Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hnutia a spoločenstvá Svet kresťanstva
26. november 2021

Julo Slovák

Zrušené Godzone tour neberieme ako prehru. Posolstvo nádeje budeme šíriť naďalej

So šéfom projektu Godzone sme sa rozprávali o zrušených vystúpeniach a o tom, či turné bolo pre nich sklamaním.

Zrušené Godzone tour neberieme ako prehru. Posolstvo nádeje budeme šíriť naďalej

Foto: Andrej Lojan

V dôsledku pandémie sa minulý rok Godzone tour neuskutočnila naživo, ale formou filmu. Organizátori predpokladali, že situácia bude tento rok priaznivejšia, a s posolstvom, že Boh nie je mŕtvy, vyšli do ulíc. Po pol roku príprav museli nakoniec takmer všetky živé vystúpenia zrušiť. Naživo sa stretli s účastníkmi len v dvoch mestách.

Riaditeľ projektu Július Slovák vysvetľuje, prečo na poslednú chvíľu zrušili koncerty a aké komplikácie im to spôsobilo. „Nechceme byť ľuďmi, ktorí sa tvária, že žijú svoju vieru, a potom idú hlavou proti múru. Chceme nachádzať spôsoby, ktoré prinesú pokoj a zjednotenie, a nie rozdelenie,“ hovorí v rozhovore pre Svet kresťanstva.

Niekoľko posledných mesiacov ste pripravovali Godzone tour naživo. Napriek snahe dodržať opatrenia ste nakoniec museli zrušiť viaceré koncerty pre verejnosť. Ako hodnotíte celú túto situáciu? Zaskočilo vás to?

Už počas turné sme to nevyhodnocovali ako prehru. Od samého začiatku sme vedeli, že ideme do neistoty a nevieme, čo sa stane. Napriek tomu sme vnímali, že je dôležité byť s ľuďmi fyzicky a priniesť im povzbudenie.

Treba povedať, že rozhodnutie urobiť turné vzniká v marci. Nie je to projekt, ktorý sa dá urobiť za týždeň, je za tým veľa logistiky, organizácie, vybavovania hál, stravy, ubytovania pre 200- až 300-členný tím.

Tento rok boli rôzne prognózy a každý predpokladal určitú mieru zaočkovanosti. Preto sme verili, že sa bude dať stretnúť aspoň s nejakou skupinou ľudí. Postupne sme pridali dve vystúpenia, aby sme mohli priniesť evanjelium všetkým ľuďom bez rozdielu. To je vlastne aj naša vízia a dôvod, prečo je turné zadarmo.

Čo to pre vás v praxi znamenalo?

Znamenalo to obrovskú zmenu v organizácii a nákladoch, samozrejme, smerom nahor. Viac nasadenia aj práce pre dobrovoľníkov. Lámali sme si hlavy, ako stihneme postaviť a zbaliť pódium, keď neskončíme štandardne večer o deviatej, ale o pol jedenástej. Ako stihneme presuny medzi mestami a podobne.

Postupne ste zrušili vystúpenia pre skupinu OTP, neskôr v čiernych okresoch aj koncerty pre zaočkovaných a na poslednú chvíľu sa neuskutočnilo ani najväčšie vystúpenie v Bratislave.

Najťažšie na tom celom bolo, že tie informácie chodili akoby naschvál na poslednú chvíľu. Stredu, štvrtok pred turné sme boli doma a vo štvrtok poobede na tlačovke oznámili, že je tu nový covid automat. Veľmi nás zaskočilo, že obmedzuje aj podujatia pre očkovaných.

Po porade s rôznymi autoritami, ktorým sa snažíme byť vykázateľní a poslušní, sme sa rozhodli turné zrušiť. I keď nebolo to úplne rozhodnutie z poslušnosti, pretože najskôr sme sa interne rozhodli v manažmente a až potom sme kontaktovali autority, ktoré nám to potvrdili. Nešlo o to, že by nás niekto vyslovene zakázal, skôr to bolo spoločné rozmýšľanie a hľadanie najlepšieho riešenia.

Napriek tomu, že nový covid automat ešte nebol v ten deň legislatívne vymožiteľný a účinok nastával až od pondelka, pochopili sme, že kritická situácia je už dnes, nie až od pondelka.

Aké komplikácie vám to spôsobilo?

V tíme sme mali 200 ľudí, ktorým dopredu zabezpečujeme ubytovanie, stravu, logistiku. Keď sa veci menia zo dňa na deň, treba to celé prerobiť. Zrušením niektorých vystúpení nám vzniklo medzi Prešovom a Bratislavou trojdňové okno, museli sme narýchlo vymyslieť, ako dostať tím z celého Slovenska narýchlo domov a potom ho dopraviť naspäť do Bratislavy. Napriek tomu, že všetci boli zaočkovaní, po návrate sme si všetkých znova otestovali, aby sme mali istotu, že všetko prebehne bezpečne.

Podobne catering stále dostával novú informáciu o tom, či má prichystať obedy pre dvesto ľudí alebo nie. Dvesto obedov nie je jedna bageta. Nehovoriac napríklad o dodávateľoch, ktorí nám mali prísť položiť podlahu na zimný štadión a už naložené kamióny museli vyložiť, lebo sa zrušil koncert.

Náklady na tie služby, ktoré sa nedali zrušiť, ste museli uhradiť?

Snažili sme sa vyjednávať s dodávateľmi, ale keď sme si už prenajali techniku a kamióny v čase odchodu na generálku, tak náklady na ne sme museli zaplatiť. Takisto prenájom zimného štadióna Ondreja Nepelu sa už nedal zrušiť deň vopred. Aj preto sme poprosili TV LUX, aby turné odvysielala, pretože by prenájom haly vyšiel zbytočne.

Bola TV LUX ochotná vyjsť v ústrety a zmeniť program?

Áno, súhlasili, v priebehu hodiny a pol sme dohodli všetky detaily. Ja to považujem za veľmi pekné gesto a krok spoločným smerom. Pre nich to tiež nebola jednoduchá situácia, deň predtým zmeniť program, pripraviť všetko technicky, zladiť sa s nami a odvysielať to.

Inzercia

Zo štatistík, ktoré zatiaľ máme k dispozícii, len na webovej stránke TV LUX program sledovalo 21-tisíc návštevníkov. Keď pripočítame divákov televízie, live streamy na sociálnych sieťach a koncert zo soboty na TV NOE, tak dosah vyzerá byť omnoho väčší ako akákoľvek fyzická účasť v minulosti. A to bolo pre nás podstatné, aby sa ľudia dostali k povzbudeniu.

Foto: Facebook Godzone

V jednom rozhovore ste spomínali, že každoročne takmer polovica rozpočtu na turné pochádza zo zbierok na mieste po koncertoch a z online podpory. Keďže tam ľudia fyzicky neboli, skončí Godzone tour v mínuse?

Áno, jedna polovica rozpočtu sú dary zo zbierok od ľudí, zvyšná časť je od menších sponzorov, z rôznych grantov a projektov. Nerobíme to formou jedného veľkého sponzora, ktorého značke robíme reklamu.

Bude to ťažšie, keďže neboli fyzické zbierky, no menšiu časť sme ušetrili tým, že sme zrušili, čo sa dalo. Zatiaľ nemáme uzavreté vyúčtovanie, no videli sme, že ľudia zareagovali aj na elektronické zbierky. Asi to nebude úplne katastrofa. Nie je to tak, že by nám chýbala polovica rozpočtu.

Náklady boli určite vyššie ako naše príjmy, ale veríme, že Boh sa o to postará, tak ako doteraz. V priebehu trinástich rokov sme vždy skončili plus-mínus niekoľko stoviek eur na nule, nikdy nie vo veľkých dlhoch.

Veľakrát sa pýtam, kedy budem prežívať pred turné úplný pokoj vo finančnej oblasti, keď mám skúsenosť, že Boh sa o to každý rok postaral. Asi nemám až takú vieru (úsmev), no zároveň sa mi zdá opovážlivé len si povedať „veď Pán Boh sa postará“, nič neurobiť a nemať žiadnu starosť o financie.

Jedna vec je vložiť do prípravy financie, druhá ľudský kapitál, kreativitu a ochotu dobrovoľníkov robiť niečo zadarmo. Ako prijali rozhodnutie zrušiť turné?

Som vďačný za celý 200-členný tím mladých z celého Slovenska, ktorí ani raz nezafrflali. Keď sme oznámili, že budeme aspoň v TV LUX, tak zavládla obrovská radosť a aplauz.

Samozrejme, robíme to v prvom rade pre Boha, a – slovami, ktoré nám niekto pred zrušením poslal – aj keby sme mali v prenajatých halách spievať úplne sami, tak má v duchovnom svete význam prehlasovať posolstvo nádeje v čase, keď je všetko okolo čierne.

Boli ľudia zo situácie sklamaní?

Bolo nám ľúto, že nemôžeme byť s ľuďmi naživo. Godzone tour je aj o evanjelizácii, chceme ísť do sveta hľadať stratených. Program pripravujeme nielen na Božiu slávu, ale aj preto, aby prišlo čo najviac detí domov k Otcovi, a niektoré silné momenty, ako napríklad otvorenie, v ktorom bola inscenácia ukrižovania a zmŕtvychvstania, sa cez televíziu nedajú úplne sprostredkovať.

Na druhej strane nechceme byť ľuďmi, ktorí sa tvária, že žijú svoju vieru, a potom idú hlavou proti múru. To nás neučí ani cirkev, ani Boh. Máme nachádzať spôsoby, ktoré prinesú pokoj a zjednotenie, a nie rozdelenie. Sme vďační, že sa dalo urobiť aspoň niečo, a verím, že sme sa zachovali najlepšie, ako sa dalo.

Máte od ľudí, ktorí sa chystali na Godzone tour, spätnú väzbu? Zaskočilo ich to?

Písali nám ľudia, ktorí boli nešťastní, pretože kvôli turné precestovali 300 kilometrov do Bratislavy, ubytovali sa s celou rodinou deň vopred a my sme ho na poslednú chvíľu zrušili. Dokonca prišli jedni naši partneri zo Španielska a po ceste zistili, že Godzone nebude. Ozvali sa nám aj sklamaní ľudia, ktorí organizovali autobusy, že ich musia zrušiť alebo presmerovať do Ostravy. Je nám to úprimne veľmi ľúto, no nevedeli sme to zmeniť či ovplyvniť.

No prichádzajú aj pozitívne správy, dokonca viac ako predtým, napríklad o fyzických uzdraveniach počas live streamov. Viacerí písali, že mali dlhodobo postcovidové syndrómy a po Godzone tour sa im navrátili chuť a čuch alebo prestala dlhotrvajúca bolesť hlavy.

Takisto máme veľa správ od ľudí z tímu, ktorí ten čas prežili ako duchovnú obnovu a odchádzali povzbudení. Keďže boli z rôznych kútov Slovenska, veríme, že aspoň oni prinesú posolstvo z Godzone turné do svojich komunít a stretiek.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.