Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
24. august 2021

EWTN má 40 rokov

Ako klauzúrna sestra s garážou a dvesto dolármi vybudovala mediálneho giganta

Príbeh katolíckej mediálnej spoločnosti EWTN nie je len úspešná biznis story. Je to svedectvo viery.

Ako klauzúrna sestra s garážou a dvesto dolármi vybudovala mediálneho giganta

Banner stanice EWTN na Pochode za život vo Washingtone v roku 2012. Foto: Flickr.com/Michael Russell

Všetko začala pred 40 rokmi jedna rehoľná sestra, ktorá mala k dispozícii garáž, dvesto dolárov, a hoci jej chýbali skúsenosti, rozhodne mala vieru.

Eternal Word Television Network (EWTN) spustil prvé vysielanie 15. augusta 1981. Stalo sa tak v garáži kláštora klarisiek v Birminghame – hlavnom meste štátu Alabama. Za projektom stála rehoľná sestra Matka Angelika, vlastným menom Rita Antoinette Rizzo.

S podporou množstva darcov a dobrovoľníkov televízia rástla a rozširovala svoje pokrytie i vysielací čas. Kľúčovou programovou súčasťou bola relácia Mother Angelica Live, v ktorej charizmatická sestra hovorila o duchovnom živote, odpovedala na listy divákov a so sebe vlastným humorom neraz pridala úsmevnú historku alebo vtip.

Katolícky mediálny kolos

„Koncom sedemdesiatych rokov Matka Angelica našla dieru v katolíckom obsahu v celonárodných médiách a snažila sa ju vyplniť spôsobom, ktorý tu nebol od čias silnej prítomnosti arcibiskupa Fultona Sheena v televízii a rozhlase,“ vyjadril sa súčasný generálny riaditeľ EWTN Michael Warsaw.

Stanica priniesla napríklad živé prenosy z Vatikánu a veľkých katolíckych podujatí. V roku 2016 sa splnil jeden zo snov Matky Angeliky, keď EWTN otvorila svoju pobočku v Ríme.

Počiatky však boli skromné. Keď televízia v roku 1981 začala fungovať, vysielala do 60-tisíc domácností a jej program trval štyri hodiny denne. Dnes ide o najväčšiu kresťanskú mediálnu spoločnosť na svete, vysiela cez jedenásť TV kanálov do viac než 350 miliónov domácností v 145 krajinách na piatich kontinentoch.

„Tieto úspechy stoja na základoch evanjeliovej horlivosti a húževnatosti Matky Angeliky, ale ešte viac na ovocí jej modlitieb, utrpení a odovzdania sa Božej prozreteľnosti,“ skonštatoval CEO Warsaw.

Silný rozvoj zažila mediálna spoločnosť za posledných desať rokov. Osvojila si najmodernejšie digitálne technológie a spustila regionálne vysielanie vo viacerých krajinách, napríklad Ukrajine, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, Chorvátsku či Španielsku. „Vysielania v miestnych jazykoch otvorili apoštolát EWTN úplne novému publiku,“ povedal Warsaw.

Zlomovým bolo z programového hľadiska aj spustenie programu EWTN News Nightly z dielne washingtonskej pobočky, ktorej novinári sú riadne akreditovaní korešpondentmi v Bielom dome a Kongrese.

Zástupca programového riaditeľa Peter Gagnon pre National Catholic Register tiež poukazuje na pravidelnú spoluprácu s najväčšími pútnickými miestami sveta, ako sú Lurdy, Fatima, San Giovanni Rotondo či Knock, odkiaľ vysielajú na pravidelnej báze, čo podľa neho podčiarkuje univerzálny charakter cirkvi.

Televízna sieť EWTN má dnes 11 kanálov a vysiela do 145 krajín sveta. Foto – Flickr.com/Pamla J. Eisenberg

ACI Prensa bola už v čase prevzatia spoločnosťou EWTN najčítanejšou katolíckou webovou stránkou v španielskom jazyku, od roku 2014 sa jej čítanosť strojnásobila na súčasných 300 miliónov návštevníkov. Súčasťou EWTN je tiež ACI Group, ktorá prevádzkuje agentúry v Brazílii, v Mníchove či Ríme (ACI Stampa), a od roku 2019 funguje z Kene aj africká ACI Africa.

Ako však dodáva šéf spoločnosti Warsaw, matka – zakladateľka vždy vravela, že úspech neurčuje počet dosiahnutých vysielacích kanálov alebo množstvo domácností, ktoré ich sledujú. Ale to, ako verne dôverujeme v Božiu prozreteľnosť.

Tento prístup si Matka Angelika zachovala aj počas prudkého rozmachu diela v 90. rokoch, keď spustili prvý medzinárodný kanál, rozhlasovú stanicu aj služby na webe. Vtedy sa jej Warsaw spýtal, či si niekedy pomyslela, kam to až zájde. Reakcia charizmatickej klarisky spočívala v postoji, že spočiatku sa snažila len prežiť jednotlivé dni a neriešila ďalekú budúcnosť. „Pre ňu skutočnosť, čo sa z EWTN vybudovalo, predstavovala veľkú radosť, avšak nie z dôvodu, čo ona dosiahla, ale pre Božie zázraky, ktoré ju na tejto ceste sprevádzali,“ dodáva riaditeľ.

A tých zázrakov veru nebolo málo.

Telefonát z jachty

Už názov firmy EWTN odkazuje na jeden z príbehov, ktorý dokazuje silnú vieru a odvahu Matky Angeliky.

Rehoľníčka už po príchode do Birminghamu pripravovala svoje relácie pre komerčnú televíziu Christian Broadcasting Network. Keď však zistila, že stanica chce zaradiť do programu nevhodný film, rozhodla sa odísť. Išlo o dovtedy neznámy dokument s názvom Slovo, ktorý spochybňoval božstvo Ježiša Krista. Matka Angelika protestovala a žiadala, aby ho nepúšťali do vysielania. Povedala, že inak odíde.

„Ak opustíte túto televíziu, v brandži ste skončili,“ vyhrážal sa jej vtedy manažér. „Nepotrebujem vás, potrebujem jedine Boha,“ odvetila rehoľníčka. Vrátila sa do spomínanej garáže s tým, že vybuduje vlastnú televíziu. Ako vysvetľuje súčasný kaplán EWTN otec Joseph Mary Wolfe, chcela vytvoriť „sieť na obranu pravdy o božskosti Slova“.

Inzercia

Eternal Word Television Network je teda Televízna sieť Večného Slova.

Čítajte tiež
Zomrela Matka Angelika. Nebála sa hierarchie ani liberálov
Zomrela Matka Angelika. Nebála sa hierarchie ani liberálov

Navždy zmenila tvár amerického katolicizmu. Nezlomilo ju ťažké detstvo ani zdravotné problémy. Za všetkými ťažkosťami hľadala Božiu prozreteľnosť. Zakladateľka najväčšej katolíckej televízie EWTN, rehoľná sestra Matka Angelika, opustila svet. Jej príbeh sa rodil cez bolesť.

Catholic News Agency spomína aj ďalší príbeh zo začiatkov spoločnosti, kde vidno pôsobenie Prozreteľnosti.

Súvisí s hľadaním právnika, ktorý mal Matke Angelike pomôcť získať vysielaciu licenciu, keď rozbiehala projekt. Keďže jej rodičia majú talianske korene, v zozname právnikov sa zamerala na jedného s talianskym menom – Bob Corazzini sídlil vo Washingtone, D. C. Keď mu povedala, že je rehoľníčka z kláštora v Alabame a chce založiť káblovú a satelitnú televíznu sieť, zostal vraj chvíľu ticho. Napokon sa ukázalo – o čom Matka Angelika nemohla tušiť –, že Corazzini je advokát s výhradnou špecializáciou na komunikačné právo a akurát v tom čase mal v pláne pracovnú cestu do Atlanty, takže sa vedel stretnúť s ambicióznou sestričkou v neďalekom Birminghame.

Mimochodom, tým klientom v Atlante bol Ted Turner a Corazzini s ním šiel prebrať založenie istej malej stanice s názvom CNN.

Neuveriteľne znie aj tretí príbeh, ktorý rozprával súčasný šéf EWTN Michael Warsaw.

Išlo o prvý satelit, ktorý matka Angelika objednala, hoci nemala naň peniaze. Vodič kamiónu ju upozornil, že kým nedostane šek, zariadenie jej nezloží. „Len príďte,“ nedala sa rehoľníčka.

S vedomím, že nastal problém, sa v nasledujúcom období odobrala do kaplnky, pred Sviatosť oltárnu. Raz počas modlitby prišla za ňou sestra, že niekto telefonuje a chce s ňou hovoriť. Muž na druhej strane bol práve v Karibiku na svojej jachte a sestre vysvetlil, že jeho syn, ktorý mal problémy s drogami, si prečítal jednu z jej knižiek a tá ho priviedla k tomu, aby sa dal sa na liečbu. Chlapík z jachty sa chcel rehoľnej sestre poďakovať a poslať milodar. Bolo to 600-tisíc dolárov a presne toľko stála satelitná parabola, ktorá smerovala do kláštora v Birminghame.

Matka Angelika vysvetľuje, ako odmietla prácu pre stanicu, kde chceli odvysielať kontroverzný film.

Prišli aj skúšky

Celý projekt sa však napriek zázračným momentom pomerne rýchlo ocitol v ohrození. Dôvodom bolo cestovanie klauzúrnej sestry.

Ako píše vatikanista Edward Pentin, problémy sa začali, keď Matka Angelika kontaktovala na preskúmanie pravovernosti programu svojej televízie rešpektovaného teológa a jezuitu Johna Hardona. Nechtiac tým uvrhla svoj projekt do neistoty, keďže sa páter súkromne podelil s jedným vatikánskym predstaviteľom o svoje obavy z fungovania klauzúrnej rehoľníčky. Matka Angelika totiž viac ako desať rokov cestovala, aby viedla duchovné rozhovory, ktoré boli dôležitým zdrojom príjmu siete a počiatočného kapitálu.

Kongregácia pre rehoľníkov sa stotožnila s týmito pochybnosťami a poverila miestneho biskupa Josepha Vatha, aby Matke Angelike odkázal, že môže opustiť klauzúru, keď ide do štúdia, ale inde cestovať nemôže. Biskup jej dal na výber dve možnosti: buď odíde z kláštora, alebo prestane cestovať. Všetko bolo ohrozené. „Bola som šokovaná,“ spomína rehoľníčka.

Rozhodla sa, že bude intervenovať na najvyšších miestach. V tom období sa prefekt Kongregácie pre klérus kardinál Silvio Oddi nachádzal v New Yorku. Matka Angelika však za ním pre zákaz cestovať nemohla. Cez iné osoby a sponzorov sa však podarilo vybaviť, že kardinál pricestoval súkromným lietadlom do Birminghamu a navštívil kláštor klarisiek.

Do pár dní kardinál zabezpečil rehoľníčke potrebné povolenie, ktoré jej umožňovalo vykonávať prácu súvisiacu s televíziou a zároveň tým neporušiť status zasvätenej osoby.

Kardinál a Vatikán jej pomohli ešte raz, keď sa zaručili za EWTN pred Americkou biskupskou konferenciou, aby tento projekt podporila. V tom čase totiž biskupská konferencia založila vlastnú Katolícku telekomunikačnú sieť Ameriky (CTNA). Biskupi mali pritom vo svojich diecézach lokálne stanice a nikto si neželal konkurenciu medzi katolíkmi. Matka Angelika sa obávala, že krok vedenia konferencie bude pre ňu znamenať vážny problém. Nestalo sa aj vďaka listu z Vatikánu.

Matka Angelika zvládla všetky prekážky a pomocou viery a odhodlania zanechala po sebe obrovské dielo. Keďže jej niekedy narobili vrásky na čele aj členovia hierarchie, znie možno paradoxne, že historicky prvú Cenu Matky Angeliky dostal práve biskup. Uplynulú nedeľu, na 40. výročie, udelila EWTN toto nové ocenenie arcibiskupovi Filadelfie Charlesovi Chaputovi. Mediálna spoločnosť plánuje udeľovať Cenu Matky Angeliky za službu v cirkvi, predovšetkým v oblasti novej evanjelizácie.

Názov ocenenia je bezchybný, veď o tom, že zakladateľka najväčšieho kresťanského vysielateľa si vychutnáva nebeský signál, nemá pochybnosti ani pápež František. Keď pred piatimi rokmi zomrela, počas generálnej audiencie ukázal prstom smerom k nebu a povedal: „Matka Angelika je v nebi.“

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva