Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
15. november 2021

Prijímanie politikom v USA

Biskupi idú riešiť dokument, ktorý polarizuje. Bidenovci sa ho báť nemusia

V pondelok sa v americkom Baltimore začína plenárne zasadnutie americkej biskupskej konferencie. Prečo je dôležité?

Biskupi idú riešiť dokument, ktorý polarizuje. Bidenovci sa ho báť nemusia

Prezident Joe Biden s manželkou na omši v rímskom Kostole sv. Patrika 30. októbra 2021. Foto TASR/AP/Nicole Winfield

V jeho centre nájdete úchvatné morské akvárium, historickú ponorku, ale aj Baziliku Nanebovzatia Panny Márie – historicky prvú rímskokatolícku katedrálu na území Spojených štátov.

Baltimore je pekné mesto na východnom pobreží v štáte Maryland. Práve tu sa dnes prvýkrát fyzicky od roku 2019 stretnú americkí biskupi na svojom plenárnom zasadnutí.

Mediálnu pozornosť zasadnutie priťahuje plánovanou diskusiou a hlasovaním o dokumente s názvom Tajomstvo Eucharistie v živote cirkvi (The Mystery of the Eucharist in the Life of the Church).

Jeho návrh pripravila doktrinálna komisia biskupskej konferencie v spojení s návrhom evanjelizačnej komisie spustiť trojročný projekt s názvom Národné eucharistické obrodenie (National Eucharistic Revival).

Hoci názov znie všeobecne, ba možno aj nudne, celá téma ukrýva množstvo výdatnej polemiky a následnej polarizácie.

Prezident katolík

Všetko sa začalo ešte vlani v novembri po víťazstve katolíka Joea Bidena v prezidentských voľbách. Predseda biskupskej konferencie, arcibiskup Los Angeles José Gomez vtedy zriadil pracovnú skupinu, aby riešila „problémy“, ktoré vznikli tým, že katolícky prezident presadzuje pro-choice agendu.

V čase Bidenovej inaugurácie táto skupina prišla s návrhom vypracovať dokument o eucharistickej „koherencii, respektíve konzistentnosti“.

Tému živili aj ďalší biskupi pomerne konkrétnymi vyhláseniami. Napríklad arcibiskup San Francisca Salvatore Cordileone v pastierskom liste napísal, že volení zástupcovia, ktorí sa podieľajú na morálnom zle, by nemali mať prístup k Eucharistii.

„Pokiaľ nie ste ochotní zriecť sa obhajovania potratov, nemali by ste prijímať Eucharistiu. Verejné prejavovanie katolíckej viery, zatiaľ čo zároveň verejne odmietate jedno z jej najdôležitejších pravidiel, je jednoducho neúprimné,“ odkázal pro-choice politikom sanfranciský arcibiskup.

Pridali sa k nemu ďalší biskupi, kým iní zase upozorňovali, že zakazovať niekomu prístup k svätému prijímaniu nie je správna cesta a ide o „politizáciu“ Eucharistie. Podľa prvého tábora je však politizácia práve to, že pro-choice katolíci si verejným pristupovaním k prijímaniu legitimizujú svoje proticirkevné postoje.

V júni si biskupi na online zasadnutí odhlasovali, že do jesene pripravia materiál, ktorý bude riešiť tému Eucharistie v širšom kontexte.

Medzitým do debaty vstúpil aj Vatikán.

Prefekt Kongregácie pre náuku viery kardinál Luis Ladaria v liste arcibiskupovi Gomezovi napísal, že ak sa biskupi USA rozhodnú vydať k otázke spoločný dokument, podľa Ladariu „by mal vyjadrovať skutočný konsenzus biskupov v tejto veci, pri dodržaní predpokladu, že akékoľvek ustanovenia konferencie v tejto oblasti budú rešpektovať práva jednotlivých ordinárov v ich diecézach a výsady Svätej stolice“.

Čítajte tiež

Šéf vieroučnej kongregácie zároveň amerických biskupov upozornil, aby boli pri tejto téme citliví a zohľadňovali širší rámec otázky vhodnosti pristupovania k prijímaniu. Zároveň by podľa kardinála Ladariu nemalo dôjsť k tomu, že potrat a eutanázia budú vykreslené ako jediné závažné problémy z hľadiska morálneho a sociálneho učenia cirkvi.

NC Register: Mená tam nebudú

Pri sledovaní tejto témy záleží na tom, aké médium si otvoríte. Konzervatívnejší National Catholic Register vníma tému ako legitímnu a sú to sekulárne médiá, čo budú dookola opakovať tvrdenie, že biskupi sú v tejto otázke obsedantní.

Inzercia

„Biden a Pelosiová spolu s ďalšími pro-choice katolíkmi, ktorí pristupujú k prijímaniu, nútia našich biskupov vyriešiť ich absentujúcu eucharistickú koherenciu (konzistentnosť). Preto biskupi obnovili debatu o tejto otázke,“ uvádza NC Register.

Zároveň upozorňuje, že v krajine bolo za posledné polstoročie umelo potratených odhadom 60 miliónov detí a taká silná propotratová agenda, akú presadzuje dvojica katolíkov Biden a Pelosiová, v krajine ešte nebola.

Podľa denníka NC Register biskupi plánujú začleniť do nového dokumentu o Eucharistii len relatívne malú časť týkajúcu sa vhodnosti pristupovania k svätému prijímaniu. Navyše nehrozí, že výsledkom zasadnutia biskupskej konferencie bude rada miestnym biskupom, že sú povinní odoprieť prijímanie propotratovým verejným činiteľom.

„V skutočnosti neexistuje prakticky žiadna šanca, že sa to stane; júnová diskusia a návrh eucharistického dokumentu jasne ukázali, že takéto konanie zostane na uvážení jednotlivých diecéznych biskupov,“ píše magazín.

Obsahom dokumentu by malo byť vysvetlenie reálnej prítomnosti Krista v Oltárnej sviatosti, ako aj dôležitosť nedele ako dňa Pána. Od dokumentu sa však neočakáva, že konkrétne pomenuje politikov, ktorí nemôžu pristupovať k Eucharistii.

NC Reporter: Aj tak je to o Bidenovi

Liberálnejší National Catholic Reporter označuje dokument za „kontroverzný“ s tým, že jeho pôvodným zámerom bolo zakázať prístup k prijímaniu politikom, ako sú Biden a Pelosiová.

Podľa editoriálu v magazíne NC Reporter sa biskupi teraz snažia cúvnuť v rétorike, keď už nehovoria o dokumente, ktorý má riešiť Bidena a prístup politikov k prijímaniu, ale skôr o „eucharistickej koherencii“. Očami tohto katolíckeho média ide o projekt pravicovo-konzervatívnych biskupov, ktorí presvedčili predsedu konferencie arcibiskupa Gomeza, aby sa pustili do Bidena.


Americkí biskupi sa osobne naposledy stretli v roku 2019. Foto TASR/AP

NC Reporter pripomína aj pápežove vyjadrenia počas letu z Bratislavy, že nikdy nikomu neodmietol udeliť prijímanie (ale už nepripomína Františkove tvrdé slová o potrate ako vražde).

„Hoci návrh dokumentu, ktorý unikol do niektorých médií, sa explicitne nezmieňuje o pro-choice politikoch, necháva priestor pre katolíkov vedúcich kultúrne vojny, aby naďalej volali Bidena ,zlým katolíkom‘ a snažili sa o zamedzenie jeho prístupu k Eucharistii,“ konštatuje magazín.

Dodáva, že niektorí biskupi si uvedomili, že šliapli vedľa, a teraz sa budú snažiť všetkých naokolo presvedčiť, že ide o dokument čisto len o láske k všetkému, čo súvisí s Eucharistiou. „Želáme si, aby to tak bolo, ale nie je. Nenechajme sa oklamať,“ uzatvára NC Reporter.

Hovoriť budú aj o pomoci tehotným ženám

Plenárne zasadnutie, ktoré potrvá do 18. novembra, však nebude len o dokumente k Eucharistii.

Biskupi budú rokovať aj o spomínanom projekte Národné eucharistické obrodenie. Ten vychádza z nedávneho prieskumu o chápaní Eucharistie, z ktorého vyplynulo, že väčšina amerických katolíkov neverí v reálnu prítomnosť Krista v Oltárnej sviatosti.

Ako píše NC Register, americkí biskupi sa majú v Baltimore zaoberať aj iniciatívou s názvom Sprevádzanie matiek v núdzi (Walking With Moms in Need). Tá má zmobilizovať farnosti a diecézy v pomoci nastávajúcim matkám, ktoré majú ťažkosti s tehotenstvom.

Biskupi budú riešiť aj nový pastoračný rámec o manželstve a rodine, ktorý vychádza z pápežovej exhortácie Amoris laetitia z roku 2016.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.