Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
04. január 2016

Moslim, ktorý premýšľa nad učením islamu, konvertuje na kresťanstvo

Jude Antoine pochádza z Kuala Lumpur. V moslimskej Malajzii pôsobí ako jediný cirkvou schválený laický misionár. Slovensko pravidelne navštevuje už desať rokov. Utečeneckú krízu vníma ako veľkú príležitosť pre Katolícku cirkev, váži si moslimov, ale kritizuje ich náboženský systém.
Moslim, ktorý premýšľa nad učením islamu, konvertuje na kresťanstvo

Pochádzate z moslimskej krajiny, kde katolíci tvoria len jedno percento z celkovej populácie. Boli ste vždy katolíkom?

Pochádzam z katolíckej rodiny. Môj otec mal blízky vzťah s miestnym kňazom, ale moje chápanie viery bolo asi takéto: V mene Otca, Otče náš, Zdravas, Sláva Otcu. Vedel som, kedy si v kostole sadnúť a kedy vstať. Boh bol vpredu, ja vzadu. Hovoril som mu: „Bože, zostaň tam, ja zostanem tu. Ty budeš spokojný aj ja budem spokojný.“

Kedy prišiel zlom?

Smrťou môjho otca. Mal som vtedy šestnásť rokov, otec zomrel náhle na infarkt. Keď som sedel doma pri truhle, otvoril som zaprášenú Bibliu a arogantne volal na Boha: „Ak vôbec existuješ, tak mi povedz, kto môže za jeho smrť?“ Boh neodpovedal, a tak som nasledujúce tri roky strávil s nesprávnymi ľuďmi, ktorí s nožíkmi prepadávali boháčov vracajúcich sa od prostitútok. Pridal som sa k nim, navštevoval som aj prostitútky a skúsil všetko, čo ponúka ulica, okrem drog. Nenávidel som seba aj ostatných. Po troch rokoch som sa rozhodol toto trápenie ukončiť.

Pokúsili ste sa o samovraždu?

Keďže som peniaze získaval nožom, chcel som sa ním aj zabiť. Už som si ho nachystal, keď mi zrazu hlavou prebehla myšlienka: „Daj Bohu druhú šancu.“ Nemohol som tým nič stratiť, a tak som povedal: „Ak je tam hore nejaký Boh, ukáž sa mi hneď teraz, lebo zajtra tu už nebudem.“ V tej chvíli som fyzicky pocítil, ako niekto stojí za mnou, hoci tam bola len stena. Položil mi ruku na plece a reálnym hlasom povedal: „Jude, bol som to ja, kto zobral tvojho otca. Ale od dnešného dňa budem ja tvojím otcom a navždy zmením tvoj život.“ Začal som plakať, všetko sa zo mňa vyplavovalo preč.

Kedy ste sa rozhodli pracovať ako misionár na plný úväzok?

Z práce bankára som odišiel pred 24 rokmi, ale Božie volanie som cítil oveľa skôr. Modlil a postil som sa za to trinásť rokov. Mal som prácu, službu, rodinu. Vedel som, že ak s niečím z toho neskončím, zvyšok bude trpieť. Jediné, čo zostávalo, bolo opustiť prácu. Som jediným katolíckym misionárom v Malajzii, ktorý pracuje na plný úväzok. V našej krajine žije 28 miliónov ľudí a z toho len jeden milión sú katolíci. Jeden misionár z jedného milióna.

Na Slovensku ste boli už viac ako desaťkrát. Minulý rok ste však neprišli. Čo sa stalo?

Vážne som ochorel. Bol som presvedčený, že zomieram. Počas misií na Filipínach som dostal tuberkulózu. Lekári na to však nevedeli prísť a viackrát ma predávkovali nesprávnymi liekmi. Z liekov sa mi triasli ruky a lekári si začali myslieť, že ide o problém v nervovom systéme. Vďaka Bohu tuberkulózu odhalili skôr, než mi začali robiť vyšetrenia súvisiace s mozgom. Pamätám si jednu noc, myslel som, že už zomriem a viac neuvidím svoju rodinu. V jednej chvíli to vyzeralo, akoby môj duch opustil telo a musel som bojovať proti smrti, ktorá ma chcela zobrať. Tak veľmi som sa bál, myslel som si: „Slúžim druhým ľuďom službou uzdravovania, ale sám prechádzam obrovskou bolesťou.“ Cítil som, akoby mi zlé hlasy hovorili: „Pozri, Jude, Boh ťa opustil, trpíš tu sám, Boh ťa zavrhol a ja ti vezmem život.“

Čo ste urobili?

Začal som sa modliť korunku Božieho milosrdenstva a opakoval som: „Pre jeho bolestné umučenie maj milosrdenstvo so mnou i s celým svetom!“ Ráno som zavolal rodine, aby sa prišla so mnou rozlúčiť. Manželka s oboma dcérami prišli okamžite a modlili sa, aby ma Božia láska uzdravila. Cítil som, akoby ma Boh zavrhol. Vtedy som nepotreboval žiadne vysvetlenia, iba jeho objatie. A On prišiel a držal ma v objatí. Boh je blízko tým, ktorí trpia.

Prichádzate k nám z moslimskej krajiny. Ako vnímate utečeneckú krízu?

Považujem to za skutočnú príležitosť pre Katolícku cirkev, aby sa prebudila. Európania stratili katolícku identitu. Vymenili ju za sekulárnu, chcú byť fér ku každému. V Nemecku či vo Francúzsku sú dnes kostoly prázdne. Boh to zrejme dovoľuje preto, aby do Katolíckej cirkvi prišiel nový level viery. Ak sú ľudia tvrdohlaví a nechcú sa poučiť, musí prísť niečo, čo ich prebudí, aj za cenu bolesti.

Akým spôsobom bojovať s radikalizmom?

Európa musí otvoriť oči a pochopiť, že ide o duchovnú vojnu, nie fyzickú. Je to vojna, ktorá trvá od čias Adama až dodnes. Jediné riešenie je nechať vzrásť Božiu moc. Je zaujímavé, že druhá strana to vidí veľmi jasne, no európske myslenie je nastavené tak, že ide o niečo sekulárne, ideologické, fanatické. Európa si myslí, že zmenou ideológie zmení radikálov. Nezmeníte ich, pretože oni prišli do bodu, keď im nevadí obetovať životy svojich žien a detí  pre dobro duchovnej vojny. Oni sú presvedčení, že pôjdu rovno do neba, budú mučeníkmi. To, s čím bojujete, nie je spôsob myslenia, ale duchovno.

Inzercia

Myslíte si, že islam je mierumilovné náboženstvo?

Islam má veľmi dobré morálne princípy. Radikalizmus je len zlá interpretácia islamu. Problém je však v samotnom systéme náboženstva. Moslimovia nečítajú, neštudujú, len naspamäť memorujú časti Koránu. Nerozumejú učeniu svojho náboženstva. Oni sú iba prijímateľmi toho, čo im niekto povie. Ak povie, že niečo je čierne, tak je to čierne. Islam nie je zlý, ale duchovní ho zle vysvetľujú a nedávajú priestor veriacim na vlastný úsudok.

K téme
Laický misionár Tom Edwards: Žijeme v dobe znovuobjavovania chariziem Zdieľať

Viete, čo sa stane s moslimom, ktorý začne rozmýšľať? Konvertuje na kresťanstvo. Kresťanstvo vedie veriacich k pochopeniu jeho učenia. Máme katechizmus, kázne a vyučovania, na ktorých sa vysvetľuje Božie slovo aj učenie cirkvi. Vďaka tomu kresťania porozumejú viere a osvoja si ju aj vlastnou skúsenosťou. Moslimovia neveria, že Boh k nim môže hovoriť.

Akú máte skúsenosť s moslimami?

Moslimovia sú dobrí ľudia, mám s nimi dobré skúsenosti, špeciálne tí, ktorí sú racionálni a vzdelávajú sa. Sú veľmi pokorní, otvorení, dokonca čítajú aj Bibliu. Päťkrát denne sa modlia, jeden celý mesiac sa postia. Nanešťastie, dobrí ľudia nie sú agresívni, zostávajú v tichosti, takže o nich nepočujete.

Takže, čo robiť?

Katolícka cirkev v Európe sa musí zobudiť. Ak dokážeme znovu zbudovať a posilniť cirkev, vráti sa ku kresťanským koreňom. Moslimovia si myslia, že Európa je pohanská. Nazývate sa kresťanmi, ale máte nezáväzný sex, drogy, alkohol... Takže oni vás chcú obrátiť. Ak sa vrátite ku koreňom, začnete žiť život zameraný na Boha, nebudú tu mať viac čo robiť a budú to kresťania, ktorí obrátia ich.

Myslíte, že do Európy už prichádza duchovné prebudenie?

Som o tom presvedčený. Vždy je to tak, že niečomu dobrému predchádza hlboká bolesť. Aj dieťa sa rodí vo veľkých bolestiach. Práve teraz zakúšame tú strašnú bolesť napríklad v utečeneckej kríze, v prírode skrze globálne otepľovanie či prírodné katastrofy a iné problémy. Je to znamenie, že Boh čaká, aby mohlo prísť prebudenie.

Ján Pavol II. povedal, že Slovensko je kľúčový národ pri budovaní Európy tretieho tisícročia.

Slovensko bude mať významný podiel na prebudení Európy. Teraz je však potrebné, aby sa formovalo vo svojej katolíckej identite a objavilo svoje korene. Až potom ich dokáže zaniesť do Európy. Vráťte sa ku cirkvi, obnovte ju, prineste do nej život a Božiu prítomnosť. Nech vám nestačí iba to, že ste prítomní na liturgii, ale chcite zažívať ozajstnú skúsenosť s Bohom v liturgii.

Chodíte na Slovensko pravidelne. Čo vás Boh naučil o našej krajine za posledných desať rokov?

Je tu veľa bolesti a utrpenia. Boh chce, aby Slovensko prešlo procesom uzdravenia. Je to psychologické nastavenie mysle Slovákov. Vidím dva problémy: je to bolesť a únava z bojovania s ňou. Nevzdávajte sa. Boh je blízko tým, ktorí trpia.

Čo by ste odkázali Slovákom?

Slovensko, vráť sa k svojmu Bohu. To neznamená „choďte do kostola“, ale dajte svoj život Bohu, nechajte, nech sa o vás stará. Nemyslite si, že vás opustil, že je na vás nahnevaný, že vás súdi, ale vedzte, že vás miluje. Dajte mu priestor.

Foto – t2.sk/Anton Kulan

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.