterom. Jej majiteľmi je 11 katolíckych diecéz a eparchií a Spolok svätého Vojtecha. Sídli v Banskej Bystrici, svoje štúdiá má aj v Bratislave a v Košiciach. V súčasnosti je 10. najpočúvanejšou rozhlasovou stanicou s počúvanosťou 2,3 percenta.

Lumen vznikol 16. septembra 1992 a začal vysielať 7. apríla 1993 z Banskej Bystrice pod názvom Rádio Mária. Prvým riaditeľom bol František Makovník. V roku 1995 sa novým riaditeľom stal kňaz Vladimír Slovák. Po tom, čo v roku 2003 rezignoval na svoju funkciu, sa novým riaditeľom stal Karol Orbán. Programovou riaditeľkou bola v tom čase Andrea Predajňová, súčasná hovorkyňa Generálnej prokuratúry.

Pre nespokojnosť zamestnancov valné zhromaždenie v októbri 2005 Orbána odvolalo a na jeho miesto nastúpil Juraj Spuchľák, ktorý rádio viedol 14 rokov. Po jeho odchode k 30. júnu 2019 je poverenou riaditeľkou Zuzana Szakácsová.


Väčšiu časť rozpočtu rádia vykrýva neziskovka

Aj keď na prvý pohľad sa môže zdať, že neziskovka Pre Lumen je len obyčajnou podpornou organizáciou, v skutočnosti je jej význam pre fungovanie rádia zásadný.

Príjmy z komerčných aktivít sú totiž v prípade Rádia Lumen nízke. Z údajov agentúry MEDIAN SK, v ktorej si Lumen objednáva výstupy počúvanosti a charakteristiku poslucháčov, totiž vyplýva, že viac ako tri štvrtiny jeho poslucháčov tvoria ľudia nad 45 rokov a až 51 percent z nich má príjem do 500 eur mesačne. „Tieto fakty veľmi ovplyvňujú množstvo reklamy, ktoré Rádio Lumen získa,“ píše sa vo výročnej správe Pre Lumen za rok 2018.

Popri komerčnej činnosti je Lumen financovaný samotnými vlastníkmi, ich podpora sa však pohybuje len na úrovni tretiny ročného rozpočtu.

Neziskovka Pre Lumen, ktorá spravuje aj finančné dary od tisícok pravidelných či nepravidelných podporovateľov, tak zabezpečuje väčšinu peňazí potrebných na chod rádia. Z účtovnej závierky za rok 2018 vyplýva, že Pre Lumen, n. o., minulý rok prijal príspevky vo výške takmer 640-tisíc eur. Výrazná väčšina z nich pochádzala od fyzických osôb.

Pre porovnanie, tržby samotného Rádia Lumen, spol. s. r. o., boli za rovnaké obdobie len vo výške 255-tisíc eur. Riaditeľ neziskovky Pre Lumen je tak nepísaným financmajstrom samotného rádia.

Konkurencia v podobe Rádia Mária

V uplynulom roku muselo Rádio Lumen čeliť aj doteraz neznámej výzve – pribudla mu priama konkurencia v podobe katolíckeho Rádia Mária, ktoré začalo na internete vysielať v októbri 2018.

Rádio je súčasťou celosvetovej siete rádií Mária (WFRM), ktoré vysielajú vo viac ako 70 krajinách sveta. Aj keď na Slovensku sa zatiaľ šíri len na internete a cez mobilné aplikácie, v budúcnosti sa chce usilovať o rozhlasové frekvencie.

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Vedenie katolíckej cirkvi na Slovensku sa rozhodlo poskytnúť priestor ďalšiemu katolíckemu rádiu napriek tomu, že svoje rádio tu už má. „Biskupi majú nádej, že tak Rádio Lumen, ako aj Rádio Mária budú každé svojím spôsobom napomáhať šírenie hodnôt evanjelia a podporovať náboženský život v slovenských diecézach,“ deklaruje hovorca Kramara, podľa ktorého sa netreba obávať odlivu publika a finančných podporovateľov od slovenských projektov, ako sú Lumen či LUX k medzinárodnému Rádiu Mária.

„Tak ako v oblasti printových médií vždy existovala určitá pestrosť, a nebolo to na ich úkor, aj v ostatných oblastiach môže byť širšia ponuka katolíckych médií prínosom,“ domnieva sa hovorca slovenských biskupov.

Kým na stránkach Tlačovej kancelárie KBS, ktorú vedie hovorca Kramara, sa medzi programovými tipmi popri Lumene a Luxe nachádza aj Rádio Mária, v Katolíckych novinách, ktoré vydáva Spolok sv. Vojtecha, jeden zo spoluvlastníkov Lumenu, by ste program vysielania Rádia Mária hľadali márne.

„S vysielaním nového rádia som ako riaditeľ Lumenu nemal zásadný problém,“ tvrdí Spuchľák. „Zároveň som ale biskupom tlmočil určité obavy o budúcnosť nášho rádia. Vstup Rádia Mária na trh sa mi zdal predčasný, vnímal som potrebu ďalšej vzájomnej diskusie.“

Možnosti vzájomnej spolupráce či priamo spojenia však nevidel. „Sieť rádií Mária má do veľkej miery záväznú programovú štruktúru. Aj preto z nej Lumen na začiatku vystúpil, chcel sa rozvíjať vlastným smerom,“ odkazuje Spuchľák na počiatky Rádia Lumen, ktoré pôvodne vzniklo a začalo vysielať ako Rádio Mária, ale zakrátko sa premenovalo na Lumen a vybralo sa vlastnou cestou.

Kto povedie Rádio Lumen v ďalšom období, hovorca KBS Kramara zatiaľ nevie povedať, keďže termín ďalšieho zasadnutia valného zhromaždenia spoločnosti, ktoré volí riaditeľ spoločnosti, zatiaľ nie je známy.

Poverená riaditeľka Szakácsová na funkciu nového generálneho riaditeľa oficiálne nekandiduje. „Je to záležitosť majiteľov rádia, ktorí o novom generálnom riaditeľovi rozhodnú,“ uviedla pre Postoj Szakácsová, ktorá v Lumene pracuje už 16 rokov. „Rádio považujem za svoju rodinu a odtiaľ sa odchádza ťažko. Ale takýto rodinný vzťah s mnohými odpracovanými rokmi v Lumene majú viacerí zamestnanci,“ dodala poverená riaditeľka.

Odporúčame