Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
30. júl 2021

Misionár Rastislav Dluhý

Pápež k nám prichádza ako prorok, nenechajme sa zmiasť rôznymi náladami

Páter Rasťo bol hosťom ďalšieho livestreamu na instagrame Sveta kresťanstva. Rozprávali sme o misii v Litve aj o návšteve pápeža.

Pápež k nám prichádza ako prorok, nenechajme sa zmiasť rôznymi náladami

Foto: Pavol Rábara

Biskupi Litvy prišli osobne do Podolínca požiadať o zahraničné misijné pôsobenie redemptoristov vo svojej krajine. Páter Rasťo bol predstavenými vybraný ako jeden z vhodných kandidátov. „Chodil som na misijné výjazdy do zahraničia, ale vždy to bolo len nakrátko. Vôbec som nečakal, že pošlú mňa. Ale prijal som to, cítil som, že v tom má Boh prsty,“ hovorí o začiatkoch svojej misie.

Čítajte tiež

Páter Rasťo prišiel do Litvy v septembri 2018. O dva týždne nato navštívil túto pobaltskú krajinu pápež František.

„Veľmi intenzívne som to prežíval spolu s litovskými veriacimi. Bol som úplne hotový z pápežových príhovorov. So spolubratom Petrom sme si tlačili jeho slová, znova a znova čítali. Používali sme jeho vyjadrenia často v homíliách a duchovných obnovách,“ spomína na to, ako sa ho dotkla prítomnosť pápeža.

Na jednej duchovnej obnove rok po pápežovej návšteve citoval slová Svätého Otca Františka. Mnohí účastníci boli nadšení a zároveň prekvapení, že si vôbec nepamätali, že im to už raz pápež hovoril.

„Boli to prorocké slová, ktoré adresoval pápež Litovčanom pre ich ďalšie smerovanie. A to prajem každému aj na Slovensku, aby sme počúvali a pamätali si Františkove slová,“ hovorí páter Rasťo a povzbudzuje k duchovnej príprave, aby sme si naladili a otvorili srdcia, do ktorých má preniknúť pápežov odkaz.

„Zažil som troch pápežov a každého vnímam ako proroka, Petra svojej doby. To nie je tak, že František nemal kam ísť, tak sa rozhodol pre Slovensko. On k nám prichádza ako prorok, ako pastier, ktorého vedie Duch, aby práve tu povzbudil svoju cirkev,“ hovorí páter.

Inzercia

„Pápež má charizmu Petra, ktorému Ježiš povedal: Povzbudzuj moju cirkev! Ak to nebudeme vnímať v takejto viere, bude to len o politikárčení, špekuláciách a debatách, ktoré nikam nepovedú. Boh nám dáva cez pápežov smernice pre pôsobenie cirkvi. Počúvajme ich,“ hovorí páter Rasťo a priznáva, že má veľké očakávania od blížiacej sa pápežovej cesty na Slovensko.

Každý pápež má svoju osobitnú charizmu. Pre Františka je charakteristické, že sa približuje k ľuďom na periférii, vyzdvihuje tých, čo sú v zabudnutí, čo sú „maličkí“. Aj v krajinách, ktoré si doteraz vyberal na zoznam pastoračných návštev, boli kresťania na periférii. Ako číta páter Rasťo to, že pápežova voľba tentoraz padla na Slovensko?

„Možno nás pápež vidí na tej periférii. Sme malá krajina, ktorá si však má udržať svoju vieru a s odvahou žiť svoje miesto v Božom pláne,“ uzatvára redemptorista Rasťo Dluhý.

Celý rozhovor s pátrom Rasťom si môžete pozrieť v tomto videu:  

Zdieľať

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.