Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
07. február 2023

Katolícke médiá a energie

Rádio Lumen hovorí o existenčných problémoch, poslucháčov žiada o pomoc

Rádio už kvôli šetreniu okresalo program. TV Lux tiež hovorí o dramatickom náraste cien, nepovažuje ho však za likvidačný.

Rádio Lumen hovorí o existenčných problémoch, poslucháčov žiada o pomoc

Ilustračné foto: Postoj/Andrej Lojan

Výrazný nárast cien energií už pociťujú aj katolícke médiá. Rádio Lumen priznáva problémy aj na svojej internetovej stránke a prosí poslucháčov o pomoc.

„V čase niekoľkonásobného zvýšenia faktúr začína výdavková položka nášho rádia vysoko presahovať naše príjmy,“ informuje rádio s tým, že zvýšené ceny energií sú preň likvidačné. 

Rádio už kvôli šetreniu upravilo vysielanie, niektoré relácie zrušilo či okresalo.

Drahá prevádzka vysielačov

Rádio Lumen dáva podľa konateľky Zuzany Szakácsovej najviac peňazí z rozpočtu na vysielače, kde si platí za energie a služby súvisiace so zabezpečením prevádzky.

Lumen má spolu 36 terestriálnych FM vysielačov: deväť si prenajíma, štyri vlastní a na ostatných zabezpečuje vysielanie tretia strana.

Vlani náklady na vysielače pohltili 65 percent rozpočtu rádia, čo je viac, ako dokopy išlo na platy zamestnancov, honoráre, poplatky do autorských zväzov za hudbu a za prevádzku štúdií v Banskej Bystrici, Bratislave a Košiciach.

„Boli sme postavení do nepríjemnej situácie, v ktorej sme museli okamžite konať. Stalo sa tak aj napriek tomu, že Rádio Lumen v minulých rokoch hospodárilo dobre, získalo najvyššie množstvo reklamy vo svojej histórii a na svoj chod si aj s podporou diecéz a poslucháčov vedelo zaobstarať financie,“ hovorí konateľka rádia Zuzana Szakácsová.

„Žiaľ, v súčasnej situácii nemôžeme rátať s takým príjmom, s ktorým by sme mohli plánovaný nárast cien pokryť. K rýchlemu vypracovaniu akčného úsporného plánu s vyčíslenými úsporami a s plánom na získanie mimoriadnych výnosov sme boli v decembri zaviazaní aj valným zhromaždením,“ vysvetľuje Szakácsová. 

Veria, že rádio po 30 rokoch neskončí

Na otázku, či sa majú poslucháči obávať, že rádio prestane vysielať, Szakácsová neodpovedala. Poukázala však na to, že Lumen už pred Vianocami v hrubých rysoch skoncipoval záchranný plán.

„Išlo o personálne opatrenia, ktoré sa dotýkali niekoľkých externých spolupracovníkov. Ďalej sme pristúpili k zníženiu objemu objednávaných marketingových služieb a rozhodli sme sa taktiež od februára zmeniť program, pričom zmeny sa mierne dotýkajú aj interných zamestnancov. Pri úprave programu sme znížili počet vysielaných krátkych správ, zrušili sme vysielanie detskej relácie Svetielko cez pracovné dni,“ informuje konateľka.

Rádio tiež ukončilo spoluprácu s externými prispievateľmi do rubrík Ďalekohľad a Vatikánsky týždenník a zrušilo 50-minútovú publicistickú reláciu Občan, ktorá sa vysielala raz týždenne.

Inzercia

Firma tiež šetrí na energiách a zamestnanci majú umožnené vykonávať prácu z domu. Rádio podľa Szakácsovej rozbehlo viacero projektov, aby prilákalo ďalších podporovateľov, a peniaze sa snaží získať aj zo zahraničných fondov.

Zároveň však upozorňuje, že rádio momentálne nemá možnosť ovplyvniť vysoké poplatky za vysielače a ani nespadá do rámca firiem, na ktoré sa vzťahuje pomoc od štátu.

Rádio Lumen si tento rok pripomenie 30. výročie vysielania a Szakácsová verí, že nebude posledným. „K tejto krízovej situácii sme sa v rádiu postavili ako k možnosti prekopať všetky svoje zaužívané spôsoby existencie a prevádzky rádia. Chceme týmto zároveň poďakovať Bohu a mnohým ľuďom, ktorí sa na naše prosby ozývajú a snažia sa nám pomôcť podľa svojich možností. Veľmi si to vážime,“ uzatvára Szakácsová.

TV Lux: Nárast cien nám existenčné problémy nespôsobuje

Náklady na energie a za dodávky nevyhnutných služieb tretích strán skokovo narástli aj katolíckej Televízii Lux. Konateľ Tomáš Straka však konkrétnejšie čísla prezradiť nechce. Podľa neho televízia stále hľadá nové možnosti a piliere financovania, pomôcť má k tomu aj vydavateľská činnosť či e-shop.

„Áno, prežívame ťažké časy, ale najhoršie by bolo spoliehať sa na to, že to niekto zaplatí,“ hovorí Straka s tým, že nárast cien im existenčné problémy nespôsobuje. „Televízia má svoju štruktúru navrhnutú tak, že aj keby sme museli razantne šetriť, čo sme už v histórii zažili, existenčnými problémami by som to nenazval. Na vysielanie základnej duchovnej služby pre veriacich či hľadajúcich vedia slúžiť aj zjednodušené relácie a zmenšený kolektív,“ vysvetľuje Straka.

Televízia na svoj chod potrebuje aj drahú techniku, štúdiá a kulisy. „Ale všetko zdraželo aj našim divákom a čitateľom doma, teda aj našim darcom a podporovateľom,“ dodáva Straka s tým, že televízia má veľa plánov a projektov, no budú sa správať zodpovedne. „Prikryjeme sa len takou perinou, na akú budeme mať,“ uzatvára konateľ Televízie Lux.

Konateľka Rádia Lumen Zuzana Szakácsová vysvetľuje, že ak by nešli náklady na vysielače tak dramaticky hore, situácia by nebola taká zlá ani pre rádio.

Na situáciu s vysokými cenami sme sa pýtali aj Rádia Mária Slovensko, ktoré vysiela na šiestich FM terestriálnych vysielačoch, a protestantského Rádia 7, ktoré má desať vysielačov. Na naše otázky zatiaľ nereagovali.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.